Macaristan’da Üniversite Okumak

Macaristan’daki üniversiteler uygun öğrenim ücretleriyle yüksek kaliteli eğitim sunar. Macaristan modern ve güvenli bir ülkedir, ancak yaşam maliyeti Avrupa’nın en düşükleri arasındadır. Macaristan, yabancı öğrenciler için birçok eğlenceli deneyime sahip, çeşitliliğe sahip, çok kültürlü bir ülkedir.

Macaristan: Uluslararası Öğrenciler

Macaristan, Orta/Doğu Avrupa’da yer almaktadır, örn. Batıda Avusturya ve Doğuda Romanya. 3 milyonu başkent Budapeşte’de olmak üzere yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Diğer önemli öğrenci şehirleri Szeged, Pécs ve Debrecen’dir. Ülke genelinde düzinelerce üniversite, tamamen İngilizce olarak öğretilen programlar sunmaktadır.

Tüm akademik disiplinlerde, uluslararası öğrenciler için yüzlerce İngilizce eğitim programı mevcuttur. Bu dereceler Avrupa Bologna şemasını takip eder ve Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde tanınır. Macar üniversiteleri, C vitamini keşfeden matematikçi John von Neumann ve Nobel ödüllü Albert Szent-Györgyi gibi tanınmış bilim adamları da dahil olmak üzere pek çok akıllı beyin yetiştirdi.

Macaristan’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

Macaristan üniversiteleri öğrenim ücreti Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok uygun. Üniversiteye ve programa bağlı olarak, yılda yaklaşık 2.500 ila 3.000 Euro arasındadır. Mühendislik programları yaklaşık 5.000 Euro civarındadır. Tıp veya diş hekimliği okumak genellikle yılda yaklaşık 6.000 ila 8.000 Euro arasındadır.

Aynı zamanda Macaristan’da öğrenci hayatı oldukça ekonomiktir. Konaklama, yemek, ulaşım ve diğer şeyleri göz önünde bulundurarak, Budapeşte’de (başkent) ayda 600 Euro’dan ve daha küçük şehirlerde ayda 500 Euro’dan az bir ücretle geçinebilirsiniz.

Macaristan Temel Bilgiler

  • Resmi adı: Macaristan
  • Nüfus: 9 797 561
  • Komşu ülkeler: Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya
  • Resmi dil: Macarca
  • Başkent ve en büyük şehir: Budapeşte (nüfus: 1 729 040). Diğer şehirler: Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécs, Győr
  • Para Birimi: Forint (HUF)
  • Macaristan, OECD, NATO, AB ve Schengen Sözleşmesi üyesidir.

Macaristan Hakkında 9 İlginç Bilgi

Avrupa’nın 1. metro hattı Budapeşte’de yapıldı.

Güzel Budapeşte şehri, Tuna nehri ile ayrılan Buda ve Peşte olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

Macaristan Parlamentosu, 691 odası ve 20 kilometrelik merdiveni ile dünyanın en büyük 3. parlamento binasıdır.

Macaristan, Avrupa’nın en iyi kuş gözlem alanlarından biridir: burada yaklaşık 400 kuş türü ürer.

Yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Balaton Gölü (“Macar Denizi” lakaplı), Orta Avrupa’nın en büyük gölüdür.

Budapeşte’de her gün 70 milyon litre termal su yüzeye çıkıyor.

Macaristan, Yaz Olimpiyat Oyunlarında madalya kazananlar için dünyada 8. sırada yer alıyor.

Macarların birçok tarifte kullandığı büyük boy salyangoz şekilli yumurta eriştesinin (csiga) 9. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor.

Macaristan’da 10 milli park, 145 küçük doğa rezervi ve 35 peyzaj koruma alanı bulunmaktadır.

Yurtdışı Eğitim Macaristan Üniversiteleri | Yurtdışında Sınavsız Üniversite | EDICCA Akademik Danışmanlık
MACARİSTAN

Macaristan Üniversiteleri Konaklama

Macaristan’da birkaç çeşit konaklama alternatifi var ama en ucuzu genellikle gittiğiniz üniversitenin öğrenci yurtlarıdır. Öte yandan, mahremiyeti tercih ediyorsanız, bir daire kiralamak da uygun bir seçenektir.

Bu şekilde, Macarların nasıl yaşadıklarına dair kişisel fikir edinebilirsiniz. Maliyet, başkentte veya dışında yaşamaya bağlı olarak çok farklı olabilir: Budapeşte’de ayda 70.000–150.000 HUF veya 120.000–200.000 HUF arasında konaklama masraflarınız olacaktır.

Macaristan Üniversitelerinde Ulaşım

Macaristan, tüm şehirlerdeki otobüsler, büyük şehirlerdeki troleybüsler ve tramvaylar, metro hizmetleri artı HÉV hatları olarak adlandırılan banliyö demiryolu hatları ve Budapeşte’deki tekne hizmetleri dahil olmak üzere verimli bir toplu taşıma ağına sahiptir.

Geçişler çeşitli süreler için mevcuttur (örneğin aylık) ve her ulaşım şekli için geçerlidir. Her türlü ulaşım aracında kullanılabilen biletler, istasyonlarda veya sokak büfelerinde mevcuttur. Tek bilet, tüm hat boyunca aktarmasız tek bir yolculuk için geçerlidir, ancak yolculuğunuz değişiklik içerdiğinde birden fazla bilete ihtiyaç vardır.

Düzenli olarak toplu taşıma kullanacaksanız, aylık veya yıllık bilet satın almak ekonomik olacaktır. Geçerli öğrenci kartı olan öğrenciler indirimli fiyatlardan yararlanma hakkına sahiptir.

Macaristanda Üniversite Okumak

Ücretsiz Bilgi Alın