SFU – Güney Federal Üniversitesi

SFU – Güney Federal Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 531. sırada yer alıyor. Güney Federal (Devlet) Üniversitesinde Hukuk, Mimarlık, Yazılım Mühendisliği, Psikoloji, Uygulamalı Bilişim, Tasarım alanlarında sınavsız eğitim alabilirsiniz.

Güney Federal Üniversitesi

SFU – Güney Federal Üniversitesi

SFU – Güney Federal Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 531. sırada yer alıyor. Güney Federal (Devlet) Üniversitesinde Hukuk, Mimarlık, Yazılım Mühendisliği, Psikoloji, Uygulamalı Bilişim, Tasarım alanlarında sınavsız eğitim alabilirsiniz. Eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra Türkiye’de denklik alabilir veya 4 dönem eğitim tamamlandıktan sonra Türkiye’ye yatay geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

SFU – Güney Federal Üniversitesi, sunduğu tüm eğitim programlarının uluslararası standartlara ve Bologna Deklarasyonu ilkelerine uygun olmasını sağlamaya çalışmaktadır. Birçok program uluslararası akreditasyondan geçmiştir. SFU – Güney Federal Üniversitesi, dünya çapında çok sayıda tanınmış üniversite ve araştırma merkezi ile ortaklık bağlantılarını sürdürmektedir.

SFU – Güney Federal Üniversitesi Kabul Şartları

 1. Lise Diploması
 2. Lise Not Dökümü/Transkript
 3. Pasaport Fotokopisi
 4. Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf

Yaşam: Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker dahil) aylık 4209 ruble (60$) tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 800-2000 ruble (11-28$), bir iş yemeği 270-420 ruble (4-6$) olacaktır. Fast food işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

 • Sınavsız Üniversite
 • QS Dünya Sıralamasında 87 sırada bulunuyor
 • Türkiye’ye yatay geçiş imkanı
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde eğitim imkanı

Rusya’da ulaşım: Moskova metrosunda bir seyahat, 57 ruble (yaklaşık 1$), 60 seyahat için bir bilet – 1970 ruble (28$). Moskova’da metroyla seyahat etmenin avantajlarını göz önüne alarak, ayda 405 ruble (6$) alacaktır (diğer şehirlerde ücret daha ucuzdur).

Konaklama: Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 15-400 dolardır. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara dönüştürüldüğünde harcamaları azalır: hem çalışmalar için hem de ülkedeki konaklamanız için ödeme yapmak daha karlı olur. Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları, bölgeye, konut türüne ve yerine (hostel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 500 ila 35.000 ruble (7-500$) arasında değişmektedir.

SFU – Güney Federal Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

ProgramlarÜcretSüre
Mimarlık2.400$ 4 Yıl
Hukuk2.900$ 4 Yıl
Yazılım Mühendisliği2.300 $ 4 Yıl
Bilişim ve Bilgisayar Mühendisliği2.300 $ 4 Yıl
Elektrik Mühendisliği2.200 $ 4 Yıl
Nanomühendislik2.900 $ 4 Yıl
Psikoloji2.000 $ 4 Yıl
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri2.200 $ 4 Yıl
Tasarım2.200 $ 4 Yıl
Uygulamalı Bilişim2.200 $ 4 Yıl
Bilgi Güvenliği2.200 $ 4 Yıl
Radyo Mühendisliği2.200 $ 4 Yıl
Mekatronik ve Robotik2.200 $ 4 Yıl
Gemi Silahları2.800 $ 4 Yıl
Ekonomi2.400 $ 4 Yıl
Yönetim2.000 $ 4 Yıl
Politika Bilimi2.000 $ 4 Yıl
Gazetecilik2.000 $ 4 Yıl
Uluslararası İlişkiler2.000 $ 4 Yıl
Turizm2.000 $ 4 Yıl
Dilbilim2.000 $ 4 Yıl
Ticaret 2.000$ 4 Yıl
Uçak Endüstrisi2.000 $ 4 Yıl
Matematik2.000 $ 4 Yıl
Uygulamalı Matematik ve Bilişim2.000 $ 4 Yıl
Biyoinformatik2.000 $ 4 Yıl
Temel Bilişim ve Bilgisayar Teknolojileri2.000 $ 4 Yıl
Bilgi Sistemlerini Yazılımı ve Yönetimi2.000 $ 4 Yıl
Fizik2.200 $ 4 Yıl
Radyofizik2.200 $ 4 Yıl
Kimya2.200 $ 4 Yıl
Jeoloji2.200 $ 4 Yıl
Coğrafya2.200 $ 4 Yıl
Ekoloji ve Çevre Yönetimi2.120 $ 4 Yıl
Toprak Bilimi2.120 $ 4 Yıl
Biyoloji2.120 $ 4 Yıl
Hidrometeoroloji2.120 $ 4 Yıl
NOT: Eğitim fiyatları değişkenlik gösterebilir. Son fiyatlar ve güncel fiyatlar için eğitim danışmanı ile iletişime geçiniz lütfen. İletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanın.

