M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi
M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi

Kazakistan’nın en iyi 3 üniversiteden biri olan SKU, QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 482. sırada yer almaktadır. SKU, çeşitli alanlarda 142 lisans programını öğrencilere sunmaktadır. Lisans programları içerisinde hukuk, psikoloji, makine mühendisliği, tasarım, okul öncesi gibi bölümler bulunmaktadır.

25.560 öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversite 24.247 lisans, 1.171 yüksek lisans ve doktora  öğrencisine eğitim vermektedir. Eğitim yüksek nitelikli akademik personeller tarafından Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde yürütülmektedir. Üniversite gençlik ve öğrenci derneklerine katılım için teşvik edici etkinlikleri öğrencilere sunmaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversite bölgenin bilim, eğitim, entelektüel kültür merkezidir.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Bölümleri

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİ
Bitki Yetiştirme ve Hayvancılık3.150$
Veterinerlik3.150$
Hayvan Patolojisi3.150$
Hukuk 3.150$
Filoloji 3.150$
Kazak Dili ve Edebiyatı3.150$
Rus Dili ve Edebiyatı3.150$
Devlet Bilimi3.150$
Yabancı Dil3.150$
Mekanik ve Mühendislik Fakültesi3.150$
Makineler ve Ekipman3.150$
Kültür ve Spor Fakültesi3.150$
Sanat Kültürel Aktivite3.150$
Dekoratif Sanatlar ve Tasarım3.150$
Müzik Eğitimi3.150$
Tarih ve Pedagoji Fakültesi3.150$
Psikoloji3.150$
Kazakistan Tarih Bölümü3.150$
Coğrafya3.150$
Okul Öncesi3.150$
Bilgisayar Bilimi3.150$
Ekonomi3.150$
Politika Bilimi3.150$
Pazarlama3.150$
Makine Mühendisliği3.150$
Jeodezi ve Haritacılık3.150$

Kazakistan’da Konaklama ve Ulaşım

Üniversite içerisinde üniversiteye ait devlet yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtlarında 2.566 uluslararası öğrenciye 1.381 Kazak öğrencilerine kontenjan ayrılmıştır. Yurt içerisinde spor salonu, dinlenme tesisleri, sanat odaları, çalışma odaları, yemek salonu, çamaşır odaları gibi alanlar bulunmaktadır.

Devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır. Yurt ücretleri 350 – 400 USD arasındadır.

Türkiye’den Çimkent şehirne İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar ya da direk bulunmaktadır. Hava yolu ile ulaşım ortalama 6 saat sürmektedir. Şehir içinde ise birçok yere otobüs, minibüs, taksi, metro, troleybüs ile gidilmektedir. Taksi ve otobüs şoförleri Türkçe bildiği için iletişim kurmakta zorluk çekmezsiniz.

Kazakistan’da Üniversite ve Konaklama

Shymkent ya da eski adıyla Çernyoyev 600.000’den fazla nüfusu ile  Kazakistan’ın Astana ve Almatı’dan sonra gelen 3. büyük şehridir.  Türkistan-Sibirya demiryoluna ev sahipliği yapması ile ülkenin en iyi sanayi ve uluslararası ticaret şehri olarak bilinmektedir.

Çimkent şehrinde ülkenin girdiği çeşitli savaşları anlatan Abay Parkı, ülkenin en uzun anıtı olan Baidibek Bi Anıtı, Hazar denizi kıyısında bulunan Aktal Blöhesi, Shamsa Dünyası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kazakistan’ın gece hayatı açısından en canlı şehri olarak bilinir. Kentsel mimarisi ve modern görünümüyle eşsiz bir manzarayla ziyaretçilerini karşılamaktadır. Kumsalları, restoranları ve cafeleri ise gençlerin buluşma noktasıdır. Aynı zamanda Orta Asya’nın en büyük ekonomisi, petrol ve değerli yeraltı zenginliklerini de içerisinde barındırmaktadır.

Kayıt için gerekli evraklar. Bütün evraklar noter onaylı ve apostilli olmalı. Evrak çevirileri EDICCA Akademik Danışmanlık şirketine aittir:

  1. Lise Diploması
  2. Lise Not Dökümü/Transkript
  3. Pasaport Fotokopisi
  4. Son 6 ayda çekilmiş Biyometrik fotoğraf

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Neden Kazakistan’da Üniversite Eğitimi

Kazakistan, uluslararası eğitim için yükselen bir destinasyondur ve Asya ile Avrupa’nın, İslam kültürünün ve Rus etkisinin büyüleyici bir karışımıdır. Özellikle Almatı, Astana ve Çimkent şehirleri, antik kültür ile modern gelişimin heyecan verici bir karışımını sunar ve boş zamanlarınızda keşif için elinizin altında dağlar ve geniş boş alanlar vardır.

Kazakistan’ın dünya sıralamasındaki üniversitelere her yıl 50.000’den fazla uluslararası öğrenci kaydolmaktadır. Ülke, hem öğrenciler hem de siviller olmak üzere uluslararası vatandaşları ağırlıyor. Sakinlerin sadece yaklaşık %66’sı yerli Kazaklar, bu da ülkeyi etnik olarak çeşitli kılıyor.

