Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Kardeş ülkemiz olarak sayılan Azerbaycan 9 milyon nüfusa sahiptir ve başkenti Bakü’dür. Azerbaycan tarihi sokakları, mimari yapısı ile dikkat çeken ülkeler arasındadır. Dilimizin ve kültürümüzün aynı olması, ulaşımın kolay olması, sınavsız üniversite imkânı bulunması açısından uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Azerbaycan’da çok farklı ulustan çok fazla uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Uluslararası Öğrenciler yurt dışına gittiğinde yabancı dilden veya farklı kültürlerden ötürü çekinebilirler. Ancak Azerbaycan’da böyle bir durum söz konusu olmaz. Azeri Türkçesi konuşulan şehirde sıcak ve misafirperver halk arasında kendinizi ülkenizde gibi hissedeceksiniz.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK kılavuzundan yer almakla birlikte YÖK tarafından tanınmaktadır ve denkliği vardır. Azerbaycan Üniversitelerine kabul için öğrencilerin liseden mezun olmaları yeterlidir. Herhangi bir özel giriş koşulu aranmaz. Azerbaycan Üniversitelerinde tıp, diş hekimliği, eczacılık, mimarlık, mühendislik vb. bölümler mevcuttur. Eğitim süreleri Türkiye ile aynıdır. Üniversitelerde 3 dilde eğitim verilmektedir: Azerice, İngilizce, Rusça.

Azerbaycan Hakkında Temel Bilgiler

 • Eşsiz doğası, asırlık kültürü ve tarihi ile Azerbaycan Cumhuriyeti, Hazar Denizi’nin batı kıyısında, Transkafkasya’nın doğu tarafında yer almaktadır.
 • Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir.
 • Ülke, zengin flora ve faunası ile ayırt edilir.
 • Azerbaycan toprakları her zaman arkeologların ilgi odağı olmuştur, bu nedenle Karabağ’daki Azig mağarasında yapılan kazılar sonucunda 2 milyon yıl önce insan uygarlığının izleri keşfedilmiştir.
 • Azerbaycan, eski ve asırlık bir kültüre sahip bir ülkedir. “Kitabi-Dede Korkut”, “Oğuzname”, “Köroğlu” dünya çapında birçok ülkede tanınan örnekler olarak hizmet vermektedir.
 • Avrupa ve Asya arasında köprü olan Azerbaycan, siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde de müstesna bir role sahiptir ve bölgenin kalkınmasında yeni bir ekonomik model oluşturmaktadır.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak için 6 Neden

EKONOMİK: Sayısız yükseköğretim kurumuyla karşılaştırıldığında, sadece yaşam değil, öğrenim ücretleri de oldukça uygun.

ÇEŞİTLİLİK: Yaşam tarzından doğaya kadar her şekilde Azerbaycan’ın çeşitliliğini ve güzelliğini keşfedin. Hoşgörü ve çok kültürlülük sadece kelimeler değil, Azerbaycanlıların yaşam tarzının kurucu unsurlarıdır. Ateş diyarının insanlarının gerçek misafirperverliğini hissedin. Birden fazla iklim bölgesinde yaşamayı deneyimleyin ve çeşitliliğin gizemini keşfedin.

MODERN: Azerbaycan, küresel katılımı artırmak ve yerleşik modern ülke olarak kültürler arası bir diyaloğu teşvik etmek için her zaman en son eğitim eğilimlerini ve diğer yenilikçi araçları edinmeye ve uyarlamaya çalışmaktadır.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DOSTU: Uluslararası oryantasyon haftaları, yeni yabancı uyruklu öğrencilere, programlarındaki diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle tanışma, öğrenimlerine yardımcı olacak ipuçları hakkında bilgi edinme ve öğrenci dostu bir ortamda sunulan üniversite hizmetleri hakkında bilgi edinme şansı sağlar.

GELENEKSEL: Mevcut hızlı uluslararasılaşma aşamasına rağmen, Azerbaycan her zaman geleneksel değerlerini yeni eğilimlerle uyumlu hale getirmeye devam ediyor. İnsanlar paylaşıyor, yeni şeyler öğreniyor, kültür dediğimiz nesillere aktarıyor. Azerbaycan insan sermayesi, modern ve geleneksel kültürü birleştirebilme yolunda en misafirperver milletlerden biri olması amaçlandığından bir örnek teşkil etmektedir.

GÜVENLİ: Azerbaycan dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Numbeo istatistik veri tabanı, suç oranının düşük olduğunu gösteriyor.

Yurtdışı Eğitim azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Üniversite Ücretleri

Öğrenim ücretleri, uzmanlık, eğitim düzeyi, eğitim süresi ve çalışmaların gerçekleştirileceği kuruma göre değişmektedir. Yaklaşık maliyetler aşağıdaki gibidir.