Neden Güney Federal Üniversitesi

 • Sınavsız Üniversite,
 • Türkiye’de geçerli diploma, YÖK tarafından denklik,
 • QS Dünya Sıralamasında 531. sırada bulunuyor,
 • Türk öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite,
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde sınavsız okuma fırsatı. Rusça ve İngilizce dillerinde üniversite hazırlık eğitimi,
 • Eğitim hayatı boyunca üniversitenin yabancı uyruklu öğrenciler için sunduğu aktivitelerden yararlanma,
 • Yeni arkadaşlıklar ve yeni kültür edinmek, benliğini bulmak için fırsat…

Güney Federal Üniversitesinde Sosyal Yaşam

Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık bölgesinin üç ülkesinden biri olan Letonya,  1918 yılında bağımsızlığını ilan  etmiştir. Letonya’nın başkenti Riga, ülkenin en canlı şehridir. Ülkenin resmi dili Letonca fakat Rusların çok fazla olması sebebi ile Rusça da konuşulmaktadır. Ülkenin en canlı ve en güzel yeri Riga’dır. Riga Katedrali, St.Peter Kilisesi ve Central Market Riga da mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir. Letonya tarihi yapılara oldukça iyi bakmakta, Turaida Kalesi, Gutmanis Cave’de, Sigulda Govşa Vadisi bunlardan birkaçıdır.

Avrupa da yeşillik oranı en yüksek ülkedir. Ülkede 12.000 nehir ve 3000 irili ufaklı göl bulunmaktadır. Letonya iklimsel olarak 4 mevsimi yaşamaktadır. Özellikle kış sporları için birçok turisti ülkesinde misafir etmektedir. Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ve yasaların disiplinli bir şekilde uygulandığı ülkedir.

Güney Federal Üniversitesinde Yaşam Maliyeti

Konaklama: Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 300-400 dolar ve bir akademik yıl için (Eylül-Haziran) 3000-4000 dolar olması gerekir. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara dönüştürüldüğünde harcamaları azalır: hem çalışmalar için hem de ülkedeki konaklamanız için ödeme yapmak daha karlı olur. Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları, bölgeye, konut türüne ve yerine (hostel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 500 ila 35.000 ruble (7-500$) arasında değişmektedir.

Yaşam: Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker dahil) aylık 4209 ruble (60$) tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 800-2000 ruble (11-28$), bir iş yemeği 270-420 ruble (4-6$) olacaktır. Fast food işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

Rusya’da ulaşım: Rusya’da metro seyahati 57 ruble, 60 seyahat için bir bilet – 1970 ruble. Moskova’da metroyla seyahat etmenin avantajlarını göz önüne alarak, ayda 405 ruble alacaktır (diğer şehirlerde ücret daha ucuzdur).

Güney Federal Üniversitesi Yurtları ve Ulaşım

Konaklamada Riga üniversitesine yürüme mesafesinde devlet ve özel yurtlar bulunmaktadır. Devlet yurtları aylık ücreti 10 – 120$ arasındadır. Yurt ödemeleri ise aylık veya senelik yapılmaktadır.

Letonya’ya havayolu ile ulaşım bulunmaktadır. Türkiye’den uçuşlar 3 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise otobüs, metro, tramvay, tren taksi bulunmaktadır.

Haritada Güney Federal Üniversitesi

Neden EDICCA Akademik Danışmanlık

 • Bir akademik yıl hazırlık ücreti
 • Bir yıllık oturum izni alınması
 • Evrakların Ukraynaca/Rusça/İngilizce ye tercümesi  ve noter tasdik işlemleri
 • Vize harç ücretinin ödenmesi
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretinin tarafımızca ödenmesi
 • Havalimanı karşılama
 • Okul ve yurt transferi
 • Ukrayna ve Türkiye ofislerinde eğitim boyunca danışmanlık
 • Şehir oryantasyonu

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Güney Federal Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Üniversitenin içinde sunulan iş imkanlarından yararlanabilir veya çalışma izni alarak full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.

Güney Federal Üniversitesi Online Başvuru

*Online başvuru formunu doldurarak üniversite başvuru sürecinizi başlatmış olursunuz. Üniversite hakkında bütün detaylı bilgiler başvuru öncesinde ve sonrasında sizlere verilmektedir. Başvuru sonrası süreç hakkında başvuru yaptığınız mail adresinden rutin olarak size bilgi verilecektir. Başarılar!

[formidable id=”3″]