Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan’da yurtdışı eğitim son zamanlarda Türk öğrencileri tarafından çok tercih edilmektedir. Yüksek eğitim kalitesi, YÖK tarafından tanınması ve QS Dünya sıralamasında ilk 400 ve ilk 1000 sıralamasında bulunan üniversiteleri ile Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim uluslararası öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsattır.

Neden Kazakistan

Kazakistan, uluslararası eğitim için yükselen bir destinasyondur ve Asya ile Avrupa’nın, İslam kültürünün ve Rus etkisinin büyüleyici bir karışımıdır.

Özellikle Almatı, Astana ve Çimkent şehirleri, antik kültür ile modern gelişimin heyecan verici bir karışımını sunar ve boş zamanlarınızda keşif için elinizin altında dağlar ve geniş boş alanlar vardır.

Kazakistan’ın dünya sıralamasındaki üniversitelere her yıl 50.000’den fazla uluslararası öğrenci kaydolmaktadır. Ülke, hem öğrenciler hem de siviller olmak üzere uluslararası vatandaşları ağırlıyor. Sakinlerin sadece yaklaşık %66’sı yerli Kazaklar, bu da ülkeyi etnik olarak çeşitli kılıyor.

Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan’da üniversite eğitimi Türkiye eğitim sistemi ile benzerdir. Hem maliyet hem yüksek eğitim kalitesi ile öne çıkan Kazakistan Üniversitelerinde Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Beden Eğitimi, Ekonomi, Pazarlama bölümlerinde lise diplomanız ile okuyun.

LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi - Kazakistanda üniversite okumak

Kazakistan Üniversite Ücretleri

Kazakistan’da üniversite ücretleri 1.500$ dan başlamaktadır. Eğitim standartlarının yüksek olduğu Kazakistan üniversitelerinde eğitim ücretleri 3.500$ a kadar yükselebilmekte. Kazakistan’da okuyabileceğiniz geleceği parlak ve popüler bölümlerin fiyatları şöyle: Ekonomi – 1.500$, Pazarlama – 1.500$, Psikoloji – 1.500$, İngilizce ilk öğretim – 1.500$, Beden Eğitimi – 1.500$, Hukuk – 1.500$ ve Mimarlık 1.500$. Bütün bölümlerin fiyatlarını incelemek için aşağıdaki üniversiteleri inceleyin!

Kazakistan Yaşam Masrafları

Yaşam maliyetleriniz, üniversite eğitiminizin süresi boyunca nerede kalmayı seçtiğinize bağlı olacaktır. Daha büyük bir şehirde yaşıyorsanız, daha küçük bir şehirde olduğundan daha fazla ödersiniz. Ortalama olarak, aylık 300 ABD Doları veya 250 Euro ile 1.500 ABD Doları/1.400 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu, konaklama, yiyecek ve seyahatiniz için geçerlidir.

Kazakistan Eğitim Dili

Kazakistan’ın iki farklı resmi dili vardır; Kazakça ve Rusça.

Kazakistan’da eğitim almak için Kazakça veya Rusça dil bilgisine sahip olmak faydalı olsa da, İngilizce olarak verilen kurslar giderek artmaktadır. Ana dili olmayan bir dilde eğitim almayı seçerseniz, muhtemelen yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Gerekli standartları karşılamıyorsanız, Kazakistan’daki üniversitelerin gelişmenize yardımcı olacak dil kursları sunması yaygındır.

İngilizce okuyabiliyor olsanız bile mümkün olduğunca Kazakça ve Rusça öğrenmeye çalışmalısınız. Yerel halk ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak, pratik yapmak için mükemmel bir yoldur. Bu, CV’nizde/özgeçmişinizde harika görünecek bir beceridir!

Kazakistanda Üniversite Okumak - KAzakistan Üniversiteleri - Kazakistan Üniversite Denklik

Kazakistan’ın Şehirlerini Keşfedin

Astana
Kazakistan’ın başkenti Astana, 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir 1997’den beri Kazakistan’ın başkenti olmuştur ve Orta Asya’nın en modern şehirlerinden biri haline gelmiştir. Şehirde ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış çok sayıda fütüristtik bina var.

Astana’da birçok üniversite bulacaksınız. Bunlar arasında L.N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi, şehrin en büyük üniversitesi. Ayrıca Astana’da özerk bir araştırma kurumu olan Nazarbayev Üniversitesi bulunmaktadır.

Almatı
Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı, yaklaşık 1.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 1929 ve 1997 yılları arasında ülkenin başkenti olarak hizmet vermiştir. Almatı, Kazakistan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezidir ve ülkenin güneyindeki dağlık bölgede yer almaktadır.

Kazakistan Hakkında Temel Bilgiler

  • Resmi adı: Kazakistan Cumhuriyeti
  • Kazakistan Başkenti: Astana
  • Kazakistan’da Resmi diller: Kazakça ve Rusça
  • En büyük şehir: Almatı
  • Kazakistan Para Birimi: Tenge (₸) (KZT)

Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim Görmek İçin Nedenler: Kazakistan, uluslararası öğrenciler için bir eğitim hedefi olarak ortaya çıkıyor. Ülkede çok çeşitli eğitim programları sunan birçok yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Ayrıca, kurumlar küresel değişim programları ve işbirliği içindedir, böylece dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri cezbeder.

Çok kültürlü çevre: Kazakistan çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Farklı din, kültür ve dillerin bir karışımıdır. Ülkede Ruslar, Tatarlar, Ukraynalılar, Uygurlar, Almanlar ve Kazaklar dahil olmak üzere yaklaşık 131 etnik köken var. Kazaklar, Kazakistan’daki toplam nüfusun yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturuyor. Burada okuyarak farklı gelenekler ve diller hakkında bilgi edinirsiniz.

Yeni Diller Öğrenin: Kazakistan’da Rusça ve Kazakça resmi dillerdir. Burada okuyan öğrenciler bu dilleri öğrenme fırsatı buluyor.

Uygun Fiyatlı Eğitim ve Yaşam Yeri: Kazakistan Cumhuriyeti, uluslararası öğrenciler için uygun fiyatlı bir yaşam ve eğitim yeridir. Kazakistan’da yaşam maliyeti ucuz.

Ücretsiz Teklif Alın

Yurtdışında dil eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu formu doldurunuz.