RUDN / Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi

RUDN / Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi QS Dünya sıralamasında 317. sırada bulunmaktadır. RUDN Üniversitesi YÖK tarafından tanınan üniversite olup Türkiye’de doğrudan denklik alma ve 2. sınıfı bitirdikten sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapma hakkına sahipsiniz. RUDN Üniversitesinde 35 den fazla bölümde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilirsiniz. RUDN Üniversitesi eğitim ücretleri 3000 $ ile 9.500 $ aralığındadır. RUDN Üniversite öğrenci yurtlarının fiyatları ise aylık 12 $ ile 120 $ arasında değişmektedir.

RUDN Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizcedir. Bunun yanı sıra dil bilginiz yetersiz ise RUDN Üniversitesinde Rusça hazırlık fakültesinde okuyabilirsiniz. Hazırlık fakültesinde Rusça öğrenmenin yanı sıra okuyacağınız bölüm için de hazırlık eğitimi alacaksınız.

RUDN Üniversitesi Fiyatları ve Bölümleri

LİSANSEĞİTİM ÜCRETİDİLSÜRE
Hazırlık4.900 $RUS1 Yıl
Hazırlık4.300 $RUS1 Yıl
Tıp (Rusça)8.500 $RUS6 Yıl
Tıp (İngilizce)9.500 $İNG6 Yıl
Diş Hekimliği (Rusça)8.500 $RUS5 Yıl
Diş Hekimliği (İngilizce)9.500 $İNG5 Yıl
Eczacılık5.500 $RUS5 Yıl
Hemşirelik4.300 $RUS4 Yıl
Hukuk5.000 $RUS4 Yıl
Mimarlık4.300 $RUS4 Yıl
Veterinerlik (Rusça)4.300$RUS4 Yıl
Veterinerlik (İngilizce)4.500$İNG4 Yıl
Elektrik Mühendisliği4.300 $RUS4 Yıl
Elektrik Mühendisliği (İngilizce)4.600 $İNG4 Yıl
Uluslararası Hukuk GüncelleniyorRUS4 Yıl
Nanomühendislik4.100$RUS4 Yıl
Politika Bilimi3.300 $RUS4 Yıl
Uygulamalı Bilişim3.500 $RUS4 Yıl
Psikoloji3.200 $ RUS4 Yıl
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler4.000 $RUS4 Yıl
Sosyoloji3.200 $RUS4 Yıl
Felsefe3.200 $RUS4 Yıl
Muhasebe ve Denetim4.000 $RUS4 Yıl
Finans ve Kredi4.000 $RUS4 Yıl
Astronomi3.500 $RUS4 Yıl
İşletme Bilişimi3.200 $RUS4 Yıl
Uluslararası Otel İşletmeciliği3.500 $RUS4 Yıl
Uluslararası Restoran İşletmeciliği3.500 $RUS4 Yıl
Gazetecilik4.000 $RUS4 Yıl
Multimedya Gazeteciliği4.000$RUS4 Yıl
Sanat ve Beşeri Bilimler4.000$RUS4 Yıl
Tarih3.200 $RUS4 Yıl
Peyzaj Mimarlığı3.500 $RUS4 Yıl
Dilbilim4.000 $RUS4 Yıl
Matematik3.200 $RUS4 Yıl
Matematik ve Bilgisayar Bilimi3.200 $RUS4 Yıl
Uluslararası İlişkiler4.500 $RUS4 Yıl
Pazarlama4.000 $RUS4 Yıl
Uluslararası Yönetim4.600 $RUS4 Yıl
Arazi Yönetim ve Kadastro 4.100 $RUS4 Yıl
Endüstriyel ve Sosyal Tesislerin Tasarımı3.500$RUS4 Yıl

Rudn Üniversitesi Denklik

Rusya Halkların Dostluğu (Rudn) Üniversitesinde eğitim aldıktan sonra Türkiye’de sınava girmeden doğrudan denklik alabilir bunun yanı sıra hazırlık eğitimi hariç 4 dönem eğitim aldıktan sonra Türkiye’de bulunan devlet ve özel üniversitelere yatay geçiş yapma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu hak size YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından verilmektedir. Buraya tıklayarak YÖK’ün kendi web sitesinden bu bilgiyi kontrol edebilirsiniz.

