LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi
LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi

LN Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi

Kazakistan’ın en iyi 3 üniversiteden biri olan LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 490. sırada yer almaktadır. LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi, çeşitli alanlarda 142 lisans programını öğrencilere sunmaktadır. Lisans programları içerisinde hukuk, psikoloji, makine mühendisliği, tasarım, okul öncesi gibi bölümler bulunmaktadır.

25.560 öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversite 24.247 lisans, 1.171 yüksek lisans ve doktora  öğrencisine eğitim vermektedir. Eğitim yüksek nitelikli akademik personeller tarafından Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde yürütülmektedir. Üniversite gençlik ve öğrenci derneklerine katılım için teşvik edici etkinlikleri öğrencilere sunmaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversite bölgenin bilim, eğitim, entelektüel kültür merkezidir.

Neden LN Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi

 • YÖK tarafında tanınan ve denklik verilen üniversite.
 • Kazakistan’da sınavsız üniversite.
 • Deneyimli akademik kadrosu ile üstün eğitim.
 • LN Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesinde malzeme ve teknik temelli  10 eğitim binası, 2 spor kompleksi, 6 öğrenci yurdu bulunmaktadır.
 • Toplamda üniversitede 457 derslik, 130 laboratuvar odası ve 49 bilgisayar sınıfı bulunmaktadır.
 • QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 490. sırada yer almaktadır.
 • Eğitim yüksek nitelikli akademik personeller tarafından Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde yürütülmektedir.

LN Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi Eğitim Ücretleri:

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİEĞİTİM DİLİ
Bitki Yetiştirme ve Hayvancılık3.150$Rus/İng/Kaz
Veterinerlik3.150$ Rus/İng/Kaz
Hayvan Patolojisi3.150$ Rus/İng/Kaz
Hukuk 3.150$ Rus/İng/Kaz
Filoloji 3.150$ Rus/İng/Kaz
Kazak Dili ve Edebiyatı3.150$ Rus/İng/Kaz
Rus Dili ve Edebiyatı3.150$ Rus/İng/Kaz
Devlet Bilimi3.150$ Rus/İng/Kaz
Yabancı Dil3.150$ Rus/İng/Kaz
Mekanik ve Mühendislik Fakültesi3.150$ Rus/İng/Kaz
Makineler ve Ekipman3.150$ Rus/İng/Kaz
Kültür ve Spor Fakültesi3.150$ Rus/İng/Kaz
Sanat Kültürel Aktivite3.150$ Rus/İng/Kaz
Dekoratif Sanatlar ve Tasarım3.150$ Rus/İng/Kaz
Müzik Eğitimi3.150$ Rus/İng/Kaz
Tarih ve Pedagoji Fakültesi3.150$ Rus/İng/Kaz
Psikoloji3.150$ Rus/İng/Kaz
Kazakistan Tarih Bölümü3.150$ Rus/İng/Kaz
Coğrafya3.150$ Rus/İng/Kaz
Okul Öncesi3.150$ Rus/İng/Kaz
Bilgisayar Bilimi3.150$ Rus/İng/Kaz
Ekonomi3.150$ Rus/İng/Kaz
Politika Bilimi3.150$ Rus/İng/Kaz
Pazarlama3.150$ Rus/İng/Kaz
Makine Mühendisliği3.150$ Rus/İng/Kaz
Jeodezi ve Haritacılık3.150$ Rus/İng/Kaz

Kazakistan’da Sosyal Yaşam:

Shymkent ya da eski adıyla Çernyoyev 600.000’den fazla nüfusu ile  Kazakistan’ın Astana ve Almatı’dan sonra gelen 3. büyük şehridir.  Türkistan-Sibirya demiryoluna ev sahipliği yapması ile ülkenin en iyi sanayi ve uluslararası ticaret şehri olarak bilinmektedir.

