Çek Cumhuriyetinde Üniversite Eğitimi

Çek Cumhuriyeti’nde uluslararası öğrenciler için çeşitli eğitim seçenekleri mevcuttur. Çek Cumhuriyetinde eğitim dili genellikle Çekçedir.

Çek Cumhuriyetinde Üniversite Eğitimi

Fakat uluslararası öğrenciler tarafından oluşan yoğun talepler nedeni ile birçok üniversite İngilizce eğitim imkanı sunmakta. Lisans programları 3 ila 4 yıl sürmekte ve yükseköğretimin ilk kademesini oluşturur. Başarılı mezunlar, iş piyasasına girebilir veya ilgili alanlardaki takip yüksek lisans programlarında eğitimlerine devam edebilirler.

Çekya Üniversite Eğitim Ücretleri

Çek dilinde eğitim almayı tercih ettiğiniz taktirde kamu ve devlet üniversitelerinde tamamen ücretsiz eğitim alabileceksiniz! Yasaya göre, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim, tüm milletlerden vatandaşlar için ücretsizdir. Ancak, bazı ücretler talep edilebilir: kabul işlemlerinin idaresi için ücretler, öğrenim süresinin belirli bir sınırın ötesine uzatılması için ücretler ve bir yabancı dilde öğrenim için ücretler. Özel yüksek öğretim kurumlarının kendi ücretlerini belirleyebileceğini lütfen unutmayın.

Başka bir dilde okumak istediğiniz taktirde öğrenim ücretleri yıllık 0 – 22.350 USD arasında değişmektedir. Kesin miktar, ilgili kuruma ve çalışma programına bağlıdır.

Çekçe Dil Hazırlık

Çekçe, 10 milyondan fazla insan tarafından konuşulan bir Batı Slav dilidir. Çek Cumhuriyeti’nde resmi dildir. Çek dilinde üniversite okumak ücretsiz! Yasaya göre, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim, tüm milletlerden vatandaşlar için ücretsizdir, ancak özel yüksek öğrenim kurumları kendi ücretlerini belirleyebilir. Çekçe okuyorsanız, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim sizin için ücretsizdir! Çek dilini öğrenmek için gerçekten iyi bir sebep.

SLAVONİK ÇALIŞMALARIN YAZ OKULLARI (Süre: 3 – 4): hafta Çekçe kursları sunan Slav Çalışmaları Yaz Okulları, Çek Cumhuriyeti’ndeki birkaç devlet üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Kurslar yaz aylarında düzenlenir, uzunlukları 3 ila 4 hafta arasında değişir ve yabancı öğrenciler, öğretmenler, çevirmenler ve tercümanlar ve Çek/Slav dili çalışmaları alanında aktif olan diğer uzmanlar için tasarlanmıştır. Yaz Okulları, çeşitli yeterlilik seviyelerinde dil kursları, Çek edebiyatı, kültürü ve tarihi üzerine seminerler, tiyatro, müzik ve dans gösterileri gibi serbest zaman etkinlikleri, geziler vb. sunmaktadır.

ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN DÜZENLENEN DİL KURSLARI VE YAZ OKULLARI (Süre: 2 hafta – 1 yıl): Birçok Çek yüksek öğretim kurumu ayrıca uluslararası öğrenciler için Çekçe kursları ve Çekçe yaz okulları düzenlemektedir. Bu kurslar genellikle ücretlidir, ancak istisnalar olabilir (örneğin, devlet bursunun bir parçası olarak dil hazırlık kursu).

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimine kabul edildiyseniz, ülkeye giriş için vizeye ihtiyacınız vardır. Uzun dönem vize ve oturma izinlerinin işlenmesi tamamen yurtdışındaki Büyükelçiliklere ve Çek İçişleri Bakanlığı’nın yetkisindedir.

Çek Cumhuriyeti Yaşam Masrafları

Çek Cumhuriyeti’nde yaşam maliyetleri uygun olarak kabul edilir. Ortalama yaşam maliyetleri, yemek, konaklama, toplu taşıma ve kültür dahil olmak üzere ayda 350 ila 750 USD arasında değişmektedir. Tabii ki fiyatlar bulunduğunuz yere, konaklama tercihlerinize, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir.

