Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 30 Ocak 1916 yılında kurulmuştur. Sovyet döneminde kurulan ilk üniversite unvanı taşıyan bu üniversite şehrin en gözde üniversitelerinden biridir. 1998 yılında Nano teknoloji alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Nano yapılar araştırma ve geliştirme merkezi kurulmuş, 4 laboratuvar benzersiz ekipmanlar ile donatılmıştır.


Nikolay Lobaçevski’nin adını taşıyan Ulusal Araştırma Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi (Lobaçevski Üniversitesi), Rusya’daki ulusal araştırma üniversitelerinden biri olan Nijni Novgorod’daki en büyük yüksek öğrenim kurumudur. Dünyanın önde gelen araştırma ve eğitim merkezleri arasında uluslararası rekabet gücünü artırmak için Rusya Federasyonu Hükümeti programına katılan 21 Rus üniversitesinden biridir. Üniversite 18 fakülte, 132 bölüm ve 6 araştırma enstitüsü içerir.

2020’de üniversitede eğitim gören yaklaşık 30.000 öğrenci, 1.000’in üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi, 1.200 aday ve 450’den fazla bilim doktoru çalışmaktadır. Lobaçevski Üniversitesi, Gorki Otomobil Fabrikası ve Gorki Demiryolu’nun arkasındaki Nijni Novgorod’daki çalışan sayısı açısından üçüncü organizasyondur. Üniversitenin başarısı, eğitim, mezun istihdamı, yenilikçilik ve altyapı alanlarında beş QS Yıldızı ile işaretlenmiştir.

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Fiyatları

LİSANS BÖLÜMLERÜCRETDİL
Diş Hekimliği3.000$RUSÇA
Tıbbi Sibernetik3.000$RUSÇA
Tıbbi Biyofizik2.000$RUSÇA
Hukuk3.000$RUSÇA
Temel Bilişim ve Bilgi Teknolojileri3.000$RUSÇA
Yazılım Mühendisliği3.000$ RUSÇA
Uluslararası İlişkiler3000$RUSÇA
Ekonomi3.000$RUSÇA
Psikoloji3.000$RUSÇA
Ekonomi ve İşletme3.000$RUSÇA
Uluslararası Hukuk3.000$RUSÇA
İnsan Kaynakları Yönetimi3.000$RUSÇA
Ticaret3.000$RUSÇA
Siyaset Bilimi3.000$RUSÇA
Yabancı Bölgesel Çalışmalar3.000$RUSÇA
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler3.000$RUSÇA
Turizm3.000$RUSÇA
Otel İşletmeciliği3.000$RUSÇA
Tarih3.000$RUSÇA
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri3.000$RUSÇA
Uygulamalı Matematik ve Bilişim3.000$RUSÇA
Uygulamalı Bilişim3.000$RUSÇA
Nanoteknoloji ve Mikrosistem Mühendisliği3.000$RUSÇA
Kimya3.000$RUSÇA
Biyoloji3.000$RUSÇA
Gazetecilik3.000$RUSÇA
Filoloji3.000$RUSÇA
Finans3.000$RUSÇA
Sosyoloji3.000$RUSÇA
Matematik3.000$RUSÇA
Mekanik ve Matematiksel Modelleme3.000$RUSÇA
Radyofizik3.000$RUSÇA
Yönetim3.000$RUSÇA
Spor Yönetimi ve Ekonomisi3.000$RUSÇA
Rus Filolojisi3.000$RUSÇA
Not: Eğitim ücretleri değişkenlik gösterebilir. En son ve güncel fiyat listesi için eğitim danışmanı ile iletişime geçiniz. Güncel fiyat listesi için aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Neden Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi

 • Sınavsız Üniversite,
 • Ekonomik Bölümler ve Yurtdışı Kariyer,
 • Türkiye’de geçerli diploma, YÖK tarafından denklik,
 • QS Dünya Sıralamasında 651. sırada bulunuyor,
 • Türk öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite,
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde sınavsız okuma fırsatı. Rusça ve İngilizce dillerinde üniversite hazırlık eğitimi,
 • Eğitim hayatı boyunca üniversitenin yabancı uyruklu öğrenciler için sunduğu aktivitelerden yararlanma,
 • Yeni arkadaşlıklar ve yeni kültür edinmek, benliğini bulmak için fırsat…

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Avantajları

 • 100 Yılı Aşkın Süredir Eğitim Veren Köklü Bir Üniversite
 • Rusya’nın Kullandığı Anti-Missile Füzeleri Bu Üniversitede Yapıldı
 • Putin Düzenli Olarak Üniversiteyi Ziyaret Ediyor
 • Araştırmaya Dayalı Bir Bilim Üniversitesi
 • Yapılan Çok Ciddi Araştımalar Ve Buluşları Olan Bir Üniversite
 • Dünyadaki En Güçlü Üniversite Supercomputer’ına Sahip

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Konaklama

Konaklama: Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 300-400 dolar ve bir akademik yıl için (Eylül-Haziran) 3000-4000 dolar olması gerekir. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara dönüştürüldüğünde harcamaları azalır: hem çalışmalar için hem de ülkedeki konaklamanız için ödeme yapmak daha karlı olur

Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları, bölgeye, konut türüne ve yerine (hostel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 500 ila 35.000 ruble (7-500$) arasında değişmektedir.

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Yaşam

Yaşam: Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker dahil) aylık 4209 ruble (60$) tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 800-2000 ruble (11-28$), bir iş yemeği 270-420 ruble (4-6$) olacaktır. Fast food işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Ulaşım

Rusya’da ulaşım: Moskova metrosunda bir seyahat, 57 ruble (yaklaşık 1$), 60 seyahat için bir bilet – 1970 ruble (28$). Moskova’da metroyla seyahat etmenin avantajlarını göz önüne alarak, ayda 405 ruble (6$) alacaktır (diğer şehirlerde ücret daha ucuzdur).

