Novosibirsk Devlet Üniversitesi

Novosibirsk Devlet Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizce olmakla birlikte hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizce olmakla birlikte hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Rusya

Novosibirsk Devlet Üniversitesinden mezun olan öğrencilerin maaşları Rusya’daki üniversiteler arasında 1. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Novosibirsk Devlet Üniversitesinde geçmiş dönemde mezun olan öğrenciler şimdi Rusya’nın ne zengin iş adamları 2016 Forbes listesinde yer almaktadır. Victor Kharitonin, Yegar Kulkov bunlardandır. Novosibirsk Devlet Üniversitesinde 40 enstitüye yer veriyor yeni enstitüler için çalışma halindedirler.

Novosibirsk Devlet Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizce olmakla birlikte hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Bölüm Fiyatları

ProgramlarÜcretSüre
Tıp6.500 $ 6 Yıl
Hukuk3.500 $ 4 Yıl
Psikoloji3.000 $ 4 Yıl
Bilgisayar Mühendisliği3.000 $ 4 Yıl
Gazetecilik3.000 $ 4 Yıl
Mekatronik ve Robotik3.000 $ 4 Yıl
Ekonomi3.000 $ 4 Yıl
İşletme Bilişimi3.000 $ 4 Yıl
Sosyoloji3.000 $ 4 Yıl
İşletme Enformatiği3.000 $ 4 Yıl
Biyoloji3.000 $ 4 Yıl
Kimya3.000 $ 4 Yıl
Doğu ve Afrika Çalışmaları3.000$ 4 Yıl
Jeoloji3.000 $ 4 Yıl
Tarih3.000 $ 4 Yıl
Dilbilim3.000 $ 4 Yıl
Matematik3.000 $ 4 Yıl
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri3.000 $ 4 Yıl
Yönetim3.000 $ 4 Yıl
Mekanik ve Matematiksel Modelleme3.000 $ 4 Yıl
Fizik3.000 $ 4 Yıl
Felsefe3.000 $ 4 Yıl
Not: Eğitim fiyatları değişebilir. Yukarıdaki fiyatlar örnek amaçlıdır. En son ve güncel fiyatlar için eğitim danışmanı ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Rusya’da Lise Diploması ile Üniversite Okuyun!

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Sibirya bölgesinin en iyi devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır. Sibirya’nın Akademgroak bölgesinde yer almaktadır. Akademgoraok nüfusunun yüzde 10’u öğrencilerden oluşmaktadır. Rusya’daki Yüksek Öğrenim Kurumları arasında 2. sırada yer almaktadır. QS Rankings 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde  228. sırada yer almaktadır.


Ülkemizde aynı zamanda YÖK denkliği bulunan üniversitedir. Aynı zamanda Novosibirsk Devlet Üniversitesinden geçmiş dönemde mezun olan öğrenciler şimdi Rusya’nın ne zengin iş adamları 2016 Forbes listesinde yer almaktadır. Victor Kharitonin, Yegar Kulkov bunlardandır. Novosibirsk Devlet Üniversitesinde Rusça ve İngilizce bölümlere lise diplomanız ile başvuru yapın ve okuyun! Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Neden Novosibirsk Devlet Üniversitesi


Üniversite kurulduğu yıldan bu yana tıbbın tanıtılması ve bilimin yüksek seviyelere çıkarılmasında önemli roller üstlenmiştir. Bu alanda yüksek kalitede ve akademik donanımı ile ciddi başarılar elde etmiş öğretim üyeleri ile çalışmaktadır. Üniversitenin kampüsü Novosibirsk’nin Akademgorodoak bölgesinden etrafı ağaçlarla kaplı ormanlık bir bölgede yer almaktadır. Kampüsün içinde öğrenci yurtları, spor salonu, klinik, yüzme havuzu, kayak merkezi, yemekhane, stadyum yer almaktadır. Kampüsün içerisinde ayrı bir kütüphane ve yayınevi bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda engelli bireyler için eğitim programı sürdüren bölgedeki tek kurumu bünyesinde barındırmaktadır.

Rusya Üniversitelerinde Konaklama

Rusya’da ulaşım: Moskova metrosunda bir seyahat, 57 ruble, 60 seyahat için bir bilet – 1970 ruble. Moskova’da metroyla seyahat etmenin avantajlarını göz önüne alarak, ayda 405 ruble alacaktır (diğer şehirlerde ücret daha ucuzdur).

Konaklama: Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 15-400 dolardır. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara dönüştürüldüğünde harcamaları azalır: hem çalışmalar için hem de ülkedeki konaklamanız için ödeme yapmak daha karlı olur. Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları, bölgeye, konut türüne ve yerine (hostel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 500 ila 35.000 ruble (7-500$) arasında değişmektedir.

