İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da hayalinizdeki bölümü okumak için ilk adımı atın. İtalya 61 devlet üniversitesi, 30 özel üniversite ve 11 kamu araştırma kuruluşu, çığır açan üniversite programları, AFAM (yüksek sanat eğitimi merkezleri) ve İngilizce olarak düzenlenen 339 kurs ile Türkiye’den gelecek uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmakta.

Neden İtalya’da Okumalısınız?

Avrupa’daki ilk modern üniversitenin 1088’de Bologna’da kurulmasından bu yana, İtalya, bilimsel yöntemin babaları olan Leonardo da Vinci ve Galileo Galilei gibi olağanüstü bilim adamları sayesinde uygulamalı bilimlerde geniş bir uzmanlık yarattı. Daha sonra, modern dünya sanayileşmenin dilini öğrenirken, Guglielmo Marconi, yıllar sonra kablosuz iletişim haline gelecek olan iletişimin temellerini atıyordu. Ve bugün, tüm dünya dijital dili konuşurken, İtalya P101 olarak bilinen ilk ticari masaüstü bilgisayarı geliştirdi ve kısa süre sonra İtalyan fizikçi Federico Faggin ilk ticari mikroişlemciyi icat etti.

İtalya’da Konaklama | Öğrenci Yurtları

İtalyan üniversitelerinde, üniversite konaklama tesislerini yöneten öğrenci hizmetleri ve konut ofisleri vardır ve ayrıca, genellikle diğer konaklamalardan daha uygun fiyatlı olan öğrenci dairelerinin kiralanması konusunda da bilgi sağlayabilir. Yaygın üniversite konaklama türleri: üniversite yurtları ve üniversite misafir odaları.

Üniversite yurtlarına kabul, genellikle öğrencinin mali durumu ve liyakat temelinde yapılan seçime dayanır. Öğrencilerin tüm daire yerine bir oda kiralaması yaygındır. İtalya’da öğrenci konutları büyük şehirlerde daha pahalıdır ve büyüklük ve konuma bağlı olarak ayda 300-600 € arasında değişebilir.

İtalya Üniversitelerine Kimler Başvuru Yapabilir

Öğrencinin İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için 12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir. 8+4 yani 8 yıllık mecburi eğitim (ilk öğretim ve ortaöğretim) ve 4 yıllık lise eğitimine denk gelmektedir. Yüksek lisans başvuruları için ise lisans diploması mezunu olunması şartı vardır.

Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır. Yüksek lisans programlarına kayıt için ülkemizde de olduğu gibi ön lisans diploması yeterli değildir.

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyenlerin Türkiye’de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından organize edilen üniversite sınavına girmiş olmaları zorunludur. 4 senelik üniversite giriş şartını dolduracak kadar puan alması yani barajı geçmesi gerekmektedir.

İtalya Üniversiteleri için Gerekli Evraklar

 • Lise diploması
 • Lise transkripti (Öğrencinin aldığı ve geçtiği dersleri gösteren belge)
 • Eğitim dili İtalyanca bölümü tercih edenler için B1 seviyesinde İtalyanca yeterlilik belgesi (CELI-CILS-PLIDA), İngilizce bölümlere başvuru yapacaklar için ise en az B1 seviyesinde uluslar arası geçerliliği olan dil belgesi (TOEFL,IELTS)
 • Pasaport (en az 1 yıl süreli )
 • Vesikalık fotoğraf 2 adet
 • TC Kimlik kartı fotokopisi (2 fotokopi)
 • Öğrencinin Türkiye’de üniversiteye giriş sınavı olan YSK’yi geçtiğine dair belgenin 2 fotokopisi. Öğrenci her iki sınavda     da yani hem TYT hem AYT’de belirlenen minimum puanı almış olması gerekmektedir.
italyada üniversite okumak

İtalya Üniversiteleri Sıkça Sorulan Sorular

İtalya’da eğitim ile ilgili sıkça sorulan soruları derleyerek hazırladık, kafanızdaki soruların büyük bir kısmını karşılayacağını düşünüyoruz. Daha detaylı bilgi için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Öğrenim Dili Nedir?