Rudn Üniversitesi Dünya Sıralaması

 • QS Dünya Üniversite Sıralaması: 317
 • THE Dünya Üniversite Sıralaması: 601 – 800

Rudn Üniversitesi Tıp Fakültesi

Rudn Üniversitesinde öğrenciler, hastaları etkili bir şekilde tedavi etmek, hastalıkları doğru şekilde teşhis etmek ve nüfus arasında önleyici çalışmalar yapmak ve çok daha fazlası için eğitilir. Tıp fakültesi öğrencilere hangi bölümleri sunuyor:

 • Mikrobiyoloji ve Viroloji
 • Kanıta Dayalı Tıp
 • Travmatoloji ve Ortopedi
 • Deri ve Zührevi Hastalıklar
 • Çene Cerrahisi ve Cerrahi Diş Hekimliği
 • Adli Tıp
 • Fakülte Cerrahisi
 • Genel Tıp Uygulamaları
 • Tıp Bilişimi
 • Genel ve Klinik Farmakoloji

RUDN Üniversitesi (Sosyal Yaşam)

RUDN Üniversitesi Rusya’nın başkenti olan Moskova bölgesinde yer almaktadır. Moskova Rusya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Rusya da geçtiğimiz yıllarda vizenin kalkmasıyla Moskova’ya ciddi bir turist akımı olmuştur. Moskova haklı son derece hoşgörülü insanlardır. Moskova’da sergiler, festivaller, gezilerle, konserler gibi birçok faaliyetlerde insanlar buluşmaktadır.

Moskova Nehri, gidilmesi gereken en muhteşem yerlerdendir. Rus başkentinde maratonlar, uluslararası alanda yarışmalar oldukça fazladır. Şehirde çok fazla parklar, meydanlar, bahçelerin olmasına turistler şaşırmaktadır. Devlet kütüphanesi Moskova’nın merkezinde yer almaktadır. Mutfak konusunda rahatça hareket edebilirsiniz. Moskova da insanlar kural olarak pasaportları ile dışarı çıkmaktadırlar. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir.

Ayrıca Moskova şehri birçok üniversitelinin dil eğitimi almak isteyen öğrencileri için dil kursu programları mevcuttur. Programlar kapsamında yabancı öğrenciler için Rusça dili eğitim verilmektedir. Yurt ve konaklama söz konusu olduğunda her bölge de rahatlıkla apart ve otel bulabilirsiniz.

Rudn Üniversitesi Burs Olanakları

RUDN Üniversitesi ve Rusya Eğitim Bakanlığı uluslararası öğrenci hareketliliğini arttırmak için her yıl binlerce öğrenciye %25 – %100 burs imkanı sağlamaktadır. Siz de burs imkanından yararlanmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz.

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Konaklama

Üniversite içerisinde devlet yurtları bulunmaktadır yurtlar içerisinde banyo, mutfak, internet bağlantısı, TV, bulunmaktadır. Her bina da ayrı ayrı çamaşır odaları ütü odası ve okuma odası bulunmaktadır. Binalar okula yürüme mesafesindedir. Yurtlar 2-3 kişilik odalar olarak tasarlanmıştır. Yurt ücretleri aylık 12$ ile 120$ arasındadır.

Ulaşım: Türkiye’den Moskova’ya direk uçuşlar mevcut bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda, metro, tren, otobüs, troleybüs, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rusyada Üniversite Okumak

Rusya Federasyonu dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Rusya eğitim seviyesi açısından yüksek standartlara sahip ülkeler arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Rusya hakkında genel bilgiler:

Yabancı başvuranların bugün bir Rus üniversitesinde yüksek öğrenim görmeleri her zamankinden daha kolay: hem ücretli olarak hem de devlet bursuyla. Yabancı başvuranların desteği ve adaptasyonuna yönelik devlet programları sürekli gelişmektedir: burslu kontenjanlar her sene tahsis edilir, yeni finansman türleri, uluslararası hibeler ve burslar oluşturulur.

