Yurtdışında Sınavsız Mühendislik Okumak

Yurtdışında öğrenciler arasında en çok tercih edilen fakültelerden biri de mühendislik fakülteleridir. Sanayi, üretim, makineleşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte mühendislik alanında yetişmiş ve uzmanlaşmış kişilere olan ihtiyaç oldukça artmıştır. Bu durum da üniversite öğrencilerinin mühendislik alanındaki bölümlere yönelmesini sağlamıştır.

Mühendislik okuyacak öğrencilerin analitik ve matematiksel yeteneğe sahip olmaları beklenmektedir. Bunu yanı sıra lisede ilgili sayısal derslerin başarıyla tamamlanmış olması ve dil yeterlilik belgelerinin bulunması gerekmektedir. Bazı ülkeler bu kriterlere ek olarak SAT ya da ACT sınavında iyi bir skor istemektedir.

Yurtdışında mühendislik okuyacak öğrenciler için çok sayıda bölüm bulunmaktadır. Makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, çevre mühendisliği, ziraat mühendisliği, gıda mühendisliği, biyomedikal mühendislik, petrol mühendisliği, uzay mühendisliği, uçak mühendisliği, endüstri mühendisliği vb. bunlar arasında olan mühendislik çeşitlerinden bazılarıdır.

Mühendislik okumak isteyen uluslararası öğrencilerin çoğu; sektördeki farklarını ortaya koymak, kendilerini geliştirmek ve iş bulma olanakları arttırmak için lisans programlarını devamında yüksek lisans programları ile birlikte okumayı tercih etmektedir.

Yurtdışında Mühendislik Eğitim Süresi

Yurtdışında mühendislik eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi ya da yüksek lisansla devam edecek öğrenciler için bu sürelere ek olarak hazırlık yılı veya yüksek lisans yılı da eklenmektedir.

Yurtdışında Mühendislik Eğitim Maliyetleri

Yurtdışında mühendislik denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Almanya’dır ve eğitim devlet okullarında ücretsizdir. Almanya gibi İtalya, Çekya gibi ülkelerde öğrenciler dil yeterliliklerini kanıtladıkları takdirde ücretsiz eğitim alabilirler. Bunun haricinde Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkelerde ücretli eğitim söz konusudur. Yıllık eğitim ücreti 2.000 $ ile 10.000 $ arasında değişmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Mühendislik Okumanın Avantajları

  1. Yurtdışında kariyer fırsatı,
  2. Yüksek maaş kazanma fırsatı,
  3. Uluslararası bir bakış açısı kazanarak düşünme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi,
  4. Farklı kültürleri öğrenme imkânı,
  5. Birden fazla yabancı dil öğrenme imkânı,
  6. Uluslararası alanda geçerliliği olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,

Yurtdışında Mühendislik Fakültesi Kabul Şartları

Yurtdışında üniversitelerin kabul şartları ve tarihleri birbirlerinde farklıdır. Bazı üniversiteler dil yeterlilik belgesine ek olarak sınavsız kabul verirken bazı üniversiteler YKS sonucu ve okulda yapılacak sınav sonucuna göre kabul vermektedir. Bu durum da yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin okul başvurusu yapmadan önce eğitim alacakları okulu belirlemeleri ve kabul şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Özellikle mühendislik için Almanya tercih edecek öğrencilerin YKS sınavında mühendislik fakültesine yerleşmiş olmaları gerekir. Almanya harici diğer ülkelerde kabul için özellikli YKS sonucu aranmaz en önemli kriterlerden biri yapılacak olan sınav skoru ve lise not ortalamalarıdır.

Mühendislik Eğitimi Alınabilecek Okullar ve Ortalama Fiyatları

RUSYASt. Petersburg Üniversitesi4.500$
RUSYANovosibirsk Devlet Üniversitesi4.500$
RUSYALobachevsky Üniversitesi2.500$
RUSYAKazan Federal Üniversitesi2.500-3.000$
UKRAYNATaras Shevchenco Üniversitesi2.000-2.500$
UKRAYNAIgor Sikorsky Üniversitesi2.000-3500$
UKRAYNAKharkiv Politeknik Üniversitesi1.800-2.750$
UKRAYNALviv Politeknik Üniversitesi1.750-2.100$
BULGARİSTANSt. Kliment Üniversitesi3.850€
MACARİSTANDebrecen Üniversitesi6.000- 7.000$
MACARİSTANPeç Üniversitesi6.800€
POLONYAVarşova Teknoloji Üniversitesi3.000-4.750€
POLONYACracow Teknoloji Üniversitesi3.000-3.500€
ÇEKYAÇek Teknik Üniversitesi4.300-5.000€
İTALYAGeona Üniversitesi0-3.000€
İTALYAFerrara Üniversitesi0-2.000€
KAZAKİSTANLN. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi3.400$
KAZAKİSTANAuezov Üniversitesi3.500$
AZERBAYCANAzerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi2.000$

Detaylı Bilgi Almak için Formu Doldurunuz