Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Okumak

Yazılım mühendisliği, kullanıcıların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yazılım gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceleyen ve ilgili programlama dilinde yazılımı meydana getiren daldır. Yazılım mühendisleri için, bugün kullandığımız bütün teknolojik aletlerin çalışmasını sağlayan programları yazan kişiler de denilebilir. Yazılım mühendisleri kişilerle birebir iletişim kurarak onların istekleri doğrultusunda ilgili yazılımları oluştururlar. Yazılım mühendisliği çok geniş bir kapsam içermektedir. Fizik, matematik, programlama, algoritma, yapay zekâ, robotik ve daha birçok alan içerisinde bulunmaktadır.

Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte yazılım mühendisliğine olan ilgi ve ihtiyaç giderek artmaktadır. Yazılım okuyacak öğrenciler mezun olduklarında kariyer anlamında iyi bir geleceğe sahip olurlar.

 yurtdışında sınavsız yazılım mühendisliği okumak

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Kabul Şartları

Yazılım mühendisliği alanında da diğer bölümlerde olduğu gibi üniversitelere başvuru yaparken kabul koşulları her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Bazı üniversiteler sınavsız lise diploması ile kabul verirken bazıları kendi yaptıkları sınavda başarı şartı aramakta ya da YKS sınavında okunacak bölümün Türkiye’de kazanılmış olmasını istemeyebilmektedir. Sınavlı ya da sınavsız kabullerde öğrencilerin ekstra olarak dil yeterlilik belgesinin bulunması gerekmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hazırlık fakültelerinde 1 yıl dil yeterliliklerini tamamlayarak eğitimlerine 1.sınıftan devam ederler. Bunun haricinde öğrencilerin lise not ortalamaları ve aldıkları dersler de önem taşımaktadır. Yazılım mühendisliği okuyacak öğrencilerin matematik ve fen ağırlıklı derslerini lisede başarılı bir şekilde tamamlamış olmaları gerekmektedir. Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Polonya, Macaristan gibi ülkelere sınavsız lise diploması ile kayıt yaptırılabilirken Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelere sınavla giriş olmaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Eğitim Süresi

Yazılım mühendisliği bölüm süresi ülkelere ve üniversitelere göre değişiklik göstermekle birlikte 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için bu süreye ek olarak ekstra 1 yıl hazırlık süresi eklenmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Eğitim Maliyetleri

Yazılım mühendisliği eğitim maliyetleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ortalama eğitim maliyeti 2.200 $ ile 20.000 $ arasında değişmektedir. Öğrenciler Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde dil yeterliliklerini kanıtladıktan sonra ya da başarı durumlarına göre çeşitli burslar kazanarak ücretsiz okuma hakkına sahip olabilirler.

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Okumanın Avantajları

  1. Gelişen ve kendini sürekli yenileyen teknoloji ile Dünya’nın en prestijli okullarında eğitim almak,
  2. Uluslararası alanda birden fazla dil öğrenme imkânı,
  3. Uluslararası alanda geçerli olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,
  4. Geleceğin mesleği ile iyi bir kariyer inşa edip yüksek maaş kazanma imkânı,
  5. Yurtdışındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etme ve yenilikleri önceden öğrenme imkânı.

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği YÖK Denkliği

Yurtdışında eğitim gören öğrencilerin Türkiye’ye döndüklerinde mesleklerini yapabilmeleri için denklik almaları gerekmektedir. YÖK yurtdışında okuyacak öğrencilerin denklik alabilmesine ilişkin bir kararname yayınlamıştır. Bu kararnamede öğrencilerin yurtdışındaki okuyacakları okul QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000 Üniversite içerisinde ise denklik verilmektedir. Ayrıca okul sıralaması QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 400 Üniversite içerisinde ise hazırlık fakültesi hariç ilk iki yılı yurtdışında başarılı bir şekilde tamamlamaları koşulu ile yatay geçiş hakkı tanımaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Yazılım Mühendisliği Eğitimi Alınabilecek Okullar ve Ortalama Fiyatları

RUSYASt. Petersburg Üniversitesi4.500 $
RUSYANovosibirsk Devlet Üniversitesi4.500 $
RUSYALobachevsky Üniversitesi2.500 $
RUSYAKazan Federal Üniversitesi2.500-3.000 $
UKRAYNATaras Shevchenco Üniversitesi2.000-2.500 $
UKRAYNAIgor Sikorsky Üniversitesi2.000-3500 $
UKRAYNAKharkiv Politeknik Üniversitesi1.800-2.750 $
UKRAYNALviv Politeknik Üniversitesi1.750-2.100 $
BULGARİSTANSt. Kliment Üniversitesi3.850 €
POLONYAVarşova Teknoloji Üniversitesi3.000-4.750 €
POLONYACracow Teknoloji Üniversitesi3.000-3.500 €
ÇEKYAÇek Teknik Üniversitesi4.300-5.000 €
AZERBAYCANAzerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi2.000 $
KAZAKİSTANAuezov Üniversitesi3.500 $

Detaylı Bilgi için Aşağıdaki Formu Doldurunuz