Yurtdışında Sınavsız Hukuk Okumak 2022

Yurtdışında sınavsız hukuk okuyan öğrencilerin denklik alabilmesi için fark derslerinin yanı sıra YÖK kararnamesinde yazan şartları da sağlaması gerekmektedir. YÖK denkliği için iki yol vardır. Birincisi YKS sınavında 150 bin başarı sıralamasının sağlanmasıdır.

150 bin başarı sıralamasını sağlayamayan öğrenciler ise ikinci koşul olan QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000 içerisinde olan bir üniversitede okumaları ve başarılı bir şekilde mezun olmalarıdır. Bunun yanı sıra yurtdışında eğitim alınan üniversitenin Dünya Sıralaması ilk 400 içerisinde ise öğrenci eğitiminin hazırlık hariç 2 yılını yurtdışında tamamladığında Türkiye’deki hukuk fakültelerine yatay geçiş yapma hakkını kazanmaktadır. Türkiye’ye yatay geçiş yapan öğrencilerin yurtdışındaki üniversite ile bağlantısı kesilir ve geçiş yaptıkları üniversitenin diploması ile mezun olurlar.

Yurtdışında Sınavsız Hukuk Okumak

Hukuk; bireyler ve toplumlar arası düzeni sağlamaya yönelik koyulan kurallar bütünüdür. Hukuk fakülteleri bu alanda bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Hukuk fakültelerinde okuyacak öğrencilerin hafızalarının kuvvetli olması, pratik düşünme yeteneklerinin bulunması, araştırma ve sorgulamayı sevmeleri, güçlü iletişim becerilerinin bulunması hem okul döneminde hem de meslek hayatlarında başarılı olmalarını sağlar. Hukuk fakültesinden mezun olan öğrenciler avukat, hâkim, savcı, danışman, arabulucu, noterlik vb. birçok alanda iş bulma imkanına sahiptirler. Ülkemizde hukuk fakültesinden mezun olan öğrencilerin 1 yıl zorunlu staj yapmaları gerekmektedir.

Her ülkenin hatta bazen her eyaletin hukuk sitemi birbirinden farklıdır. Yurtdışında hukuk okumak isteyen öğrencilerin hangi amaç ile okudukları önemli bir faktördür. Hukuk okuyup mezun olan öğrenciler, kariyer hayatlarına okudukları ülkede devam edeceklerse o ülkenin şartlarını yerine getirip, orada çalışma imkanına sahip olurlar ancak yurtdışında hukuk bitirip Türkiye’de mesleğini yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle Türkiye’de fark derslerini YÖK’ün belirlediği üniversitelerde başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Fark derslerini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler diploma denkliklerini alıp Barolar Birliğine başvurarak stajlarını başlatabilirler. Fark derslerin tamamlanması yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Fark derslerin çıkması ve ülke hukuk sistemlerinin birbirinden farklı olması dezavantaj gibi gözükse de öğrenciler için birçok avantajlı yönü de vardır. Öğrenciler farklı hukuk sistemlerinde aynı dersleri gördüğü için hukuk alanında geniş bir vizyona sahip olmakta ve ülkelerin hukuk sistemleri arasında karşılaştırma yapma yetisini kazanmaktadır. Bu da öğrencilerin kariyer hayatlarında meslektaşlarından bir adım önde olmasını sağlamaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Hukuk Fakültesi Kabul Şartları

Yurtdışında hukuk eğitimi kabul şartları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı üniversitelere kabul alırken sınav koşulu vardır (LSAT-LLM), bazı üniversitelere kabul için lise diplomanız yeterli olmaktadır. Sınavla alan üniversitelerin bazılarında hukuk fakültesi lisans bölümü yüksek lisans ile bir verilmektedir. Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde hukuk fakültesine gitmek isteyen öğrenciler, sınav koşulunun yanında IELTS en az 6.5, TOEFL 80 dil dil yeterlilik belgesine de sahip olmaları gerekmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler hazırlık sınıflarında ya da ülkelerinde dil yeterliliklerini belgelerini tamamlayıp üniversitelere başvuru yapabilirler. Öğrencilerin başvuruları desteklemek amacıyla öğretmenlerinden aldıkları referans mektupları ve gidecekleri okullara neden başvuru yaptıklarına dair niyet mektupları kabul alma konusunda önemli bir yer tutmaktadır. Yine öğrenciler, üniversitede okurken aynı zamanda hukuk alanında çalışma imkânı da elde edebilirler. Bu da öğrencilere okurken, uygulama alanını görüp pratiklik açısından farklı bir bakış açısı elde etmesini sağlar.

Sınavsız kabul veren üniversitelere ise kayıt yaptırırken lise mezuniyeti ve dil yeterlilik belgesi gereklidir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler yine okulların hazırlık fakültelerinde dillerini geliştirip sertifikalarını aldıktan sonra 1. Sınıftan devam edebilirler. Sınavsız kabul veren ülkelerin başında Rusya, Ukrayna, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Azerbaycan gelmektedir. Öğrenciler YÖK denklik kararnamesine uygun okullarda okuyup fark derslerini alarak denklik alabilir ya da ilk 400’deki üniversitelere giderek yatay geçiş hakkından yararlanabilirler. Bu şartlar için herhangi bir sınav veya şarta gerek yoktur lise diploması kayıt için yeterli olmaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Hukuk Fakültesi Eğitim Maliyetleri

Hukuk fakülteleri eğitim maliyeti öğrencinin başarı durumuna, YKS sonucuna, dil yeterlilik skoruna göre üniversiteler arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak Yıllık eğitim maliyeti 2.000$ ile 20.000$ arasında değişmektedir. Öğrencilerin başarı durumlarına göre %100 burs kazanma ve ücretsiz okuma imkanları da bulunmaktadır.

Yurtdışından Sınavsız Hukuk Fakültesi Eğitim Süresi

Yurtdışında hukuk eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için toplam eğitim yılı 4 ya da 5 yıl olmaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Hukuk Eğitimi Almanın Avantajları

  1. Dünyanın en prestijli üniversitelerinde kaliteli eğitim almak,
  2. Mavi diploma ile mezun olma ve çalışma imkanına sahip olmak,
  3. Yüksek kazanç elde etmek,
  4. Yabancı dil becerilerini kazanmak,
  5. Dünya hukuku alanında geniş bir bakış açısına sahip olmak,
  6. Kamuda ya da özelde birçok iş imkanına sahip olmak.

Yurtdışında Sınavsız Hukuk Eğitimi Alabileceğiniz Okullar

RUSYASt. Petersburg Üniversitesi5.350$
RUSYANovosibirsk Devlet Üniversitesi4.500$
RUSYARudn Üniversitesi5.000$
RUSYAKazan Federal Üniversitesi2.700$
UKRAYNATaras Shevchenco Üniversitesi2.500$
UKRAYNAIgor Sikorsky Üniversitesi3.000$
UKRAYNALviv Politeknik Üniversitesi1.700$
BULGARİSTANSt. Kliment Üniversitesi3.850€
POLONYALazarski Üniversitesi3.750€
ÇEKYAMasaryk Üniversitesi0 (Çekçe)
İTALYAGeona Üniversitesi0-3.000€
İTALYAFerrara Üniversitesi0-2.000€
İTALYAVerona Üniversitesi0-3.000€
KAZAKİSTANLN. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi3.700$
KAZAKİSTANAbai Kazak Ulusal Pedagoji Üniversitesi1.500$
KAZAKİSTANAuezov Üniversitesi3.500$
AZERBAYCANBakü Devlet Üniversitesi3.000$

Detaylı Bilgi için Formu Doldurun