İtalya’da eğitim dili genel olarak İtalyancadır. Ancak birçok bölümde eğitim dili İngilizce bölümler mevcuttur. özellikle mimarlık, mühendislik, tıp, dişcilik, psikoloji, işletme, pazarlama vs…bölümleri İngilizce seçeneği vardır.  İtalyan Üniversitelerinde eğitim dili İtalyanca okuyacak öğrenciler yeterli seviyede İtalyanca bildiklerini (yeterlilik sınavı ile) kanıtlamalıdır. Yüksek Lisans veya Doktora eğitimi ise programlara bağlı olarak İngilizce de verilebilmektedir.

Hiç İtalyanca Bilmiyorum Ne Yapacağım?

Yüksek lisans programları İngilizce ise İtalyanca bilgisi şart değildir. Lisans eğitimi için gelen öğrenciler üniversite tarafından belirtilen süre içerisinde İtalyanca öğrenmek durumundadır. İtalyanca eğitim alacak öğrenciler yaza kadar minimum orta düzeyde(b1/b2) İtalyanca öğrenmiş olmalıdır. Bazı üniversitelerde eylül ayında dil sınavı yapılmaktadır.

İtalya’daki Üniversitelerde Lisans veya Yüksek lisans programlarında Eğitim dili İngilizce program seçenekleri var mıdır? 

İtalya’da ki devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde pek çok alanda eğitim dili İngilizce olan lisans ve Yüksek lisans / master seçenekleri vardır. Üniversite ve bölüm detayları için danışmanız ile görüşünüz.

İtalya’da ki üniversitelerinin ücretleri nedir?

 • Devlet Üniversitelerinde lisans programları için yıllık 1500-3500 Euro civarındadır. Özel üniversitelerin senelik ücretleri ise 7000€ – 26000€ arasında değişmektedir.
 • 1 yıllık Master programları 2000 Euro’dan başlayarak programa göre değişiklik gösterir.

İtalya’da Eğitim Süresi Ne Kadardır?

 • Lisans Eğitimi (Laurea) 3 yıl
 • Yüksek Lisans  (Laurea Magistrale) 2 yıl / 1 yıl special master
 • Yüksek Lisans-Doktora (Dottorato di Ricerca) 3 yıl
 • Single cycle- 5/6 yıl

First Cycle Degree ve Second Cycle Degree aşama derecesi nedir?

First Cycle Degree , çoğunlukla lisans düzeyi veya lisans düzeyindeki çalışmalar olarak bilinen düzeye eşdeğerdir. 

Second Cycle Degree , lisans düzeyinde veya yüksek lisans düzeyinde çalışmalara karşılık gelir .Veterinerlik ,Tıp, Mühendislik, Mimarlık vs.

Üçüncü döngü, doktora veya doktora düzeyinde çalışmalara karşılık gelir. Her üç döngüde de farklı yeterlilik türleri sunulabilir.

İtalyan Üniversitelerine Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Lisans ve yüksek lisans Başvuru tarihleri her üniversite için değişmektedir. Genel olarak lisans programlarına başvurular Haziran-Temmuz sonuna kadar devam etmektedir. Yalnız konsolosluk eğitim bölümüne denklik belgesi için başvuru yapılması şarttır ve temmuz ayına kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

Türkiye´de Üniversitede halen okumaktayım, geçiş yaparsam almış olduğum dersleri saydırabilir miyim?

Eğitimlerini İtalya’da devam etmek isteyen öğrenciler detaylı transkriptlerinin tercih ettiği bölümün eğitim diline göre tercüme edilmiş hali ile bölümlerinde almış oldukları derslerini saydırabilir. Öğrenci eylüldeki üniversite giriş sınavları bittikten ve kayıt işlemleri son bulduktan sonra ekimde derslere başlar. Dönem içinde profesörlerden ve bölüm başkanlarından oluşan kurul tarafından ders sayılma işlemleri yapılır. Ders saydırma işlemi kasım aralık ayını bulabilmektedir. Bu zamana kadar öğrenci 1.sınıftan derslere katılabilir.

