Yurtdışında Sınavsız Tıp Okumak 2022

Türkiye’de YKS sınavında başarı sağlayamamış öğrenciler doktor olma hayallerine veda etmeden, yurtdışında YKS başarı şartı olmadan yalnızca lise diploması ile Türkiye denkliği olan üniversitelerde okuma şansına sahiptirler. Yurtdışında tıp eğitimi İngilizce veya gidilen ülkenin dilinde alınabilmektedir.

Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce üniversitelerin hazırlık fakültelerinde dil yeterliliklerini tamamlayıp sonrasında 1.sınıftan eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Türkiye’de YKS sınavında başarı sağlayamamış öğrenciler doktor olma hayallerine veda etmeden, yurtdışında YKS başarı şartı olmadan yalnızca lise diploması ile Türkiye denkliği olan üniversitelerde okuma şansına sahiptirler. Yurtdışında tıp eğitimi İngilizce veya gidilen ülkenin dilinde alınabilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce üniversitelerin hazırlık fakültelerinde dil yeterliliklerini tamamlayıp sonrasında 1.sınıftan eğitimlerine devam edebilmektedirler.

yurtdışında sınavsız tıp okumak 2022 şartları

Türk Öğrencileri için Yurtdışında Sınavsız Tıp Okumak

Yurtdışında eğitim alma fikri son yıllarda Türk öğrenciler arasında da oldukça popüler hale gelmiştir ve tıp bölümü en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler hem prestijli üniversitelerden mavi diploma ile mezun olmakta hem de uluslararası alanda birçok dil öğrenme imkanına sahip olabilmektedir.  Ülkelere göre okul kabul koşulları değişmekle birlikte, yurtdışında tıp bölümü sınavlı veya sınavsız okunabilmektedir.  Amerika, Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkeler sınav koşulu ararken; Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkeler sınav koşulu olmadan kabul vermektedir.

YÖK’ün yayınladığı kararnameye göre YKS başarı şartı aranmayan okullar ve ülkelerde denklik alabilmek veya Türkiye’ye yatay geçiş yapabilmek için QS Dünya Sıralaması şartı aranmaktadır. YÖK, QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000’deki üniversitelere denklik vermekte, ilk 400’deki üniversitelere ise hazırlık hariç 2 yılı yurtdışında tamamlama şartı ile Türkiye’ye yatay geçiş imkânı tanımaktadır. Yurtdışında okuduğunuz okul dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde değil ise Seviye Tespit Sınavına (STS) girerek denklik almanız gerekmektedir.

Yurtdışında Tıp Bölümü Eğitim Süresi

Yurtdışında tıp eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 6 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için toplam eğitim yılı 7 yıl olmaktadır.

Yurtdışında Tıp Bölümü Eğitim Maliyetleri

Tıp bölümü eğitim ücretleri yine ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde devlet okullarında eğitim ücretsizken; Polonya, Macaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eğitim ücretlidir. Tıp bölümü için yıllık eğitim maliyeti 4.500 $ ile 20.000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Tıp Bölümü Burs İmkanları

Uluslararası öğrenciler yurtdışında eğitim alırken çeşitli burs imkanlarından yararlanabilirler. Burs kazanma oranları öğrencinin eğitim hayatındaki başarısı, diploma puanları, sınav sonuçları, dil yeterlilik skorları, niyet mektuplarına göre belirlenir. Öğrencilerin dosyası burs komisyonu tarafından değerlendirilir.

Öğrencilerin %25, %50, %75 %100 oranında burs kazanma hakları vardır. Burs süresi eğitim gördükleri yılları kapsar. Örneğin tıp bölümü için 6 yıl boyunca burs alma imkanları vardır. Öğrencinin sınıfta kalması veya alttan dersleri kalması gibi durumlarda bursu kesilmektedir ve öğrenci okulun yıllık eğitim ücretini ödeyerek eğitimine devam edebilmektedir.

Yurtdışında Tıp Okuma Şartları

Her üniversitenin kabul koşulu birbirinden farklıdır. Bazı üniversiteler öğrencilere kabul verirken sınav şartı, dil yeterlilik belgesi, YKS puanı isterken; bazı üniversitelere kabul için ise lise diploması yeterli olmaktadır. Sınav şartı arayan üniversitelerde öğrenciler tıp bölümü için; fizik, kimya, biyoloji, matematik alanında bir sınava tabi tutulurlar ve lise diplomalarında bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlamış olmaları gerekir.

Sınavı başarı ile geçen öğrencilerin okul kabulleri gelir ve eğitimlerine başlayabilirler. Dil yeterliliği olmayan veya not ortalaması düşük olan öğrenciler için hazırlık fakülteleri bulunur. Öğrenciler hazırlık okullarında hem dillerini geliştirirler hem de yapılacak sınav için fizik, kimya, biyoloji, matematik alanında eğitim alırlar.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Almanın Avantajları

  1. Uluslararası standartlarda en prestijli üniversitelerde eğitim görmek,
  2. Birden fazla dil öğrenme imkanına sahip olmak,
  3. Uluslararası geçerliliği olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,
  4. Mavi diploma ile dünyanın her yerinde çalışma imkânı,
  5. Avrupa ülkelerini ziyaret ederek birçok kültür tanıma imkânı.

Yurtdışında Sınavsız Tıp Eğitimi Alınabilecek Okullar ve Fiyatları

ÜLKEÜNİVERSİTEFİYAT
RusyaSt. Petersburg Üniversitesi5000$
RusyaNovosibirsk Devlet Üniversitesi6.500$
RusyaRudn Üniversitesi8.500$
RusyaKazan Federal Üniversitesi4.500$
UkraynaTaras Shevchenco Üniversitesi4.500$
BulgaristanSt. Kliment Üniversitesi7.700€
MacaristanDebrecen Üniversitesi17.500$
MacaristanPeç Üniversitesi16.750$
PolonyaVarşova Tıp Üniversitesi16.000€
ÇekyaCharles Üniversitesi12.500-18.500 €
ÇekyaMasaryk Üniversitesi14.000 €
İtalyaGeona Üniversitesi0-3.000 €
İtalyaFerrara Üniversitesi0-3.000 €
AzerbaycanAzerbaycan Tıp Üniversitesi4.000 $

Detaylı Bilgi Alın