Krakow Teknoloji Üniversitesi

Krakow Teknoloji Üniversitesi Dünya Sıralaması

Krakow Teknoloji Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 801. sırada bulunmaktadır.

Krakow Teknoloji Üniversitesi, Polonya Akreditasyon Komitesi tarafından akredite edilmiş 30 Anadal eğitimine sahip 8 fakülteden oluşmaktadır. Ayrıca İnşaat Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi tarafından verilen ana dallar, Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca, Mimarlık dalındaki ana dal, Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından akredite edilmiştir ve Peyzaj Mimarlığı dalındaki ana dal, Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu (IFLA) Avrupa’nın akreditasyonunu kazanmıştır.

Şu anda tam zamanlı, yarı zamanlı ve doktora alanında yaklaşık 14.000 öğrenci, eğitimlerini denetleyen yaklaşık 1.100 akademik öğretmen bulunuyor. Mezunların kamu ve özel şirketlerde, ulusal ve uluslararası işletmelerde, devlet idaresinde ve ayrıca üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde iş bulmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki birçok üniversite ve bilim merkezi ile işbirliği, ortak yayın ve araştırma, öğrenci ve akademik öğretmen değişiminin yanı sıra ek sertifika ve çift diploma alma imkanı sağlar. Sanayi ile işbirliği de gelişmiştir ve üniversitede bir Teknoloji Transfer Merkezi faaliyet göstermektedir.

Krakow Teknoloji Üniversitesi Bölümleri

AlanlarDönemÜcret
Mimarlık65.000€
Elektrik ve Elektronik Müh.65.000€
Çevre ve Güç Müh.63.500€
İnşaat Müh.63.500€
Bilgisayar Bilimleri63.500€
Telekomünikasyon63.500€
Kimya Müh.63.500€
Makine Müh.63.500€
Yazılım Müh.63.500€

Krakow Teknoloji Üniversitesi Sıralamaları

 • Şanghay Sıralamasının Akademik Konuların Küresel Sıralaması 2019 ve 2020 – Makine Mühendisliği (#301 – 400)
 • THE Dünya Üniversite Sıralaması 2021 (#1001+)
 • QS Dünya Üniversite Sıralaması: 2021 QS Dünya Üniversite Sıralaması (#801-1000)
 • 2020 Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya Üniversite Sıralaması (#79) 2020 Sıralaması
 • Üç Üniversite Görevi (1101 – 1200) 2
 • 020 Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması (#1205)
 • UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması 2018 (#572)
 • U-Multirank

Polonya’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Polonya’da öğrenci olarak yaşamak, diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla nispeten ekonomiktir. Öğrenciler için yaşam maliyeti ayda 1500 PLN’den başlar. Ancak fiyatlar yaşadığınız şehre göre değişkenlik gösterir. Başkentte ve turizm şehrinde yaşamak diğer Polonya büyük şehirlerine göre biraz pahalı olabilir. AB/AEA üyesi olmayan öğrencilerin Polonya’da eğitim alabilmek için yaşam masraflarını karşılayacak yeterli olanaklara sahip olmaları gerektiğini lütfen unutmayın. Aşağıda, öğrencilerin Polonya’da her ay harcadıkları miktar hakkında bir fikir vermek için bazı örnekler verilmiştir:

 • Aylık Konaklama yaklaşık 360 PLN (Wifi, Elektrik, Su, Doğalgaz buna dahil),
 • Tramvay, metro ve otobüs yolculuk ücreti aylık 60 PLN civarı,
 • Polonya’da sağlık sigortası aylık 60 PLN civarındadır,
 • Polonya’da bir öğün yemek yemek yaklaşık 15 PLN
 • Polonya’da sosyal aktivite ve spor fiyatları aylık ortalama 100 PLN civarındadır,
 • Diğer masraflar: (sinema – 20 PLN, Bar fiyatı – 8 – 10 PLN, Kuaför – 20 PLN, Konser – 20 PLN)

Krakow Teknoloji Üniversitesi Yurt Resimleri

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Neden Polonya? Neden Polonya’da eğitim? Neden Polonya’da yurtdışı eğitim?