İtalyan üniversitelerinde lisans programları için kabul şartları nelerdir?

İtalya’daki üniversitelerde Lisans başvuruları için en az 12 yıllık eğitim tamamlanması mecburidir.8+4 yani 8 yıllık mecburi eğitim (ilk öğretim ve ortaöğretim) ve 4 yıllık lise eğitimi tamamlanması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için 12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir, Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır. İtalya’da lisans eğitimi almak isteyenlerin Türkiye’de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından organize edilen üniversite sınavına girmiş olmaları zorunludur. 4 senelik üniversite giriş şartını dolduracak kadar puan alması yani barajı geçmesi gerekmektedir.

İtalyan Üniversitelerinde Master (Yüksek Lisans) programları için kabul şartları nedir?

1 senelik Master veya 2 senelik Laurea Magistrale (Yüksek lisans) programlarına kayıt olmak için en az 15 yıllık (12 yıl ilköğretim+ortaöğretim +3 yıl lise ) eğitim alınması ve diplomaya sahip olmak  (minimum eski sistemde ilköğretim+ortaöğretim+lise 11 yıllık üniversite öncesi eğitim + 4 yıllık üniversite eğitimi)

İtalya’da 2 senelik yüksek lisans veya 1 senelik Master programını içeren İtalya’da ki her üniversitenin kendi içlerinde değerlendirme komitesi vardır. Komite tarafından bu Master başvuruları değerlendirilir. Bu komitenin bölüme başvuran öğrencilerin belgelerini kabul ve ret etme hakkına sahiptir. Öğrencilere mezun oldukları lisans bölümlerine yakın veya devamı olabilecek Master programlarını seçmeleri önerilir.

Master başvurularında her Üniversite Master başvuru yapan öğrencilere üniversiteler sınava ya da mülakata tabi tutabilir.

İtalyanca Dil Yeterliliği veya İngilizce yeterliliği belgesi şarttır. Bazı üniversiteler eğer öğrencinin elinde dil belgesi yok ise belli tarihlerde kendilerinin açtıkları dil sınavında – Öğrenciler sözel yada yazılı İtalyanca testine tabi tutulabilirler. Bu testte her üniversitenin kabul kriteri farklı olmakla birlikte en az B1 seviyesinde başarı şarttır.

Tüm okul ön kayıt işlemleri, Vize süreci ve diğer tüm işlemlerde istenecek farklı evraklar ve süreçler olacaktır. Edicca Akademik Danışmanlık olarak Üniversite ve konsolosluk, dosya hazırlama ve tüm süreçleri sizin adınıza yönetir.

İtalya’da Konaklama seçenekleri nelerdir?

Öğrencilerin talepleri doğrultusunda öğrencileri yurt ya da tek kişilik ev veya paylaşmalı daire tipi olmak üzere konaklamalara yerleştirilir. Yurt kontenjanlarının çok çabuk dolması nedeniyle İtalya’da konaklama olarak yurt seçeneğini seçmek isteyen öğrenciler üniversiteye başlamadan 6 ay öncesinden başvurusu yapılması gerekmektedir. Paylaşmalı evlerde konaklamak isteyen öğrenciler genellikle öğrencileri tek kişilik oda veya çift kişilik odalarda birlikte kalırlar.

İtalya’da Konaklama Fiyatları Nedir?

Özel yurtlar şehre ve yurt da göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 240 ile 600 Euro arasındadır. Konaklama tiplerinden paylaşmalı ev fiyatları kalacak kişi sayısına göre değişir. Yurt ve paylaşmalı ev konaklama tiplerinde girişlerde depozito ödenir. Yurtlarda Depozitolar en az 2 kira ücreti şeklinde alınır. Ücretler ev sahibi veya yurt yetkililerince talep edilir. Ödemeler eve veya yurda yerleşilmeden önce verilmesi gerekmektedir.

iatyada üniversite eğitimi

 İtalya’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mı?