Neden EDICCA Akademik Danışmanlık?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Rusya Üniversiteleri Türkiye Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Rusya’da Üniversite Okumak

Rusya Federasyonu dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Rusya eğitim seviyesi açısından yüksek standartlara sahip ülkeler arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Rusya hakkında genel bilgiler:

Yabancı başvuranların bugün bir Rus üniversitesinde yüksek öğrenim görmeleri her zamankinden daha kolay: hem ücretli olarak hem de devlet bursuyla. Yabancı başvuranların desteği ve adaptasyonuna yönelik devlet programları sürekli gelişmektedir: burslu kontenjanlar her sene tahsis edilir, yeni finansman türleri, uluslararası hibeler ve burslar oluşturulur.

Neden Rusya’da Üniversite Okumalısınız?

Rusya’da Üniversite eğitimi son yıllarda gerek eğitim seviyesi, gerek üniversite koşulları ve eğitim maliyeti olsun Türk öğrencileri için iyi bir seçim imkanı sunmaktadır. Rusya’da üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapabileceğiniz 15 üniversite, eğitim hayatınızın tamamını Rusya’da bitirip Türkiye’de doğrudan denklik alabileceğiniz 36, toplamda ise 51 üniversite bulunmaktadır. Rusya’da eğitim almak için 10 temel sebep:

 • Dünya çapında tanınan birinci sınıf derece!
 • Çok çeşitli eğitim fırsatları!
 • Rusça ve İngilizce Eğitim Fırsatları!
 • Rusya’daki öğrencilerin %12 si yabancı uyruklu öğrencilerden oluşuyor!
 • Uygun eğitim ücretleri ödüyorsunuz – ve bazen tamamen ücretsiz!
 • Yaşam giderleri çok uygun!
 • Birçok burs programından yararlanabilirsiniz!
 • Güvenli ülkede yaşama imkanı!
 • Hem AVRUPA hem de ASYA çeşitliliğine sahip bir ülkede yaşam ve pek çok kapıyı açabilecek bir dil öğreniyorsun!

Rusya Üniversite Fiyatları

Rusya Üniversite Fiyatları eğitim alacağınız bölgeye, bölüme ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Ortalama eğitim ücretleri 2.500 $ ile 10.000 $ arasında değişmektedir. Buradaki en önemli husus sizin eğitim alacağınız bölüm ve üniversite. Bunun yanı sıra Rusya üniversitelerinde burslu okuma imkanında sahipsiniz.

Rusya Üniversite Bursu

Rusya her sene 15.000’den fazla yabancı uyruklu öğrenciye burs vermektedir. Rusya Üniversite Burslarının içeriği öğrencinin lise diploma puanına, var ise başarı belgelerine göre öğrencinin yıllık okul ücretini (3.000 ile 9.000$ arası), konaklama ücretini, okul içi yemek ücretini, ulaşım ücretini ve yurtdışı uçak bileti ücretini karşılamaktadır. Rusya Üniversite Burslarından yararlanabilmek için iyi bir lise not ortalamasına veya başarı belgelerine veya iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olması gerekiyor.

Bunları sağlayamayan ve Rusya Üniversite Burslarından yararlanmak isteyen öğrenciler 2 sayfalık neden Rusya Üniversite Bursu istediğine dair niyet mektubu yazması gerekiyor. Niyet mektubunu EDICCA Akademik Danışmanlık ekibi Rusçaya çevirecektir.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rusya’da işletme, muhasebe, matematik, mühendislik gibi bölümler 4 sene sürmektedir. Bunun yanı sıra Tıp eğitimi 6 sene ve Eczacılık, Diş hekimliği 5 sene sürmektedir. Okul uzatma süresi 2 sene olarak belirlenmiştir.

Rusya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Rus üniversitelerinde eğitim hayatına başlamadan önce YÖK tarafından tanınan kuruluş QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğitim alacağınız üniversite QS Dünya Sıralamasında ilk 400. sırada ise YÖK tarafından sınava girmeden doğrudan denklik alabilirsiniz. Eğer eğitim alacağınız üniversite ilk 1000. sırada ise STS sınavına girerek denklik alabiliyorsunuz. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması için Tıklayın.

Rusya Üniversitelerine Başvuru İçin Gerekli Evraklar:

 • Lise Diploması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • Lise Not Ortalaması (Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılacak)
 • 18 ay süreli Pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş Biyometrik Fotoğraf (6.5 x 4 boyutunda veya Pasaport boyutunda)

Rusya Yaşam Masrafları

Ortalama olarak, bir öğrencinin Rusya’da yaşamak için ayda 300-400 dolara ve akademik yıl (Eylül-Haziran) için 3000-4000 dolara ihtiyacı vardır. İlk kez, ek masraflar için yanınızda yaklaşık 300-400 dolar olması daha iyidir – sağlık sigortası, bir daire veya pansiyonun döşenmesi (bulaşık, yatak takımı, deterjan satın alma), bazı ders kitapları satın almanız gerekebilir. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara çevrildiğinde masrafları azalır: hem eğitimlerini hem de ülkede kalışlarını ödemek daha karlı.

Ücretsiz Bilgi İstek

Türkiye’de sınava girmeden doğrudan denklik alabilmeniz için 2021 – 2022 QS Dünya Sıralamasında bulunan ilk 400 Üniversiteleri ile birlikte çalışıyoruz. Bu formu kullanarak Üniversiteler, Ülkeler, Bölümler ve Fiyatlar hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.