Yurtdışında Sınavsız Diş Hekimliği Okumak 2022

Ağız ve diş sağlığı tarih boyunca önemini kaybetmeyen ve ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. Diş hekimliği bölümü hem kariyer olanakları ve saygın bir meslek mensubu olması hem de yüksek maaş kazancı sayesinde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’de diş hekimliği eğitimi verilmektedir. Türkiye’deki Türk öğrencilerin diş hekimliği fakültesine girerken YKS sınavına girmeleri gerekmektedir.

YKS süreci çok zorlu olduğu için öğrenciler hayal ettikleri bölümleri okumaktan çoğu zaman vazgeçmekte ve istemedikleri bölümleri tercih etmek zorunda kalmaktadır. Oysa ki öğrencilerin yurtdışında sınavsız veya sınavlı olarak daha iyi şartlarda eğitim alma seçenekleri bulunur.  Öğrenciler, uluslararası öğrenci kontenjanından yararlanarak hayal ettikleri bölümleri okuyabilirler.

Yurt dışında sınavsız diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan Polonya vb.dir. Bunun sebebi de bu ülkelerde diş hekimliği eğitimi için herhangi bir sınav şartı aranmaması, yabancı dil için hazırlık eğitimi sunmaları ve eğitim ile yaşam maliyetlerinin daha uygun olmasıdır. Sınav şartı aramayan bu ülkelerde YÖK kararnamesine göre denkliği olan okullarda okuyup YKS stresi yaşamadan gelecekte istedikleri mesleği yapabilirler. Bu okullara kayıt için lise diploması ve dil yeterlilik belgeleri yeterli olmaktadır. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler hazırlık fakültelerinde 1 yıl dil eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitimlerine 1.sınfıtan devam edebilirler.

Diğer Avrupa ülkelerinde ise Almanya, İtalya, Çekya vb. diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz ülkeler arasındadır. Ancak bu ülkelerden Almanya’da diğer şartlara ek olarak diş hekimliği eğitimi almak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede bu bölüme yerleşmiş olmanız şartı aranmaktadır. Diğer okullara giriş ise sınav koşulu, dil yeterlilik belgesi gerekmektedir. Yapılan sınav okul şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte matematik ve fen ağırlıklı bir sınavdır. Sınavda başarılı olan öğrencilerin evrakları ve sınav sonuçları komisyon tarafından incelendikten sonra kabulleri gelir ve eğitimleri başlar.

Yukarıdakilere ek olarak yurtdışında diş hekimliği eğitimini bitiren öğrenciler mesleklerini icra etmek için hak kazanırken dilerlerse pedodonti, ağız-diş ve çene cerrahisi, ortodonti gibi dallardan birinde yoğunlaşabilir ve uzmanlık kazanabilirler.

Yurtdışında Sınavsız Diş Hekimliği Okumanın Faydaları

  • Türkiye’deki eğitim ücretlerinden çok daha düşük maliyetlere yurt dışında bir üniversitede diş hekimliği eğitimi alabilme,
  • Eğitim aldığınız ülkenin dilini öğrenip Türkiye’ye döndüğünüzde rakiplerinizden bir adım önde olma,
  • Mavi diplomaya ile mezun olma,
  • YÖK denkliği bulunan üniversitelerden mezun olup Türkiye’de direkt olarak çalışmaya başlayabilme,
  • Bazı üniversitelerden not ortalamanıza ve yabancı dil yeterliliğinize bağlı olarak burs imkanına sahip olabilme,
  • Yurtdışında çalışma imkanına sahip olma.

Yurtdışında Sınavsız Diş Hekimliği Denkliği

Diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için en önemli husus YÖK denkliği alabilmektir. YÖK denkliğine sahip olmak için gidilecek üniversiteyi önceden iyi belirlemek gerekmektedir. Eğitim alınan üniversite ilk 1000 içerisinde yer alıyorsa YÖK denkliği konusunda sorun yaşanmamaktadır. Ancak ilk 1000 üniversite içerisinde yer almayan bir okuldan mezun olan öğrencilerden fark dersleri vermesi veya Türkiye’de sınava girmesi istenebilir. Ayrıca üniversite ilk 400 içerisinde yer alıyorsa hazırlık hariç 2 sene yurtdışında okuyan öğrenciler not ortalamasıyla Türkiye’ye yatay geçiş yapma hakkına sahiptir.

Yurtdışında Sınavsız Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Maliyetleri

Diş Hekimliği bölümü eğitim ücretleri yine ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, İtalya, Çekya gibi ülkelerde devlet okullarında eğitim ücretsizken; Polonya, Macaristan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eğitim ücretlidir. Diş Hekimliği bölümü için yıllık eğitim maliyeti 4.500 $ ile 20.000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Sınavsız Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi

Yurtdışında diş hekimliği eğitim yılı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu ülkede Türkiye’deki gibi 5 yıl sürmektedir. Dil yeterliliği olmayıp hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için toplam eğitim yılı 6 yıl olmaktadır.

Diş Hekimliği Eğitimi Alınabilecek Okullar ve Fiyatları
RUSYASt. Petersburg Üniversitesi4.550 $
RUSYARudn Üniversitesi8.500 $
RUSYAKazan Federal Üniversitesi4.650 $
RUSYALobachevsky Üniversitesi3.320 $
MACARİSTANDebrecen Üniversitesi17.500 $
MACARİSTANPeç Üniversitesi17.350 $
POLONYAVarşova Tıp Üniversitesi16.000 €
POLONYACharles Üniversitesi14.000-18.500 €
ÇEKYAMasaryk Üniversitesi14.000 €
İTALYAGeona Üniversitesi0-3.000 €
İTALYAFerrara Üniversitesi0-3.000 €
AZERBAYCANAzerbaycan Tıp Üniversitesi4.000 $
Detaylı Bilgi için Aşağıdaki Formu Doldurunuz