St Petersburg Devlet Üniversitesi

St Petersburg Devlet Üniversitesi: tıp fakültesinde eğitim, Hukuk fakültesinde eğitim, Diş hekimliği fakültesinde eğitim, Psikoloji ve uygulamaları alanlarda eğitim alma imkanı

St Petersburg Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya’daki ilk üniversitedir. İmparator I. Peter’in kararnamesiyle 1724 yılında kurulmuştur. Üniversite, tarihi boyunca binlerce seçkin bilim insanı, devlet ve politik figür, yazar, sanatçı ve müzisyen yetiştirmiştir.

Üniversite günümüzde 100’den fazla ülkeden 3.000’den fazla uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Üniversite bazı programlarda sunulan çift diploma imkanı ile birlikte İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca öğretilen yüksek lisans programları yanı sıra Rusça öğretilen lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar bulunmaktadır.
Kütüphane, Spor kompleksleri, çalışma ve eğlence alanları, kafeler ve oturma alanları gibi birçok tesisin bulunduğu kampüsleri St. Petersburg şehrinin birçok bölgesinde bulunmaktadır.

St Petersburg Devlet Üniversitesi Fiyatları

LisansÜcretSüre
Tıp4.400$ 6 Yıl
Diş Hekimliği4.400$ 5 Yıl
Hukuk3.400$ 4 Yıl
Yazılım Mühendisliği4.700$ 4 Yıl
Uygulamalı Bilgisayar Teknolojileri4.700$ 4 Yıl
Psikoloji3.700$ 4 Yıl
Petrol Mühendisliği4.400$ 4 Yıl
Gazetecilik4.600$ 4 Yıl
Politika 3.800$ 4 Yıl
Uygulamalı Matematik ve Bilişim4.000$ 4 Yıl
Matematik4.100$ 4 Yıl
Mekanik ve Matematiksel Modelleme3.200$ 4 Yıl
Temel Matematik ve Mekanik3.700$ 4 Yıl
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri4.100$ 4 Yıl
Temel Bilişim ve Bilişim Teknolojileri3.300$ 4 Yıl
Yazılım ve Bilgi Yönetim Sistemleri4.100$ 4 Yıl
Fizik4.000$ 4 Yıl
Radyofizik4.000$ 4 Yıl
Astronomi3.700$ 4 Yıl
Kimya4.000$ 4 Yıl
Kimya, Fizik ve Malzeme, Mekanik4.000$ 4 Yıl
Jeoloji4.100$ 4 Yıl
Coğrafya3.700$ 4 Yıl
Haritacılık ve Jeoinformatik3.700$ 4 Yıl
Hidrometeoroloji3.700$ 4 Yıl
Ekoloji ve Doğa Yönetimi3.800$ 4 Yıl
Biyoloji3.900$ 4 Yıl
Ekonomi4.800$ 4 Yıl
Yönetim6.700$ 4 Yıl
Kamu Yönetimi5.400$ 4 Yıl
Sosyoloji3.300$ 4 Yıl
İşletme Bilişimi5.000$ 4 Yıl
Uluslararası İlişkiler4.700$ 4 Yıl
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler4.900$ 4 Yıl
Turizm4.100$ 4 Yıl
Dilbilim3.500$ 4 Yıl
Tarih3.200$ 4 Yıl
Felsefe3.800$ 4 Yıl
Dini Çalışmalar3.800$ 4 Yıl
Beden Eğitimi3.200$ 4 Yıl
Sanat Tarihi3.200$ 4 Yıl
Enstrümantal Müzik4.100$ 4 Yıl
Tasarım4.600$ 4 Yıl
Uygulamalı Sanat ve Yerel Sanatlar4.100$ 4 Yıl
Asya ve Afrika Çalışmaları5.800$ 4 Yıl
Arkeoloji4.900$ 4 Yıl
Çalışan Yönetimi5.000$ 4 Yıl
Not: Eğitim ve Öğretim fiyatları değişebilir. Bu fiyatlar bilgi amaçlı olup gerçek zamanlı ve en son güncel fiyat için eğitim danışmanı ile iletişime geçiniz.

St Petersburg Devlet Üniversitesi / Rusya’da Sosyal Yaşam:

Rusya’nın kuzeybatısında yer alan ve Neva üzerine kurulan şehir 1703 yılı Petro dönemine dayanmaktadır. Petro, St. Petersburg’a kanallar açarak Rusya’nın Venedik’i haline getirmiştir. Şehir benzersiz mimarisinden dolayı “ Kuzey Venedik” olarak adlandırılır. Yaklaşık 5 milyon nüfusuyla Rusya’nın 2. Avrupa’nın ise 4. En büyük şehridir. Kültürel merkez oluşuyla birlikte tarihi, modern ve zarif yapılarıyla da bilinir. Şehrin en işlek, en hareketli ve her zaman ziyaretçilerle dolu olan Nevsky Caddesi, Çarlık döneminden kalma yapılarıyla dikkat çekmektedir.

UNESCO tarafından korunan şehirde dünyaca ünlü müzeler, tiyatrolar, galeriler, anıtlar ve kültürel kurumlar bulunmaktadır. Ermitage, St. Isaac Katedrali, Rus Ulusal Kütüphanesi, Rus Müzesi bunlardan birkaçıdır. Beyaz Geceler, St. Petersburg’un kendine özgü bir sembolüdür. Mayıs sonundan Temmuz ortasına denk gelen dönemde geceleri kararmadığı zaman sıra dışı bir olay gerçekleşir. Bu dönemde şehirde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. Bu etkinlikler öğrencilere ve ziyaretçilere eşsiz deneyimler ve eğlenceler sunmaktadır.

