Yurtdışında Sınavsız Mimarlık

Yurtdışında sınavsız eğitim alma fikri son yıllarda Türk öğrenciler arasında da oldukça popüler hale gelmiştir ve mimarlık bölümü en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler hem prestijli üniversitelerden mavi diploma ile mezun olmakta hem de uluslararası alanda birçok dil öğrenme imkanına sahip olabilmektedir. Mimarlık bölümü yurtdışında ve Türkiye’de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Ülkelere göre okul kabul koşulları değişmekle birlikte, yurtdışında mimarlık bölümü sınavlı veya sınavsız okunabilmektedir.

yurtdışında sınavsız mimarlık okumak

Amerika, Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkeler sınav koşulu ararken; Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkeler sınav koşulu olmadan kabul vermektedir. YÖK’ün yayınladığı kararnameye göre YKS başarı şartı aranmayan okullar ve ülkelerde denklik alabilmek veya Türkiye’ye yatay geçiş yapabilmek için QS Dünya Sıralaması şartı aranmaktadır. YÖK, QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000’deki üniversitelere denklik vermekte, ilk 400’deki üniversitelere ise hazırlık hariç 2 yılı yurtdışında tamamlama şartı ile Türkiye’ye yatay geçiş imkânı tanımaktadır. Yurtdışında okuduğunuz okul dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde değil ise Seviye Tespit Sınavına (STS) girerek denklik almanız gerekmektedir.

Türkiye’de YKS sınavında başarı sağlayamamış öğrenciler doktor olma hayallerine veda etmeden, yurtdışında YKS başarı şartı olmadan yalnızca lise diploması ile Türkiye denkliği olan üniversitelerde okuma şansına sahiptirler. Yurtdışında mimarlık eğitimi İngilizce veya gidilen ülkenin dilinde alınabilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce üniversitelerin hazırlık fakültelerinde dil yeterliliklerini tamamlayıp sonrasında 1.sınıftan eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Yurtdışında Sınavsız Mimarlık Bölümü Eğitim Süresi

Yurtdışında mimarlık eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 4 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için ekstra 1 yıl eğitim süresine eklenmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Mimarlık Bölümü Eğitim Maliyetleri

Mimarlık bölümü eğitim ücretleri yine ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde devlet okullarında eğitim ücretsizken; Polonya, Macaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eğitim ücretlidir. Mimarlık bölümü için yıllık eğitim maliyeti 3.500 $ ile 20.000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Sınavsız Mimarlık Bölümü Burs İmkanları

Uluslararası öğrenciler yurtdışında eğitim alırken çeşitli burs imkanlarından yararlanabilirler. Burs kazanma oranları öğrencinin eğitim hayatındaki başarısı, diploma puanları, sınav sonuçları, dil yeterlilik skorları, niyet mektuplarına göre belirlenir. Öğrencilerin dosyası burs komisyonu tarafından değerlendirilir. Öğrencilerin %25, %50, %75 %100 oranında burs kazanma hakları vardır. Burs süresi eğitim gördükleri yılları kapsar. Öğrencinin sınıfta kalması veya alttan dersleri kalması gibi durumlarda bursu kesilmektedir ve öğrenci okulun yıllık eğitim ücretini ödeyerek eğitimine devam edebilmektedir.

Yurtdışında Sınavsız Mimarlık Okuma Şartları

Her üniversitenin kabul koşulu birbirinden farklıdır. Bazı üniversiteler öğrencilere kabul verirken sınav şartı, dil yeterlilik belgesi, YKS puanı isterken; bazı üniversitelere kabul için ise lise diploması yeterli olmaktadır. Sınav şartı arayan üniversitelerde öğrenciler mimarlık bölümü için; yetenek, matematik ve sanat tarihi alanında sınava tabi tutulabilirler ve lise diplomalarında bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlamış olmaları gerekir. Sınavı başarı ile geçen öğrencilerin okul kabulleri gelir ve eğitimlerine başlayabilirler. Dil yeterliliği olmayan veya not ortalaması düşük olan öğrenciler için hazırlık fakülteleri bulunur. Öğrenciler hazırlık okullarında hem dillerini geliştirirler hem de yapılacak sınav hazırlık eğitimi alabilirler.

Yurtdışında Sınavsız Mimarlık Bölümü Olan Okullar ve Fiyatları

RUSYAUral Devlet Üniversitesi3.200 $
RUSYARudn Üniversitesi4.300 $
UKRAYNATaras Shevchenco Üniversitesi2.500 $
UKRAYNALviv Politeknik Üniversitesi2.000 $
MACARİSTANPeç Üniversitesi7.600 $
POLONYAVarşova Teknoloji Üniversitesi4.400 €
POLONYACracow Üniversitesi5.000 €
İTALYAGeona Üniversitesi0-3.000 €
İTALYAFerrara Üniversitesi0-2.000 €
KAZAKİSTANAuezov Üniversitesi3.500 $
KAZAKİSTANLN. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi3.400 $
KAZAKİSTANAbai Kazak Ulusal Pedagoji Üniversitesi1.500 $
AZERBAYCANAzerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2.500 $

Detaylı Bilgi için Aşağıdaki Formu Doldurunuz