İtalya’daki üniversitelerden alınan diplomaların denkliği ile ilgili onay verilebilmesi için, diplomanın alındığı üniversitenin ve ilgili programın Yüksek öğretim Kurulu tarafından ilgili kanun gereği tanınmış olması gerekmektedir. İtalya’da lisans, Yüksek lisans eğitimini bitirmiş olan öğrenciler üniversiteden mezun oldukları süre boyunca denklik almakla ilgili sorun yaşamamaktadır. İtalyan üniversiteleri, YÖK tarafından ilan edilen dünya sıralamalarında olduklarından YÖK tarafından denkliği vardır.

İtalya’daki Özel Akademiler YÖK Tarafından Tanınır Mı?

Çok sınırlı sayıdaki özel akademiler YÖK tarafından tanınır. Yalnız birçok akademi YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sadece İtalyan eğitim bakanlığına bağlı akademilerin denklik ve tanınma işlemleri yapılır. YÖK sitesinde tanınan akademilerin listesi mevcuttur akademiye gidecek öğrencilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Öğrencilerin Çalışma Hakları Var Mı?

İtalya’da üniversitede okurken veya 1 senelik üniversite öğrenci vizesi, öğrenci oturması olan öğrenciler okurken haftada 20 saat part time çalışma izni vardır.  Ancak özellikle İtalyanca bilmeyen öğrenciler iş bulmakta zorluk yaşayabilmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora Nasıl Yapılır?

İtalya’da 3 yıllık lisans eğitimini (Laurea) bitiren öğrenciler 2 yıl daha devam ederek yüksek lisans derecesi (Laurea Specialistica /Laurea Magistrale) alırlar. Yüksek lisans derecesinden sonra doktora (Dottorato di Ricerca) programlarına katılabilirler. Türkiye’de lisans programından mezun olan öğrenciler İtalya’daki üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Türkiye’de Ales, Les vs gibi sınavlardan geçtim, İtalya’daki üniversitelere kabulüme faydası olacak mı?

İtalya’daki üniversiteler Türkiye’deki Ales ,Les vs gibi sınavları kabul etmez. Türkiye’de yapılan iç sınavlarında alınmış skorlar İtalya’da geçersizdir. Sadece lisans programlarına giriş yapabilmeniz için konsolosluğun istediği ÖSYM sınavında 2 basamağında sınavı da baraj puanı geçmeniz istenmektedir.

İtalya’daki üniversiteler ne kadar sürede kabulü göndermektedir?

İtalya’daki üniversitelerin kabulü gönderme süresi de farklıdır. Bu süreç ortalama 6 ile 8 hafta arası değişebilmektedir.

Öğrenci Vizesinin Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Vize evraklarınız tam ise ve yoğun bir dönemde İtalyan konsolosluğuna başvurulmadı ise normalde en geç 1 hafta ile 15 gün arası değişmektedir. Son 1 yıldır öğrencilerin vize sonuçları bazen daha uzayabilmektedir.

Öğrenci Vizesi İçin İtalya’da Bir Banka Hesabı Açılması Gerekiyor Mu?

Öğrencinin İtalyada banka hesabı açmasında gerek yoktur. Banka hesabı Türkiye’deki herhangi bir bankadan öğrenci ve/veya ailesi ‘nin banka hesabı gösterilmesi yeterlidir. Öğrenci vizesinde öğrencinin ve velisinin banka hesabında belli bir tutar gösterilmesi gerekmektedir.

İtalya’da Burs Alma Olanağım Var Mı?