Çimkent şehrinde ülkenin girdiği çeşitli savaşları anlatan Abay Parkı, ülkenin en uzun anıtı olan Baidibek Bi Anıtı, Hazar denizi kıyısında bulunan Aktal Blöhesi, Shamsa Dünyası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kazakistan’ın gece hayatı açısından en canlı şehri olarak bilinir. Kentsel mimarisi ve modern görünümüyle eşsiz bir manzarayla ziyaretçilerini karşılamaktadır. Kumsalları, restoranları ve Cafe’leri ise gençlerin buluşma noktasıdır. Aynı zamanda Orta Asya’nın en büyük ekonomisi, petrol ve değerli yeraltı zenginliklerini de içerisinde barındırmaktadır.

LN Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi Konaklama:

Üniversite içerisinde üniversiteye ait devlet yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtlarında 2.566 uluslararası öğrenciye 1.381 Kazak öğrencilerine kontenjan ayrılmıştır.Yurt içerisinde spor salonu, dinlenme tesisleri, sanat odaları, çalışma odaları, yemek salonu, çamaşır odaları gibi alanlar bulunmaktadır.

Devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır.

Yurt ücretleri 50 € – 400 €arasında değişmektedir.

Kazakistan’da Ulaşım:

Türkiye’den Çimkent şehirne İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar ya da direk bulunmaktadır. Hava yolu ile ulaşım ortalama 6 saat sürmektedir. Şehir içinde ise birçok yere otobüs, minibus, taksi, metro, trolleybus ile gidilmektedir. Taksi ve otobüs şoförleri Türkçe bildiği için iletişim kurmakta zorluk çekmezsiniz.

Neden Kazakistan

Kazakistan, uluslararası eğitim için yükselen bir destinasyondur ve Asya ile Avrupa’nın, İslam kültürünün ve Rus etkisinin büyüleyici bir karışımıdır. Özellikle Almatı, Astana ve Çimkent şehirleri, antik kültür ile modern gelişimin heyecan verici bir karışımını sunar ve boş zamanlarınızda keşif için elinizin altında dağlar ve geniş boş alanlar vardır.

Kazakistan’ın dünya sıralamasındaki üniversitelere her yıl 50.000’den fazla uluslararası öğrenci kaydolmaktadır. Ülke, hem öğrenciler hem de siviller olmak üzere uluslararası vatandaşları ağırlıyor. Sakinlerin sadece yaklaşık %66’sı yerli Kazaklar, bu da ülkeyi etnik olarak çeşitli kılıyor.

Lise Diploması ile Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan’da yurtdışı eğitim son zamanlarda Türk öğrencileri tarafından çok tercih edilmektedir. Yüksek eğitim kalitesi, YÖK tarafından tanınması ve QS Dünya sıralamasında ilk 400 ve ilk 1000 sıralamasında bulunan üniversiteleri ile Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim uluslararası öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsattır. Kazakistan’da üniversite eğitimi Türkiye eğitim sistemi ile benzerdir. Hem maliyet hem yüksek eğitim kalitesi ile öne çıkan Kazakistan Üniversitelerinde Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Beden Eğitimi, Ekonomi, Pazarlama bölümlerinde lise diplomanız ile okuyun.

Kazakistan Üniversite Maliyetleri

Kazakistan’da üniversite ücretleri 1.500$ dan başlamaktadır. Eğitim standartlarının yüksek olduğu Kazakistan üniversitelerinde eğitim ücretleri 3.500$ a kadar yükselebilmekte. Kazakistan’da okuyabileceğiniz geleceği parlak ve popüler bölümlerin fiyatları şöyle: Ekonomi – 1.500$, Pazarlama – 1.500$, Psikoloji – 1.500$, İngilizce ilk öğretim – 1.500$, Beden Eğitimi – 1.500$, Hukuk – 1.500$ ve Mimarlık 1.500$. Bütün bölümlerin fiyatlarını incelemek için aşağıdaki üniversiteleri inceleyin!