St Petersburg Devlet Üniversitesi / Rusya’da Ulaşım ve Konaklama:

Devlet ve özel yurt seçeneklerinin yanı sıra öğrenci stüdyo evleri veya ev kiralama seçenekleri bulunmaktadır. Devlet yurtları aylık 60 $ – 80 $ arasında değişmektedir.

Türkiye’de ulaşım hava yoluyla sağlanmaktadır. İstanbul’dan St. Petersburg’a direkt uçuşlar mevcuttur. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 20 dakikadır. Şehir içi ulaşımda ise yaygın olarak metro, tramvay, otobüs ve taksiler kullanılmaktadır.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tanıtım Videosu

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tanıtım Videosu

Rusyada Üniversite Okumak

Rusya Federasyonu dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Rusya eğitim seviyesi açısından yüksek standartlara sahip ülkeler arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Rusya hakkında genel bilgiler:

Yabancı başvuranların bugün bir Rus üniversitesinde yüksek öğrenim görmeleri her zamankinden daha kolay: hem ücretli olarak hem de devlet bursuyla. Yabancı başvuranların desteği ve adaptasyonuna yönelik devlet programları sürekli gelişmektedir: burslu kontenjanlar her sene tahsis edilir, yeni finansman türleri, uluslararası hibeler ve burslar oluşturulur.

Neden Rusya’da Üniversite Okumalısınız?

Rusya’da Üniversite eğitimi son yıllarda gerek eğitim seviyesi, gerek üniversite koşulları ve eğitim maliyeti olsun Türk öğrencileri için iyi bir seçim imkanı sunmaktadır. Rusya’da üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapabileceğiniz 15 üniversite, eğitim hayatınızın tamamını Rusya’da bitirip Türkiye’de doğrudan denklik alabileceğiniz 36, toplamda ise 51 üniversite bulunmaktadır. Rusya’da eğitim almak için 10 temel sebep:

 • Dünya çapında tanınan birinci sınıf derece!
 • Çok çeşitli eğitim fırsatları!
 • Rusça ve İngilizce Eğitim Fırsatları!
 • Rusya’daki öğrencilerin %12 si yabancı uyruklu öğrencilerden oluşuyor!
 • Uygun eğitim ücretleri ödüyorsunuz – ve bazen tamamen ücretsiz!
 • Yaşam giderleri çok uygun!
 • Birçok burs programından yararlanabilirsiniz!
 • Güvenli ülkede yaşama imkanı!
 • Hem AVRUPA hem de ASYA çeşitliliğine sahip bir ülkede yaşam ve pek çok kapıyı açabilecek bir dil öğreniyorsun!

Rusya Üniversite Fiyatları

Rusya Üniversite Fiyatları eğitim alacağınız bölgeye, bölüme ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Ortalama eğitim ücretleri 2.500 $ ile 10.000 $ arasında değişmektedir. Buradaki en önemli husus sizin eğitim alacağınız bölüm ve üniversite. Bunun yanı sıra Rusya üniversitelerinde burslu okuma imkanında sahipsiniz.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rusya’da işletme, muhasebe, matematik, mühendislik gibi bölümler 4 sene sürmektedir. Bunun yanı sıra Tıp eğitimi 6 sene ve Eczacılık, Diş hekimliği 5 sene sürmektedir. Okul uzatma süresi 2 sene olarak belirlenmiştir.

Rusya YÖK Denkliği / Diploma Geçerliliği

Rus üniversitelerinde eğitim hayatına başlamadan önce YÖK tarafından tanınan kuruluş QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğitim alacağınız üniversite QS Dünya Sıralamasında ilk 400. sırada ise YÖK tarafından sınava girmeden doğrudan denklik alabilirsiniz. Eğer eğitim alacağınız üniversite ilk 1000. sırada ise STS sınavına girerek denklik alabiliyorsunuz. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması için Tıklayın.

Rusya Üniversitelerine Başvuru İçin Gerekli Evraklar:

 • Lise Diploması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • Lise Not Ortalaması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • 18 ay süreli Pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş Biyometrik Fotoğraf (6.5 x 4 boyutunda veya Pasaport boyutunda)

Rusya Yaşam Masrafları

Ortalama olarak, bir öğrencinin Rusya’da yaşamak için ayda 300-400 dolara ve akademik yıl (Eylül-Haziran) için 3000-4000 dolara ihtiyacı vardır. İlk kez, ek masraflar için yanınızda yaklaşık 300-400 dolar olması daha iyidir – sağlık sigortası, bir daire veya pansiyonun döşenmesi (bulaşık, yatak takımı, deterjan satın alma), bazı ders kitapları satın almanız gerekebilir. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara çevrildiğinde masrafları azalır: hem eğitimlerini hem de ülkede kalışlarını ödemek daha karlı.

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Ücretsiz Bilgi İstek


Türkiye’de sınava girmeden doğrudan denklik alabilmeniz için 2021 – 2022 QS Dünya Sıralamasında bulunan ilk 400 Üniversiteleri ile birlikte çalışıyoruz. Bu formu kullanarak Üniversiteler, Ülkeler, Bölümler ve Fiyatlar hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Çalışma izni alarak Full-time veya Part-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.