YİYECEK VE İÇECEK FİYATLARI:

Okul Yemeği50 CZK / 2.3 USD
Pizzacıda Pizza110 CZK / 5 USD
Restoranda Yemek130 CZK / 5.9 USD
Süt Ürünleri10–30 CZK / 0.5–1.4 USD
Somun Ekmek20 CZK / 0.9 USD
1 kg Tavuk Eti100 CZK / 4.5 USD
1 kg Elma40–60 CZK / 1.8–2.7 USD
Maden Suyu15 CZK / 0.7 USD
ÖĞRENCİ KONAKLAMA FİYATLARI:
Öğrenci Yurdu150 $ aylık
Dairede Özel Oda250 $ aylık
Özel Daire450 $ aylık
EĞLENCE FİYATLARI:
Müze Bileti40 CZK / 1.8 USD
Sinema Bileti100–200 CZK / 4.5–9 USD
Tiyatro Biletleri100–500 CZK / 4.5–23 USD

Çek Cumhuriyetinde Öğrenci Konaklaması

Çek Cumhuriyeti’nde okurken konaklama ayarlamak için birkaç seçeneğiniz var. Bazı üniversiteler öğrenci yurtları sağlar ya da özel bir dairede kendi konutunuzu ayarlayabilirsiniz. Maliyetler, konaklama yerinin konumuna ve kalitesine bağlı olacaktır.

ÖĞRENCİ YURTLARI:

Çek Cumhuriyeti’ndeki çoğu üniversite, öğrencilere yurtlarda konaklama imkanı sunar. Tek kişilik odalar nadirdir, bu nedenle muhtemelen odayı bir oda arkadaşınızla paylaşacaksınız. Konaklama genellikle apartman tipi olup, ortak mini mutfak, duş ve tuvalet içeren iki adet iki yataklı odadan oluşmaktadır. Odalar genellikle tüm temel mobilyalarla (yatak, masa, sandalye ve raflar) donatılmıştır. Mutfaklar ocak, buzdolabı, akan su ve temel mutfak mobilyaları ile donatılmıştır. Perde, halı, battaniye, yastık, temizlik malzemesi, tabak, su ısıtıcısı, tost makinesi vb. diğer mobilya ve gereçlerin temini öğrenciye aittir.

Fiyatlar değişiklik göstermekle birlikte, oda arkadaşıyla birlikte (genellikle bir odada iki kişi yaşayan) bir odada aylık ortalama ücret 120 EUR civarındadır. Fiyatlara nevresim ve nevresimler, ortak mini mutfak veya mutfak ve banyo tesislerine erişim ve kullanım maliyetleri dahildir.

ÖZEL KONAKLAMA:

Öğrenciler ayrıca, genellikle ortak bir dairede bir oda veya bir daire olmak üzere kendi özel konaklama yerlerini de bulabilirler. Uluslararası öğrencilerin özellikle şehir merkezinde daha büyük daireleri paylaşmaları yaygındır. Yerleştikten ve yolunuzu öğrendikten sonra, bu sizin için ideal bir seçenek olabilir. Kendi konutunuzun avantajı, ev arkadaşlarınızı ve çevrenizi seçme imkanıdır. Fiyatlar dairenin büyüklüğüne, konumuna ve donanımına bağlıdır. 2-3 yatak odalı bir daire için kira aylık yaklaşık 500-800 Euro’dur.

Çek Cumhuriyetinde Öğrenci iken Çalışmak

Birçok öğrenci aynı anda hem çalışır hem de okur. Çek Cumhuriyeti’nde yarı zamanlı bir işete veya mevsimlik işte çalışmak çok yaygındır. Uluslararası öğrenciler için de çalışma seçenekleri var, çoğu iş Çekçe dilinde akıcılık gerektirdiğinden iş teklifinin sınırlı olabileceğine hazırlıklı olun. Bununla birlikte, birçok uluslararası şirket büyük şehirlerde faaliyet göstermektedir ve çeşitli dilleri konuşma veya anlama yeteneğiniz bir artı olabilir.

Ücretsiz Teklif Alın