 • Polonya, Avrupa Birliği üyesidir. Polonya, konumu nedeniyle Avrupa’da özel bir yere sahiptir. Polonya’nın eğitim pazarı, son on iki yılda Avrupa’da en dinamik olarak gelişen pazar olmuştur.
 • Polonya akademik gelenekleri 14. yüzyıla kadar uzanır, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bazıları burada bulunabilir.
 • Bugünün Polonya üniversiteleri, öncüllerinin görkemli geleneklerini sürdürüyor.
 • Polonya üniversiteleri yüksek kaliteli çalışmalar sunar ve Avrupa eğitim alanının ayrılmaz bir parçasıdır. Burs ve Ücretsiz Eğitim imkanı.

Polonya’da Üniversite Okumak için 5 Neden

1. Fazla Seçenek

Polonya’da yaklaşık 380 üniversitede 1,2 milyondan fazla öğrenci eğitim görmektedir. Daha da etkileyici olanı, programların çoğu hem Lehçe hem de İngilizce dillerinde sunuluyor, bunun üzerine burada öğretilen yüzlerce dil var. Hepsi de ideal laboratuvarlar ve süper bilgisayarlarla donatılmış, sanat fakülteleri, beşeri bilimler fakülteleri ve teknoloji üniversiteleri kadar çok daha fazla var.

2. Avrupa’nın Merkezinde Eğitim

Polonya, Avrupa’nın en iyi şirketlerine ve dünyanın en iyilerinden bazılarına kapı açacak bir diploma kazanabileceğiniz yerdir. Ülkenin tıp fakültelerinin ABD’de akredite olması ve Polonya’da okurken Avrupa Birliği’nin eğitim programlarına erişiminiz olması ve yurtdışında staj yapabilmeniz gibi birçok başka avantajı var. En yüksek kalitede, uluslararası kabul görmüş derecelerle, dünyadaki neredeyse hiçbir bölge kariyerinizi bu kadar umut verici bir başlangıç için hazırlayamaz. Polonya’nın tüm Avrupa Birliği ile mükemmel bir ulaşım bağlantısına sahip elverişli bir coğrafi konuma sahip olduğunu unutmayın!

3. Farklı Kültürler Edinin

Avrupa Kültür Başkenti Wrocław’da, Krakov’da, Varşova’da, Poznan’da ve Gdańsk’ta eğitim alın. Varşova’daki Kültür Sarayı’ndaki kalabalıkla buluşmak için hazır olun, Krakow’un Wawel Kalesi’ni ziyaret edin, Tatra Dağları’nda kayak yapın ve Masurian Göller Bölgesi’nde gezintiler yapın!

4. Öğrenciler İçin Bütçe Dostu

Yurtdışına gitmeyi ve okurken bağımsız olmayı hayal ediyorsanız, maliyeti dert etmeyin, Polonya kısıtlı bir bütçeye sahip bir öğrenci için idealdir. Yurtlar öğrenci başına aylık 60€’dan, sinema bileti 2,50€’dan ve kafeteryada öğle yemeği 2€’dan başlıyor. 2016 QS En İyi Öğrenci Şehirleri endeksine göre Varşova’nın en uygun fiyatlı Avrupa öğrenci şehri olması dikkatlerden kaçmıyor.

5. Kariyer Seçenekleri

Polonya’da okumak sadece bir başlangıç. Kendi işinizi kurmak veya uluslararası bir şirkette harika bir iş bulmak isteyenler daha uzun süre kalmaktan faydalanabilir. Polonya’da faaliyet gösteren yabancı şirketler, Polonya üniversitelerinden mezun olanları tercih ediyor. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (‘Girişimciliğin Akademik İnkübatörleri’), işinize yardımcı olacak ve işinizi besleyecek bir topluluktur.