İtalya’daki üniversitelerin açmış olduğu burslardan her yabancı öğrenci yararlanabilir. Yalnız burs başvuru sürecini kaçırmamak gerekmektedir. Bazı burslardan yararlanmak için İtalyanca da B1 veya B2 seviyelerinde dil bilgisine sahip olmanız ve belgelemeniz istenebilmektedir. Bu burslar genel olarak konaklama, yemek, harç parası ve ulaşım (ücretsiz abonman kartı) gibi giderleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bazı üniversitelerin bölüm sınavlarında başarılı puan alan ve dereceye giren öğrencilere 1 senelik burs verilmektedir. Burslar her ay ücret açtığınız İtalyan hesabına gönderilmektedir.

İtalya’ya Öğrenci vizesi ile uzun dönem gittiğim zaman yanımda ne kadar para götürmeliyim? 

Yanınızda fazla nakit para götürmemenizi tavsiye ederiz. Türkiye’de şubesi bulunan yabancı bankalarda hesap açtırıp nakit para çekme kartı alarak gittiğiniz ülkedeki ATM ler den dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Örneğin Unicredit Yapıkredi bankası ortaklığı olduğu için komisyon oranı diğer bankalara nazaran daha uygundur. Teb bankasından Türkiye’de hesap açabilirsiniz.  İtalya’da Teb bankası vardır ve nakit çekim komisyon oranları daha uygundur. Öte yandan, Türkiye’de kullandığınız kredi kartlarınızı yurtdışında da kullanabilirsiniz ayrıca bankamatik kartınızda kullanabilirsiniz.TL hesabınızdan banka işlem yaparak İtalya’dan Euro çekebilirsiniz.

İtalya da hem okuyup hem de çalışabilir miyim?

İtalya’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. İtalya’da master eğitimi alan öğrenciler de haftalık 20 saatlik çalışma iznine sahiptir. Eğitim aldığınız ve uzmanlaşacağınız alanda İtalya’da iş bulabilirsiniz.

Yarı zamanlı işler kendi içinde ikiye ayrılıyor bunlar; bulunduğunuz eğitim kurumunda ve bulunduğunuz şehir de çalışmak olarak söyleyebiliriz. Üniversiteleri özellikle uluslararası öğrencilere üniversitenin farklı departmanlarında yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı veriliyor. Bunlar uluslararası ofis, öğrenci ofisleri, kütüphane gibi birçok yerde çalışarak ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Üniversitelerde işe kabul edilme kriterleri yine bulunduğunuz bölgeye veya okula göre değişiyor ama ana kriterler arasında dönem veya bulunduğunuz yılın not ortalaması ve en azından orta seviye “İtalyanca” bilmeniz gerekiyor.
Bunların dışında eğer programlama, Kodlama veya Management (yönetim) gibi konularda tecrübeniz veya kaliteniz var ise üniversitelerde bulunan start-up ofislerinde yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz.
Üniversitelerin dışında şehirde çalışmak istiyorsanız bunları da şu şekilde kendi içinde ayırabiliriz.

İtalyanca Bilgisi Olan;

Eğer dil konusunda biraz bilginiz var ise şehirde bulunan İtalyan restoranlarında veya marketlerde çalışabilirsiniz.

İtalyanca Bilgisi Olmayan; Burada aslında iki seçenek mevcut birincil olarak Türk Kebap ve Dönercilerde çalışabilirsiniz (yine dil isteyebilir) veya bisiklet ile yemek dağıtımı yapabilirsiniz. Bisiklet seçeneği aslında en yaygın olanı ama öncelikle bir bisiklete ihtiyacınız var ve işe girerken bir miktar depozito ödemeniz gerekiyor.

İtalya da İngilizce Tıp okumak Mümkün müdür?

Tıp Eğitimi İtalya da İngilizce olarak verilmektedir.  Ancak bu Üniversitelere IMAT adı verilen sınavla öğrenci kabul alınmaktadır sınavdan başarılı olmak gerekmektedir. Üniversitenin belirtmiş olduğu kontenjanlara puan sıralamasına göre girilmektedir.

Türkiye’de AYT-TYT sınavından her iki oturumda da  barajı aşmak gereklidir.

Ücretsiz Bilgi Alın