PEÇ Üniversitesi, Macaristan

(PECS) PEÇ Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 651. sırada bulunuyor.

300’den fazla eğitim programı, bilim ve sanatın neredeyse her alanını kapsamaktadır. Üniversitenin itibarı ve popülaritesi, yabancı dillerde düzenlenen kurslar, çeşitli değişim programları ile diğer üniversitelerden öne çıkmaktadır. Doktora/DLA programları en yüksek eğitim seviyesini temsil etmektedir.

Bologna eğitim sisteminin başarılı bir şekilde uygulanması sayesinde, öğrenciler dinamik, birlikte çalışabilir bir Avrupa yüksek öğretim sistemine dahil olabilirler. Geleneksel kolej ve üniversite derslerini almak yerine, öğrenciler önce bir lisans (BA veya BSc) derecesi ve ardından bir Yüksek Lisans (MA veya MSc) derecesi alırlar. Bilime birkaç yıl daha ayırmaya karar veren öğrenciler, doktora eğitimi (PhD veya DLA) için de başvurabilirler.

Peç Üniversitesi Dünya Sıralaması

Peç Üniversitesi QS Dünya Sıralamasında 561. sırada bulunuyor.

Peç Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

LİSANSSÖMESTRÜCRET
Tıp1216.750€
Diş Hekimliği1017.350€
Eczacılık10 8.400€
Ebelik85.000€
Diyetisyenlik85.000€
Hemşirelik85.000€
Fizyoterapi Uzmanlığı85.000€
Beden Eğitimi ve Koçluk65.000€
Psikoloji67.800€
Turizm ve İkram Hizmetleri66.000€
Mimarlık (BSc+MSc)107.600€
Mimarlık (BSc)66.800€
Biyoloji65.000€
Fizik65.000€
Kimya65.000€
İşletme (Middlesex Üniversitesi / Çift Diploma)67.000€
Elektrik Mühendisliği76.800€
Engineer Assistant – Airline Pilot432.500€
Bilgisayar Mühendisliği76.800€
Bilgisayar Bilimleri65.000€
İnşaat Mühendisliği86.800€
Jeoloji (Yer Bilimleri)65.000€
Matematik65.000€
İletişim ve Medya65.600€
Macar Dili ve Edebiyatı64.200€
İngiliz ve Amerikan Dil Çalışmaları64.600€
Coğrafya65.000€
Uluslararası İlişkiler64.700€
Okul Öncesi Öğretmenliği63.600€
Pedagoji65.000€
Sosyal Çalışmalar74.400€
Resim (BA + MA)106.000€
Klasik Müzik – Flüt66.600€
Klasik Müzik – Gitar66.600€
Klasik Müzik – Piyano66.600€
Klasik Müzik – Viyola66.600€
Klasik Müzik – Violin66.600€
Classical Singing68.000€
Elektronik Müzik ve Medya Sanatları65.600€
Orkestra ve Koro Yönetimi66.600€

Macaristan’da Üniversite Okumak

Macaristan’ı yurtdışında okumak için düşünmeniz için birçok neden var:

Macaristan’daki üniversiteler uygun öğrenim ücretleriyle yüksek kaliteli eğitim sunar.

Macaristan modern ve güvenli bir ülkedir, ancak yaşam maliyeti Avrupa’nın en düşükleri arasındadır. Macaristan, yabancı öğrenciler için birçok eğlenceli deneyime sahip, çeşitliliğe sahip, çok kültürlü bir ülkedir.

Macaristan: Uluslararası Öğrenciler

Macaristan, Orta/Doğu Avrupa’da yer almaktadır, örn. Batıda Avusturya ve Doğuda Romanya. 3 milyonu başkent Budapeşte’de olmak üzere yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Diğer önemli öğrenci şehirleri Szeged, Pécs ve Debrecen’dir. Ülke genelinde düzinelerce üniversite, tamamen İngilizce olarak öğretilen programlar sunmaktadır.

Tüm akademik disiplinlerde, uluslararası öğrenciler için yüzlerce İngilizce eğitim programı mevcuttur. Bu dereceler Avrupa Bologna şemasını takip eder ve Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde tanınır. Macar üniversiteleri, C vitamini keşfeden matematikçi John von Neumann ve Nobel ödüllü Albert Szent-Györgyi gibi tanınmış bilim adamları da dahil olmak üzere pek çok akıllı beyin yetiştirdi.

