Yurtdışında Sınavsız Veterinerlik Okumak 2022

Veterinerlik, tıp fakültesinin önemli ve kutsal bilim dallarından biridir. Veterinerlik, hayvan sağlıklarının korunması, hayvan nesillerinin sağlıklı olarak devam etmesi, hastalıklarının incelenmesi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen tıp bilim dalıdır. Veteriner hekimlik alanındaki çalışmalar tarihin çok eski çağlarından beri vardır. Veterinerlik okumak isteyen öğrencilerin hayvanları sevmesi ve iletişimin iyi olması bölümde başarı için en önemli etkenlerdendir.

Veteriner hekim olmak isteyen Türk öğrenciler Türkiye’de yine diğer bölümlerde olduğu gibi YKS sınavına girerek kazanıp yerleşebilirler ya da yurtdışında uluslararası öğrenci olarak sınavsız lise diploması veya bazı üniversitelerde okul şartlarını sağlayarak okuyabilme imkanına sahiptirler.

Yurtdışında Sınavsız Veterinerlik en az tıp bölümü kadar zor bir bölüm olmakla birlikte Türkiye’de YKS sınav stresi olmadan yurtdışında lise diploması ve dil yeterlilik belgesi ile okunabilmektedir.

Sınavsız veterinerlik eğitimi alınabilecek ülkelerin başında Macaristan, Rusya, Ukrayna, Polonya, Kazakistan gibi ülkeler bulunur. Yine diğer bölümlerde olduğu gibi dil yeterliliği olmayan öğrenciler öncelikle hazırlık fakültesinde dil eğitimi alıp 1. Sınıftan eğitimlerine devam ederler. Sınav ile kabul veren okullarda ise öğrenciler; kimya, biyoloji, matematik alanında bir sınava tabi tutulurlar ve başarılı oldukları takdirde kabul alırlar.

Veterinerlik fakültesinden mezun olan öğrenciler hem Türkiye’de hem yurtdışında birçok alanda çalışma imkanına sahiptirler. Kendi kliniklerini açabildikleri gibi, araştırma ve geliştirme sürecine dahil olabilmektedirler.

Diğer tıp fakültesi bölümlerinde olduğu gibi veterinerlik bölümleri için de denklik konusunda YÖK kararnameleri geçerlidir. Eğer öğrenciler YKS sınav sonucunda istedikleri başarıyı elde edemediyse, mezun olduklarında denklik alabilmeleri için okullarının QS Dünya Sıralamasında ilk 1000 içerisinde olması gerekir. Eğer okul sıralaması ilk 400 içerisinde ise de hazırlık hariç 2 yıl yurtdışında eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilerin Türkiye’ye yatay geçiş imkânı bulunmaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Veterinerlik Eğitim Süresi

Yurtdışı veterinerlik eğitimi, okulun eğitim sistemine göre dört ya da beş yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için bu süreye ek olarak 1 yıl hazırlık süresi eklenmektedir. Son sene öğrencilerin yoğun klinik eğitimleri başlamaktadır. Bu sayede, hem teorik eğitim alan öğrenciler, bir yandan pratik eğitim almaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Veterinerlik Eğitim Maliyetleri

Yurtdışındaki eğitim maliyetleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ücretli olan okullarda uluslararası öğrenciler veterinerlik bölümü için yıllık 4.300 $ ile 20.000 $ arasında ödeme yapmaktadır. Öğrenciler lise diploma puanları, dil yeterlilik skorları ve ekstra başarı belgelerine göre çeşitli burs kazanma imkanına sahiptirler.

Yurtdışında Sınavsız Veterinerlik Okumanın Avantajları

  1. Uluslararası standartlarda en prestijli üniversitelerde eğitim görmek,
  2. Birden fazla dil öğrenme imkanına sahip olmak,
  3. Uluslararası geçerliliği olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,
  4. Mavi diploma ile dünyanın her yerinde çalışma imkânı,
  5. Avrupa ülkelerini ziyaret ederek birçok kültür tanıma imkânı.
  6. Yurtdışında alınan eğitimle birçok farklı araştırma ve geliştirme alanları tanıma

Veterinerlik Sınavsız Eğitimi Alınabilecek Okullar ve Fiyatları

RUSYARudn Üniversitesi4.500 $
KAZAKİSTANAuezov Üniversitesi3.500 $

Veterinerlik Sınavsız Eğitimi Aşağıdaki Formu Doldurun