Kazakistan Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Yaşam maliyetleriniz, üniversite eğitiminizin süresi boyunca nerede kalmayı seçtiğinize bağlı olacaktır. Daha büyük bir şehirde yaşıyorsanız, daha küçük bir şehirde olduğundan daha fazla ödersiniz. Ortalama olarak, aylık 300 ABD Doları veya 250 Euro ile 1.500 ABD Doları/1.400 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu, konaklama, yiyecek ve seyahatiniz için geçerlidir.

Kazakistan’da Eğitim Dili?

Kazakistan’ın iki farklı resmi dili vardır; Kazakça ve Rusça.

Kazakistan’da eğitim almak için Kazakça veya Rusça dil bilgisine sahip olmak faydalı olsa da, İngilizce olarak verilen kurslar giderek artmaktadır. Ana dili olmayan bir dilde eğitim almayı seçerseniz, muhtemelen yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Gerekli standartları karşılamıyorsanız, Kazakistan’daki üniversitelerin gelişmenize yardımcı olacak dil kursları sunması yaygındır.

İngilizce okuyabiliyor olsanız bile mümkün olduğunca Kazakça ve Rusça öğrenmeye çalışmalısınız. Yerel halk ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak, pratik yapmak için mükemmel bir yoldur. Bu, CV’nizde/özgeçmişinizde harika görünecek bir beceridir!

Kazakistan’da Üniversite Okunacak Şehirleri Tanıyın

Astana
Kazakistan’ın başkenti Astana, 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir 1997’den beri Kazakistan’ın başkenti olmuştur ve Orta Asya’nın en modern şehirlerinden biri haline gelmiştir. Şehirde ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış çok sayıda fütüristtik bina var.

Astana’da birçok üniversite bulacaksınız. Bunlar arasında L.N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi, şehrin en büyük üniversitesi. Ayrıca Astana’da özerk bir araştırma kurumu olan Nazarbayev Üniversitesi bulunmaktadır.

Almatı
Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı, yaklaşık 1.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 1929 ve 1997 yılları arasında ülkenin başkenti olarak hizmet vermiştir. Almatı, Kazakistan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezidir ve ülkenin güneyindeki dağlık bölgede yer almaktadır.

Kazakistan Hakkında Temel Bilgiler

 • Resmi adı: Kazakistan Cumhuriyeti
 • Kazakistan Başkenti: Astana
 • Kazakistan’da Resmi diller: Kazakça ve Rusça
 • En büyük şehir: Almatı
 • Kazakistan Para Birimi: Tenge (₸) (KZT)

Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim Görmek İçin Nedenler: Kazakistan, uluslararası öğrenciler için bir eğitim hedefi olarak ortaya çıkıyor. Ülkede çok çeşitli eğitim programları sunan birçok yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Ayrıca, kurumlar küresel değişim programları ve işbirliği içindedir, böylece dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri cezbeder.

Çok kültürlü çevre: Kazakistan çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Farklı din, kültür ve dillerin bir karışımıdır. Ülkede Ruslar, Tatarlar, Ukraynalılar, Uygurlar, Almanlar ve Kazaklar dahil olmak üzere yaklaşık 131 etnik köken var. Kazaklar, Kazakistan’daki toplam nüfusun yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturuyor. Burada okuyarak farklı gelenekler ve diller hakkında bilgi edinirsiniz.

Yeni Diller Öğrenin: Kazakistan’da Rusça ve Kazakça resmi dillerdir. Burada okuyan öğrenciler bu dilleri öğrenme fırsatı buluyor.

Uygun Fiyatlı Eğitim ve Yaşam Yeri: Kazakistan Cumhuriyeti, uluslararası öğrenciler için uygun fiyatlı bir yaşam ve eğitim yeridir. Kazakistan’da yaşam maliyeti ucuz.

Ücretsiz Teklif Alın

Kazakistan’da lise diploması ile eğitim almak, ülke koşulları, bölüm ücretleri, öğrenci konaklaması, havaalanı karşılama ve daha fazlası için bilgi istek formunu doldurunuz!


Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular:

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Çalışma izni alarak part-time veya full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.