Rusya Üniversitelerinde Sosyal Yaşam

Yaşam: Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker dahil) aylık 4209 ruble tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 800-2000 ruble, bir iş yemeği 270-420 ruble olacaktır. Fast food işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

Neden Rusya, Novosibirsk Devlet Üniversitesi

  • Sınavsız Üniversite,
  • Türkiye’de geçerli diploma, YÖK tarafından denklik,
  • QS Dünya Sıralamasında 246. sırada bulunuyor,
  • Novosibirsk Devlet Üniversitesinden Türkiye’ye yatay geçiş imkanı,
  • Türk öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite,
  • Rusça ve İngilizce bölümlerde sınavsız okuma fırsatı. Rusça ve İngilizce dillerinde üniversite hazırlık eğitimi,
  • Eğitim hayatı boyunca üniversitenin yabancı uyruklu öğrenciler için sunduğu aktivitelerden yararlanma,
  • Yeni arkadaşlıklar ve yeni kültür edinmek, benliğini bulmak için fırsat…

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Gezilecek Yerler

1983’de Ob Nehri yakınlarındaki demiryolu köprüsü etrafında kurulmuştur. Novosibirsk Rusya’yı doğudan batıya birleştiren Trans Sibirya demiryolunu canlandırmak için kurulmuştur.100’ün üzerinde araştırma kuruluşu olan Novosibirk, Rusya’nın bilim merkezidir. Zarif mimarisiyle dikkat çeken Novosibirsk, Gümüş Huş ormanları ve açık hava pazarları ile cazibe noktası haline gelmektedir. Şehre hayat veren Ob Gölü, uçsuz bucaksız Asya Tundralarının ortasında  bir deniz kültürü vaat etmektedir.

Novosibirsk bir öğrenci şehri olduğu için sahne şovlarıyla ünlü eğlence mekanları yönünden zengindir. Şehrin yeşil alanlarından olan Sönmeyen Ateş Parkı,fayton turlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.Novosibirsk’in simgesi olan ‘Sibirya Gelinciği’ ise şehrin meydanlarından vitrinlerine kadar her yerde görmek mümkündür.Şehirde her yıl ulusal ve uluslararası düzeyde organize edilen festivaller,müzik ve dans etkinlikleri,sokak tiyatroları vb. kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.Novosibirsk Opera ve Bale Tiyatrosu ülkenin önde gelen müzikal tiyatrolarından biridir ve Rusya’nın kültürel mirasının bir nesne statüsüne sahip karmaşık bir mimari komplekstir.Ülkenin ekonomik kalkınması madencilik ve otomobil başta olmak üzere birçok gelir kaynağıyla ilişkilidir.

Novosibirskide gezilecek birçok yer vardır. Bunlar Sibirya kolezyumu, Bugrinkiy köprüsü, Merkez Sibirya botanik parkı  mutlaka gezilecek yerlerdendir. Türklerin en çok tercih ettiği yer ise merkez botanik parkıdır. Şehrin iklimi genellikle kar yağışlı olmaktadır ama yazları ılık bir iklime sahiptir.

Novosibirs Devlet Üniversitesi Konaklama

Novosibirsk Devlet Üniversitesinde konaklama imkanı oldukça kolaydır. Üniversite bu konuda uluslararası öğrencilere çok fazla yardımcı olmaktadır. Novosibirsk Devlet Üniversitesinde öğrenciler 3 şekilde kalabilir; yurtlar, stüdyo öğrenci evleri ve aile yanı. Yurtlar, üniversite kampüsü içerisinde bulunup 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. Uluslararası öğrenciler genellikle çift kişilik odalarda kalmayı tercih etmektedir.

Yurdun her katında mutfak mobilya ve dinlenme odası vardır. Aile yanında kalacak öğrenciler için ise üniversite güvenli aileler bularak onları yerleştirmektedir. Öğrencilerin dil öğrenme ve ülkeye daha kolay adapte olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Aile yanında kalırken ödeyeceğiniz ücretler aile ile anlaşma sonucunda belirlenmektedir. Kiralık öğrenci evleri öğrenciler tarafından konaklama için tercih edilmektedir. Yurt ücretleri aylık 20-50$’dır.

Türkiye’den anlaşmalı olduğumuz havayolu acentalarımız ile öğrencilerimize indirimli uçuşlar sağlamaktayız. Novosibirsk Üniversitesine ulaşım otobüs, metrobüs ,metro, traleybüs, kullanılmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Öğrenci Yurtları

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Ücretsiz Bilgi İstek

Rusya’da üniversite eğitimi, bölümler ve fiyatlar, kabul şartları, gerekli evraklar, bölüm seçimi, konaklama ve daha fazla konuda bilgi almak için bilgi istek formunu doldurunuz!


Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Çalışma izni alarak part-time veya full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.