Kazakistan’da Lise Diploması ile Üniversite Okumak

Kazakistan’da yurtdışı eğitim son zamanlarda Türk öğrencileri tarafından çok tercih edilmektedir. Yüksek eğitim kalitesi, YÖK tarafından tanınması ve QS Dünya sıralamasında ilk 400 ve ilk 1000 sıralamasında bulunan üniversiteleri ile Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim uluslararası öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsattır. Kazakistan’da üniversite eğitimi Türkiye eğitim sistemi ile benzerdir. Hem maliyet hem yüksek eğitim kalitesi ile öne çıkan Kazakistan Üniversitelerinde Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Beden Eğitimi, Ekonomi, Pazarlama bölümlerinde lise diplomanız ile okuyun.

Kazakistan Üniversite Bölüm Fiyatları

Kazakistan’da üniversite ücretleri 1.500$ dan başlamaktadır. Eğitim standartlarının yüksek olduğu Kazakistan üniversitelerinde eğitim ücretleri 3.500$ a kadar yükselebilmekte. Kazakistan’da okuyabileceğiniz geleceği parlak ve popüler bölümlerin fiyatları şöyle: Ekonomi – 1.500$, Pazarlama – 1.500$, Psikoloji – 1.500$, İngilizce ilk öğretim – 1.500$, Beden Eğitimi – 1.500$, Hukuk – 1.500$ ve Mimarlık 1.500$. Bütün bölümlerin fiyatlarını incelemek için aşağıdaki üniversiteleri inceleyin!

Kazakistan’da Okumak ve Yaşam Masrafları

Yaşam maliyetleriniz, üniversite eğitiminizin süresi boyunca nerede kalmayı seçtiğinize bağlı olacaktır. Daha büyük bir şehirde yaşıyorsanız, daha küçük bir şehirde olduğundan daha fazla ödersiniz. Ortalama olarak, aylık 300 ABD Doları veya 250 Euro ile 1.500 ABD Doları/1.400 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu, konaklama, yiyecek ve seyahatiniz için geçerlidir.

Kazakistan Üniversiteleri | Yurtdışında Sınavsız Üniversite | Yurtdışı Eğitim | Kazakistanda üniversite okumak
KAZAKİSTAN

Kazakistan Eğitim Dili

Kazakistan’ın iki farklı resmi dili vardır; Kazakça ve Rusça.

Kazakistan’da eğitim almak için Kazakça veya Rusça dil bilgisine sahip olmak faydalı olsa da, İngilizce olarak verilen kurslar giderek artmaktadır. Ana dili olmayan bir dilde eğitim almayı seçerseniz, muhtemelen yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Gerekli standartları karşılamıyorsanız, Kazakistan’daki üniversitelerin gelişmenize yardımcı olacak dil kursları sunması yaygındır.

İngilizce okuyabiliyor olsanız bile mümkün olduğunca Kazakça ve Rusça öğrenmeye çalışmalısınız. Yerel halk ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak, pratik yapmak için mükemmel bir yoldur. Bu, CV’nizde/özgeçmişinizde harika görünecek bir beceridir!

Kazakistan’da Üniversite Eğitimi Alacağınız Şehirleri Tanıyın

Astana
Kazakistan’ın başkenti Astana, 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir 1997’den beri Kazakistan’ın başkenti olmuştur ve Orta Asya’nın en modern şehirlerinden biri haline gelmiştir. Şehirde ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış çok sayıda fütüristtik bina var.

Astana’da birçok üniversite bulacaksınız. Bunlar arasında L.N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi, şehrin en büyük üniversitesi. Ayrıca Astana’da özerk bir araştırma kurumu olan Nazarbayev Üniversitesi bulunmaktadır.

Almatı
Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı, yaklaşık 1.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 1929 ve 1997 yılları arasında ülkenin başkenti olarak hizmet vermiştir. Almatı, Kazakistan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezidir ve ülkenin güneyindeki dağlık bölgede yer almaktadır.

Kazakistan Hakkında Temel Bilgi

  • Resmi adı: Kazakistan Cumhuriyeti
  • Kazakistan Başkenti: Astana
  • Kazakistan’da Resmi diller: Kazakça ve Rusça
  • En büyük şehir: Almatı
  • Kazakistan Para Birimi: Tenge (₸) (KZT)

Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim Görmek İçin Nedenler: Kazakistan, uluslararası öğrenciler için bir eğitim hedefi olarak ortaya çıkıyor. Ülkede çok çeşitli eğitim programları sunan birçok yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Ayrıca, kurumlar küresel değişim programları ve işbirliği içindedir, böylece dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri cezbeder.

Çok kültürlü çevre: Kazakistan çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Farklı din, kültür ve dillerin bir karışımıdır. Ülkede Ruslar, Tatarlar, Ukraynalılar, Uygurlar, Almanlar ve Kazaklar dahil olmak üzere yaklaşık 131 etnik köken var. Kazaklar, Kazakistan’daki toplam nüfusun yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturuyor. Burada okuyarak farklı gelenekler ve diller hakkında bilgi edinirsiniz.

Yeni Diller Öğrenin: Kazakistan’da Rusça ve Kazakça resmi dillerdir. Burada okuyan öğrenciler bu dilleri öğrenme fırsatı buluyor.

Uygun Fiyatlı Eğitim ve Yaşam Yeri: Kazakistan Cumhuriyeti, uluslararası öğrenciler için uygun fiyatlı bir yaşam ve eğitim yeridir. Kazakistan’da yaşam maliyeti ucuz.

Ücretsiz Bilgi ve Teklif Alın


Yurtdışı Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Çalışma izni alarak full-time veya part-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.