Polonya Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Polonya’da üniversite okumaya karar verdiyseniz, bu sizin için Avrupa’yı keşfetme konusunda büyüleyici bir maceranın başlangıcı olabilir. Polonya sadece ilginç kültürler ve yenilikçi ekonomilerle bağlantılı fırsatlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda zorlu ve dostane bir atmosferde başarılı yüksek öğrenim çalışmaları için en iyi koşulları sağlar. Polonya’da okumak size en yüksek kalitede eğitim, uluslararası kabul görmüş dereceler ve son derece takdir edilebilir altyapılar sağlar, dünyadaki neredeyse başka hiçbir bölge kariyerinizi bu kadar umut verici bir başlangıç için hazırlayamaz!

1) Resmi adı: Polonya Cumhuriyeti (kısa biçimi: Polonya), Rzeczpospolita Polska (Lehçe kısa biçimi: Polska)

2) Resmi Dil: Lehçe

3) Yer: Orta Avrupa. Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Rusya (Kaliningrad hariç) ile sınır komşusudur. Kuzey sınırı (440 km uzunluğunda) Baltık Denizi kıyısı boyunca uzanır.

4) Başkent: Varşova (Varşova: 1,7 milyon nüfus / Varşova yığılması: 2,5 milyon)

5) Nüfus: 38 milyon. Polonya, Avrupa’daki en büyük yedinci nüfusa (Rusya hariç) ve Avrupa Birliği’ndeki altıncı en büyük nüfusa sahiptir.

6) Saat dilimi: Polonya, Orta Avrupa saat dilimine (GMT + 1 saat / UTC + 1 saat) aittir, Mart ayının son Pazar günü ile yaz saatine geçiş yaptığı Ekim ayının son Pazar günü hariçtir.

7) İklim: Polonya iklimi ılıman karasaldır, nispeten soğuk kışlar (Aralık’tan Mart’a kadar) ve Haziran’dan Ağustos’a kadar uzanan sıcak yazlar vardır. Ocak sıcaklıkları ortalama -1°C (30°F) ila -5°C (23°F) arasındadır. Temmuz ve Ağustos ortalama sıcaklıkları 16,5°C (62°F) ile 19°C (65°F) arasında değişir, ancak bazı günlerde sıcaklık 35°C’ye (95°F) bile ulaşabilir.

8) Para birimi: 1 zloti (PLN) = 100 groszy (cari döviz kurları: www.nbp.pl)

9) Arama kodu: + 48; İnternet etki alanı: .pl

10) Uluslararası kuruluşlar: Polonya, Avrupa Birliği (AB), Schengen Bölgesi, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü üyesidir. (UNESCO), Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Durum Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve diğerleri.

Polonya Üniversitelerine Kimler Başvuru Yapabilir

Polonya’da üniversite okumak için lise diplomanız olması yeterlidir. Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarına girmenize gerek yoktur. Polonya üniversite başvuruları sırasında sizden istenilen tek şart, tercih ettiğiniz bölüm ile ilgili lise derslerinin geçerli not ortalaması olmasıdır. Öğrencinin dil bilgisi var ise; başvuru esnasında dil yeterliliklerini kanıtlamaları ya da hazırlık programlarına katılmaları gerekmektedir. İngilizce için TOEFL sınavında 550 ve IBT sınavlarından 80 civarı ya da IELTS sınavından 5,5 üstü not alınması gerekmektedir.

Polonya Üniversitelerine Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Lise Diploması
 • Sağlık sigortası (İngilizce açıklamalı poliçesi olmalıdır)
 • Lise not döküm belgesi, Transkript (Apostill mührü ile İngilizce tercümesi de olmalıdır.)
 • (Transkriptin not ortalaması ne kadar yüksekse o kadar iyi bir okul tercih edilebilir.)
 • İngilizce Motivasyon mektubu
 • İngilizce CV
 • Pasaport Fotokopisi
 • Belgelerin İngilizce tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Dil Yeterlilik Belgesi (Eğer Var ise)

Polonya’da Üniversite Eğitimi En Çok Sorulan Sorular

Polonya’da eğitim ücretleri kadardır?