Macaristan’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

Macaristan üniversiteleri öğrenim ücreti Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok uygun. Üniversiteye ve programa bağlı olarak, yılda yaklaşık 2.500 ila 3.000 Euro arasındadır. Mühendislik programları yaklaşık 5.000 Euro civarındadır. Tıp veya diş hekimliği okumak genellikle yılda yaklaşık 6.000 ila 8.000 Euro arasındadır.

Aynı zamanda Macaristan’da öğrenci hayatı oldukça ekonomiktir. Konaklama, yemek, ulaşım ve diğer şeyleri göz önünde bulundurarak, Budapeşte’de (başkent) ayda 600 Euro’dan ve daha küçük şehirlerde ayda 500 Euro’dan az bir ücretle geçinebilirsiniz.

Macaristan Temel Bilgiler

  • Resmi adı: Macaristan
  • Nüfus: 9 797 561
  • Komşu ülkeler: Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya
  • Resmi dil: Macarca
  • Başkent ve en büyük şehir: Budapeşte (nüfus: 1 729 040). Diğer şehirler: Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécs, Győr
  • Para Birimi: Forint (HUF)
  • Macaristan, OECD, NATO, AB ve Schengen Sözleşmesi üyesidir.

Macaristan Hakkında 9 İlginç Bilgi

Avrupa’nın 1. metro hattı Budapeşte’de yapıldı.

Güzel Budapeşte şehri, Tuna nehri ile ayrılan Buda ve Peşte olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

Macaristan Parlamentosu, 691 odası ve 20 kilometrelik merdiveni ile dünyanın en büyük 3. parlamento binasıdır.

Macaristan, Avrupa’nın en iyi kuş gözlem alanlarından biridir: burada yaklaşık 400 kuş türü ürer.

Yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Balaton Gölü (“Macar Denizi” lakaplı), Orta Avrupa’nın en büyük gölüdür.

Budapeşte’de her gün 70 milyon litre termal su yüzeye çıkıyor.

Macaristan, Yaz Olimpiyat Oyunlarında madalya kazananlar için dünyada 8. sırada yer alıyor.

Macarların birçok tarifte kullandığı büyük boy salyangoz şekilli yumurta eriştesinin (csiga) 9. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor.

Macaristan’da 10 milli park, 145 küçük doğa rezervi ve 35 peyzaj koruma alanı bulunmaktadır.

Macaristan Üniversiteleri Konaklama

Macaristan’da birkaç çeşit konaklama alternatifi var ama en ucuzu genellikle gittiğiniz üniversitenin öğrenci yurtlarıdır. Öte yandan, mahremiyeti tercih ediyorsanız, bir daire kiralamak da uygun bir seçenektir.

Bu şekilde, Macarların nasıl yaşadıklarına dair kişisel fikir edinebilirsiniz. Maliyet, başkentte veya dışında yaşamaya bağlı olarak çok farklı olabilir: Budapeşte’de ayda 70.000–150.000 HUF veya 120.000–200.000 HUF arasında konaklama masraflarınız olacaktır.

Macaristan Üniversitelerinde Ulaşım

Macaristan, tüm şehirlerdeki otobüsler, büyük şehirlerdeki troleybüsler ve tramvaylar, metro hizmetleri artı HÉV hatları olarak adlandırılan banliyö demiryolu hatları ve Budapeşte’deki tekne hizmetleri dahil olmak üzere verimli bir toplu taşıma ağına sahiptir.

Geçişler çeşitli süreler için mevcuttur (örneğin aylık) ve her ulaşım şekli için geçerlidir. Her türlü ulaşım aracında kullanılabilen biletler, istasyonlarda veya sokak büfelerinde mevcuttur. Tek bilet, tüm hat boyunca aktarmasız tek bir yolculuk için geçerlidir, ancak yolculuğunuz değişiklik içerdiğinde birden fazla bilete ihtiyaç vardır.

Düzenli olarak toplu taşıma kullanacaksanız, aylık veya yıllık bilet satın almak ekonomik olacaktır. Geçerli öğrenci kartı olan öğrenciler indirimli fiyatlardan yararlanma hakkına sahiptir.

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Peç Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Fiyat Teklifi Alın