 • Hazırlık Kursu: 600 -2000 $ Yıllık, Lisans Derecesi: Yılda 1000-2500 $, Yüksek Lisans: Yılda 1000-4000 $, Doktora: Yılda 1500-4000 $ Arasında

Azerbaycan Üniversiteleri Hazırlık Kursları

Azerbaycan yüksek öğrenim mülkünde eğitim dönemi başlamadan önce, ihtiyacı olanlar için eğitim planlanmalıdır. Kabul sırasında adayın üniversitenin şartlarını karşılamaması durumunda dil ve bilgi düzeyine göre hazırlık süresi belirlenir. Terim bir yıl veya birkaç ay için tanımlanabilir. Bu hazırlık kursunu tamamladıktan sonra sertifikaları öğrencilere duyurulur.

Azerbaycan’da Konaklama

 1. Üniversite Yurdu

Yabancı uyruklu öğrenciler, uygun koşullarda oldukları takdirde üniversitenin yurtlarında yaşama olanağına sahiptirler.
Yurt koşulları ve yaşam giderleri üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca mevcut imkanlara göre öğrenciler tek veya çift kişilik odalara yerleştirilebilirler. Yurtta kalan öğrenciler belirli kurallara uymak zorundadır. Diğer öğrencilerin yaşamlarına müdahale etmemek için disiplin ve salonların temiz ve düzenli tutulması gerekmektedir.

 1. Kiralık Daireler

Azerbaycan’da, özellikle Bakü’de çok sayıda kiralık daire bulabilirsiniz. Yurt koşulları sizi tatmin etmiyorsa veya kişisel olarak yurtta kalmayı tercih etmiyorsanız, daire kiralama fırsatını değerlendirebilirsiniz. Daire kiralarken ana kriter olarak okumak istediğiniz üniversiteye en yakın bölgeyi seçmeniz önerilir. Fiyatlar evin bulunduğu yere, koşullara, oda sayısına ve orada kaç kişinin yaşaması gerektiğine bağlıdır.

Azerbaycan Üniversiteleri Sık Sorulan Sorular

Azerbaycan nerede?
Azerbaycan, Güney Kafkasya bölgesinde, Güneybatı Asya ve Güneydoğu Avrupa’nın kavşağında yer alan bir ülkedir.

Azerbaycan halkının dini nedir?
Azerbaycan, tüm dinlerin temsilcilerinin barış ve uyum içinde yaşadığı çok etnikli bir ülkedir. Azerbaycan’da çeşitli dini inançlar işlev görse de İslam dini hakim konuma sahiptir.

Azerbaycan’da konuşulan dil nedir?
Resmi dil Azericedir; ayrıca Rusça, İngilizce ve Türkçe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Üniversitelere kabul için gerekli şartlar nelerdir?
Tercih ettiğiniz üniversiteye bağlıdır. Ancak genel olarak, bir lisans derecesi için lise diplomanız olmalıdır; yüksek lisans derecesi için, ilgili bir çalışma alanında lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Doktora düzeyi için yüksek lisans diplomasına sahip olmanız gerekir.

Kabul için hangi belgeler gereklidir?

 • Üniversite rektörüne hitaben yazılmış bir başvuru mektubu;
 • Önceki Lise ve Üniversite çalışmalarından alınan Diplomalar ve Transkriptler;
 • Pasaport fotokopileri;
 • Altı adet 3x4cm boyutunda fotoğraf;
 • Genel sağlık belgesi, HIV/AIDS test belgesi;
 • Dil sertifikaları (varsa);
 • Diğer ilgili sertifikalar (varsa);

Öğrenim ücretleri nedir?
Öğrenim ücretleri, uzmanlık alanına, eğitim düzeyine, süresine ve çalışmaların gerçekleştirileceği kuruma bağlıdır.

 • Hazırlık Kursu: 600 -2000 $ Yıllık, Lisans Derecesi: Yılda 1000-2500 $, Yüksek Lisans: Yılda 1000-4000 $, Doktora: Yılda 1500-4000 $ Arasında

Azerbaycan’da yaşam giderleri ne kadar?
Aylık fiyat şehir merkezi için yaklaşık 800 manat (AZN).

Azerbaycan’da eğitim programlarının süresi nedir?
Lisans akademik çalışmaları, tam zamanlı eğitim için dört veya beş yıl (240 veya 300 AKTS) sürer (yarı zamanlı eğitim süresi bir yıl daha uzundur). Yüksek lisans düzeyindeki çalışmaların uzunluğu 1, 5 veya 2 yıldır (90 veya 120 AKTS). Doktora programı kapsamında tam zamanlı eğitim 3 yıl, yarı zamanlı 4 yıl ve tez çalışması yoluyla 4 yıl sürmektedir. Doktora programı kapsamında tam zamanlı eğitim 4 yıl, yarı zamanlı 5 yıl ve tez araştırması yoluyla 5 yıl sürmektedir.

Nasıl Vize alabilirim?
Yabancılar ve vatansız kişiler Azerbaycan Cumhuriyeti’nin diplomatik misyonları ve konsoloslukları aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirler Elektronik vizeler “ASAN Vize” sistemi üzerinden yapılabilir.

Ücretsiz Bilgi Alın

Bu formu kullanarak ülkeler, üniversiteler, bölümler ve fiyatlar, konaklama, havaalanı karşılama, yaşam maliyetleri, üniversite kabul ve davetiyeler, öğrenci yurtları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!