Yurtdışında Sınavsız Eczacılık Okumak 2022

Yurtdışında tıp fakültelerinin en popüler bölümlerinden biri eczacılıktır. Eczacılık bölümü hem ülkemizde hem de yurtdışında sadece ilaç dağıtımı alanında çalışılan bir bölüm olarak düşünülmemelidir. Eczacılık okuyan öğrenciler kimya, biyoloji, ilaç yapımı, farmakoloji alanında eğitimlerle uzmanlaşıp, bu alanda çalışma imkanına sahiptirler.

Türkiye’de eczacılık bölümü okumak için ciddi bir çaba sarf etmek gerekirken, yurtdışında eczacılık bölümü bazı üniversitelerde yalnızca lise diploması ile okunabilmektedir. Bu ülkelerin başında Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Macaristan, Polonya vb. ülkeler gelmektedir. Üstelik öğrenciler, sınavsız yalnızca lise diploması ile okuyabilecekleri üniversitelerde dil yeterliliğine sahip değillerse, 1. Sınıfa geçmeden önce, hazırlık fakültelerinde dil eğitimi alabilmektedirler. Dünya sıralamaları baz alınıp gidilecek olan üniversitelere YÖK tarafından tanınıp denklik verilmektedir. Öğrenciler YÖK kararnamesindeki ilgili şartları sağlamak koşulu ile mezun olduklarında başvuru yapıp denkliklerini kolayca alabilmekte ve Türkiye’de çalışma imkanına sahip olmaktadırlar.

Eczacılık bölümünü okuyacak bir öğrenci için sınavsız kabul eden üniversitelerin genel kabul şartları lisede kimya, biyoloji derslerini başarılı bir şekilde tamamlamış olması (bazı üniversiteler bunlara ek olarak fizik ve matematik derslerini de başarılı bir şekilde tamamlamış olmasını isteyebilir), dil yeterlilik belgesinin bulunması. Üniversite kabulünde sınav koşulu olan üniversitelerde ise bunlara ek olarak öğrencilerin yapılan sınavı başarılı bir şekilde geçmeleri, lise not ortalamaları, ekstra alınan başarı belgeleri, YKS sınav sonucu önem taşımaktadır. Yapılacak sına fizik, kimya, biyoloji, matematik, mantık ve dil yeterlilikleri alanında olmaktadır.

Uluslararası öğrenciler yurtdışında eczacılık eğitimi alırken oldukları sınavdaki başarılarına, dil yeterlilik skorlarına ve lise diploma puanlarına göre çeşitli burs imkanlarından yararlanabilirler. Öğrencilerin dosyası burs komisyonu tarafından değerlendirilir. Öğrencilerin %25, %50, %75 %100 oranında burs kazanma hakları vardır. Burs süresi eğitim gördükleri yılları kapsar. Eğitim döneminde öğrencilerin başarısız olması durumunda bursları kesilebilir ve öğrenim ücretini ödeyerek okullarına devam edebilirler

Yurtdışında Sınavsız Eczacılık Bölümü Eğitim Süresi

Yurtdışında eczacılık eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 5 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için toplam eğitim yılı 6 yıl olmaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Eczacılık Bölümü Eğitim Maliyetleri

Eczacılık bölümü eğitim ücretleri yine ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde devlet okullarında eğitim ücretsizken; Polonya, Macaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eğitim ücretlidir. Eczacılık bölümü için yıllık eğitim maliyeti 3.200 $ ile 15.000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Eczacılık Eğitimi Almanın Avantajları

  1. Dünya standartlarına en prestijli mesleklerden biri olması,
  2. Birden fazla dil öğrenme imkanına sahip olma imkânı,
  3. Uluslararası geçerliliği olan mavi diploma ile mezun olma imkânı,
  4. Mavi diploma ile dünyanın her yerinde çalışma imkânı,
  5. Farklı kültürleri tanıma ve yaşama imkânı.
RUSYARudn Üniversitesi5.000$
RUSYAKazan Federal Üniversitesi3.200$
UKRAYNATaras Shevchenco Üniversitesi3.300$
BULGARİSTANSt. Kliment Üniversitesi6.000€
MACARİSTANDebrecen Üniversitesi8.000$
MACARİSTANPeç Üniversitesi8.750$
POLONYAVarşova Tıp Üniversitesi5.700€
ÇEKYACharles Üniversitesi7.600€
ÇEKYAMasaryk Üniversitesi7.000€
İTALYAGeona Üniversitesi0-3.000€
İTALYAFerrara Üniversitesi0-2.000€
AZERBAYCANAzerbaycan Tıp Üniversitesi4.000$

Detaylı Bilgi için Aşağıdaki Formu Doldurunuz