Bölümlere ve seçtiğiniz okula göre farklılık gösterir. İşletme 2.400 € ile 5.000 € arası. Tıp ve Sağlık Bölümleri 11.000 € ile 13.000 € arasında değişmektedir. 

Polonya’da Konaklama ve Yaşam maliyeti yaklaşık olarak nedir?

Polonya’nın devam eden ekonomik kalkınma süreci nedeniyle, yaşam maliyeti diğer Avrupa ülkelerine kıyasla önemli ölçüde düşüktür. Genel olarak, konaklama, yemek ve ulaşım masraflarınız için ayda yaklaşık 700 € ihtiyacınız olacak.

Polonya’dan aldığım bir diplomayı başka ülkelerde kullanabilir miyim?

Polonya’da üniversitelerinin neredeyse tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Çünkü Polonya bir Avrupa Birliği ülkesidir ve tüm uluslararası öğrenciler de mavi diploma ile mezun olmaktadırlar. Kurum olarak yalnızca YÖK’ün tanıdığı üniversitelere öğrencilerimizin başvurularını gerçekleştiriyoruz.

Hiç İngilizce Bilmiyorum yine de Ne Yapacağım?

Polonya’da okumak isteyen ama üniversitelerin dil yeterliliklerini karşılayamayan öğrenciler, öncelikle üniversitelerin bünyesinde sunulan 1 senelik dil hazırlık programlarına katılmalıdır. Öğrenciler seçecekleri programın eğitim diline göre İngilizce veya Lehçe eğitim alırlar. Lisans ve yüksek lisans eğitimine katılmak isteyen öğrenciler, eğitimleri öncesinde üniversite bünyesinde sunulan dil hazırlık eğitimlerine katılacaklarını başvuruları sırasında bildirmeleri durumunda şartlı kabul edilmektedir. Gerekli olan dil sertifikasını elde ettikten sonra ise üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Bazı Polonya üniversitelerinden şartlı kabul alabilmeniz için en az A2 seviyesinde İngilizce bilginizin olmasını şart koşmaktadır. Bu kabul şartı, her Polonya üniversitesi için geçerli olmamakla birlikte, özellikle devlet üniversitelerinin birçoğunda istenilmektedir.

Polonya’da Lisans Eğitimi kaç yıldır?

Bölüme göre 3 yıl ya da 6 yıl olarak değişir. Polonya üniversitelerinde eğitim süresi, mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl olup, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl sürmektedir. Polonya üniversitelerinde tıp eğitimi ise 6 yıldır.

Polonya’da Hazırlık Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Polonya’da İngilizce hazırlık programları yaklaşık 9 ay sürer ve 2 akademik dönemden oluşur.

Polonya’da üniversite kayıt tarihleri ne zamandır? Eğitim Ne zaman başlar? Tatilleri ne zamandır?

Polonya üniversiteleri başvuruları genellikle Nisan – Mayıs aylarında başlar ve 15 Temmuz’a kadar devam eder. Başvuruları daha uzun süren üniversiteler de vardır. Polonya’da Üniversitelerde eğitim genellikle Eylül Ekim aylarında başlamaktadır. Polonya’da üniversiteler şubat ayının ilk haftası ara tatile ve haziran ayının sonuna doğru da yaz tatiline girer.

Polonya’da hem okuyup hem de çalışabilir miyim?

Uluslararası öğrenciler yerel makamlardan haftada 20 saat çalışmak için çalışma izni talep edebilirler. Ancak, öğrenci vizenizin süresi bitene kadar sadece Polonya’da okurken çalışabilirsiniz. Lisans bitiminizde 1 yıl çalışma ve oturma iznine hak kazanırsınız.

Polonya’da Konaklama Ücretleri Ne Kadardır?

Yurt ücretleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir, ortak bir odada kalmanın aylık bedeli yaklaşık 60 ile 80 Euro tekli bir odanın bedeli ise yaklaşık 100 ile 150 € arasındadır. Yurt Ücretleri oda kiralama ve ev fiyatlarına göre oldukça ekonomiktir.

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Krakow Teknoloji Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Fiyat Teklifi Alın