Neden Rusya’da Üniversite Okumalısınız?

Rusya’da Üniversite eğitimi son yıllarda gerek eğitim seviyesi, gerek üniversite koşulları ve eğitim maliyeti olsun Türk öğrencileri için iyi bir seçim imkanı sunmaktadır. Rusya’da üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapabileceğiniz 15 üniversite, eğitim hayatınızın tamamını Rusya’da bitirip Türkiye’de doğrudan denklik alabileceğiniz 36, toplamda ise 51 üniversite bulunmaktadır. Rusya’da eğitim almak için 10 temel sebep:

 • Dünya çapında tanınan birinci sınıf derece!
 • Çok çeşitli eğitim fırsatları!
 • Rusça ve İngilizce Eğitim Fırsatları!
 • Rusya’daki öğrencilerin %12 si yabancı uyruklu öğrencilerden oluşuyor!
 • Uygun eğitim ücretleri ödüyorsunuz – ve bazen tamamen ücretsiz!
 • Yaşam giderleri çok uygun!
 • Birçok burs programından yararlanabilirsiniz!
 • Güvenli ülkede yaşama imkanı!
 • Hem AVRUPA hem de ASYA çeşitliliğine sahip bir ülkede yaşam ve pek çok kapıyı açabilecek bir dil öğreniyorsun!

Rusya Üniversite Fiyatları

Rusya Üniversite Fiyatları eğitim alacağınız bölgeye, bölüme ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Ortalama eğitim ücretleri 2.500 $ ile 10.000 $ arasında değişmektedir. Buradaki en önemli husus sizin eğitim alacağınız bölüm ve üniversite. Bunun yanı sıra Rusya üniversitelerinde burslu okuma imkanında sahipsiniz.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rusya’da işletme, muhasebe, matematik, mühendislik gibi bölümler 4 sene sürmektedir. Bunun yanı sıra Tıp eğitimi 6 sene ve Eczacılık, Diş hekimliği 5 sene sürmektedir. Okul uzatma süresi 2 sene olarak belirlenmiştir.

Rusya YÖK Denkliği / Diploma Geçerliliği

Rus üniversitelerinde eğitim hayatına başlamadan önce YÖK tarafından tanınan kuruluş QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğitim alacağınız üniversite QS Dünya Sıralamasında ilk 400. sırada ise YÖK tarafından sınava girmeden doğrudan denklik alabilirsiniz. Eğer eğitim alacağınız üniversite ilk 1000. sırada ise STS sınavına girerek denklik alabiliyorsunuz. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması için Tıklayın.

Rusya Üniversitelerine Başvuru İçin Gerekli Evraklar:

 • Lise Diploması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • Lise Not Ortalaması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • 18 ay süreli Pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş Biyometrik Fotoğraf (6.5 x 4 boyutunda veya Pasaport boyutunda)

Rusya Yaşam Masrafları

Ortalama olarak, bir öğrencinin Rusya’da yaşamak için ayda 300-400 dolara ve akademik yıl (Eylül-Haziran) için 3000-4000 dolara ihtiyacı vardır. İlk kez, ek masraflar için yanınızda yaklaşık 300-400 dolar olması daha iyidir – sağlık sigortası, bir daire veya pansiyonun döşenmesi (bulaşık, yatak takımı, deterjan satın alma), bazı ders kitapları satın almanız gerekebilir. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara çevrildiğinde masrafları azalır: hem eğitimlerini hem de ülkede kalışlarını ödemek daha karlı.

Ücretsiz Teklif Alın


Türkiye’de sınava girmeden doğrudan denklik alabilmeniz için 2021 – 2022 QS Dünya Sıralamasında bulunan ilk 400 Üniversiteleri ile birlikte çalışıyoruz. Bu formu kullanarak Üniversiteler, Ülkeler, Bölümler ve Fiyatlar hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.