Sınavsız Psikoloji Okumak

Türkiye’de YKS sınavında başarı sağlayamamış öğrenciler psikolog olma hayallerine veda etmeden, yurtdışında YKS başarı şartı olmadan yalnızca lise diploması ile Türkiye denkliği olan üniversitelerde okuma şansına sahiptirler. Yurtdışında psikoloji eğitimi İngilizce veya gidilen ülkenin dilinde alınabilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce üniversitelerin hazırlık fakültelerinde dil yeterliliklerini tamamlayıp sonrasında 1.sınıftan eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Yurtdışında Sınavsız Psikoloji Okumak 2022

Yurtdışında eğitim alma fikri son yıllarda Türk öğrenciler arasında da oldukça popüler hale gelmiştir ve psikoloji bölümü en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler hem prestijli üniversitelerden mavi diploma ile mezun olmakta hem de uluslararası alanda birçok dil öğrenme imkanına sahip olabilmektedir. Ülkelere göre okul kabul koşulları değişmekle birlikte, yurtdışında psikoloji bölümü sınavlı veya sınavsız okunabilmektedir.  Amerika, Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkeler sınav koşulu ararken; Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkeler sınav koşulu olmadan kabul vermektedir. YÖK’ün yayınladığı kararnameye göre YKS başarı şartı aranmayan okullar ve ülkelerde denklik alabilmek veya Türkiye’ye yatay geçiş yapabilmek için QS Dünya Sıralaması şartı aranmaktadır. YÖK, QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000’deki üniversitelere denklik vermekte, ilk 400’deki üniversitelere ise hazırlık hariç 2 yılı yurtdışında tamamlama şartı ile Türkiye’ye yatay geçiş imkânı tanımaktadır. Yurtdışında okuduğunuz okul dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde değil ise Seviye Tespit Sınavına (STS) girerek denklik almanız gerekmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Psikoloji Bölümü

Yurtdışında psikoloji eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 4 ya da 3 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için ekstra 1 yıl eğitim yılına eklenmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Psikoloji Ücretleri

Psikoloji bölümü eğitim ücretleri yine ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde devlet okullarında eğitim ücretsizken; Polonya, Macaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eğitim ücretlidir. Psikoloji bölümü için yıllık eğitim maliyeti 2.200 $ ile 25.000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Sınavsız Psikoloji Bölümü Burs İmkanları

Uluslararası öğrenciler yurtdışında eğitim alırken çeşitli burs imkanlarından yararlanabilirler. Burs kazanma oranları öğrencinin eğitim hayatındaki başarısı, diploma puanları, sınav sonuçları, dil yeterlilik skorları, niyet mektuplarına göre belirlenir. Öğrencilerin dosyası burs komisyonu tarafından değerlendirilir. Öğrencilerin %25, %50, %75 %100 oranında burs kazanma hakları vardır. Burs süresi eğitim gördükleri yılları kapsar. Öğrencinin sınıfta kalması veya alttan dersleri kalması gibi durumlarda bursu kesilmektedir ve öğrenci okulun yıllık eğitim ücretini ödeyerek eğitimine devam edebilmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Psikoloji Okuma Şartları

Her üniversitenin kabul koşulu birbirinden farklıdır. Bazı üniversiteler öğrencilere kabul verirken sınav şartı, dil yeterlilik belgesi, YKS puanı isterken; bazı üniversitelere kabul için ise lise diploması yeterli olmaktadır. Sınavı başarı ile geçen öğrencilerin okul kabulleri gelir ve eğitimlerine başlayabilirler. Dil yeterliliği olmayan veya not ortalaması düşük olan öğrenciler için hazırlık fakülteleri bulunur. Öğrenciler hazırlık okullarında hem dillerini geliştirirler hem de yapılacak sınav için hazırlık eğitimi alırlar.

Psikoloji Okumanın Avantajları

  1. Uluslararası standartlarda en prestijli üniversitelerde eğitim görmek,
  2. Birden fazla dil öğrenme imkanına sahip olmak,
  3. Uluslararası geçerliliği olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,
  4. Mavi diploma ile dünyanın her yerinde çalışma imkânı,
  5. Avrupa ülkelerini ziyaret ederek birçok kültür tanıma imkânı.

Detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurunuz