Debrecen Üniversitesi
Debrecen Üniversitesi Ana Binası

Debrecen Üniversitesi Dünya Sıralaması

Debrecen Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 591. sırada bulunmaktadır. Macaristan’da bulunan Debrecen Üniversitesinde eğitim aldıktan sonra YÖK ün belirlediği koşullar ile birlikte Türkiye’de denklik başvurusunda bulunabilirsiniz. Debrecen Üniversitesinden alacağınız diploma Mavi diploma olup bu diplomayı Avrupa ülkelerinde kullanabilirsiniz.

Debrecen Üniversitesi Genel Bilgiler

 • Çok kampüslü bir üniversite
 • Üniversitenin Debrecen’de dört büyük kampüsü vardır.
 • En eskisi, Fen ve Teknoloji, Beşeri Bilimler, Müzik ve Tıp gibi fakültelerin çoğuna ev sahipliği yapan ana kampüstür.
 • Tarım ve Gıda Bilimleri ve Çevre Yönetimi Fakültesi ile Ekonomi ve İşletme Fakültesi, Böszörményi caddesinde daha küçük bir kampüstedir.
 • Üçüncü kampüs ise Mühendislik Fakültesi’nin bulunduğu Ştemető caddesi üzerindedir. En genç kampüs, Hukuk, Bilişim ve Halk Sağlığı Fakültelerinin bulunduğu Kassai caddesine dayanmaktadır.
 • Sağlık Fakültesi de Debrecen Üniversitesi’nin bir eğitim birimidir, ancak kampüsü yakındaki Nyíregyháza şehrinde bulunmaktadır.
 • Hajdúböszörmény ve Szolnok’ta da üniversite kampüsleri bulunuyor

Debrecen Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

LİSANSSÖMESTRÜCRET
Biyokimya Mühendisliği76500€
Biyoloji66000€
İşletme ve Yönetim76000€
İşletme Bilişimi76000€
Kimya Mühendisliği76500€
Kimya66000€
İnşaat mühendisliği86500€
Klasik Gösteri Sanatları (Müzik)68500€
Ticaret ve Pazarlama76000€
Bilgisayar Bilimi66000€
Bilgisayar Bilimi Mühendisliği76000€
Yer Bilimleri66000€
Elektrik Mühendisliği76500€
İngiliz ve Amerikan Dil Çalışmaları65500€
Gıda Mühendisliği76500€
Coğrafya66000€
Matematik66000€
Makine Mühendisliği - Otomotiv Üretim Proses Kontrol Uzmanlığı76500€
Makine Mühendisliği - Bina Hizmetleri Mühendisliği Uzmanlığı76500€
Makine Mühendisliği - İşletme ve Bakım Uzmanlığı76500€
Mekatronik Mühendisliği76500€
Müzikal Yaratıcı Sanat ve Müzikoloji68500€
Fizik66000€
Tıp Derecelendirmeli Professionel Pilot734000€
Kırsal Kalkınma Mühendisliği76000€
Araç Mühendisliği76500€
İşletme (İş İdaresi)73950€
İletişim ve Medya73950€
Bilgisayar Bilimi Mühendisliği73950€
Malzeme Mühendisliği73950€
Makine Mühendisliği73950€
Teknik Yönetim73950€

Macaristan’da Üniversite Okumak

Macaristan’ı yurtdışında okumak için düşünmeniz için birçok neden var:

Macaristan’daki üniversiteler uygun öğrenim ücretleriyle yüksek kaliteli eğitim sunar.

Macaristan modern ve güvenli bir ülkedir, ancak yaşam maliyeti Avrupa’nın en düşükleri arasındadır. Macaristan, yabancı öğrenciler için birçok eğlenceli deneyime sahip, çeşitliliğe sahip, çok kültürlü bir ülkedir.

Macaristan: Uluslararası Öğrenciler

Macaristan, Orta/Doğu Avrupa’da yer almaktadır, örn. Batıda Avusturya ve Doğuda Romanya. 3 milyonu başkent Budapeşte’de olmak üzere yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Diğer önemli öğrenci şehirleri Szeged, Pécs ve Debrecen’dir. Ülke genelinde düzinelerce üniversite, tamamen İngilizce olarak öğretilen programlar sunmaktadır.

Tüm akademik disiplinlerde, uluslararası öğrenciler için yüzlerce İngilizce eğitim programı mevcuttur. Bu dereceler Avrupa Bologna şemasını takip eder ve Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde tanınır. Macar üniversiteleri, C vitamini keşfeden matematikçi John von Neumann ve Nobel ödüllü Albert Szent-Györgyi gibi tanınmış bilim adamları da dahil olmak üzere pek çok akıllı beyin yetiştirdi.

Macaristan’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

Macaristan üniversiteleri öğrenim ücreti Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok uygun. Üniversiteye ve programa bağlı olarak, yılda yaklaşık 2.500 ila 3.000 Euro arasındadır. Mühendislik programları yaklaşık 5.000 Euro civarındadır. Tıp veya diş hekimliği okumak genellikle yılda yaklaşık 6.000 ila 8.000 Euro arasındadır.

Aynı zamanda Macaristan’da öğrenci hayatı oldukça ekonomiktir. Konaklama, yemek, ulaşım ve diğer şeyleri göz önünde bulundurarak, Budapeşte’de (başkent) ayda 600 Euro’dan ve daha küçük şehirlerde ayda 500 Euro’dan az bir ücretle geçinebilirsiniz.

Macaristan Temel Bilgiler

 • Resmi adı: Macaristan
 • Nüfus: 9 797 561
 • Komşu ülkeler: Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya
 • Resmi dil: Macarca
 • Başkent ve en büyük şehir: Budapeşte (nüfus: 1 729 040). Diğer şehirler: Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécs, Győr
 • Para Birimi: Forint (HUF)
 • Macaristan, OECD, NATO, AB ve Schengen Sözleşmesi üyesidir.

Macaristan Hakkında 9 İlginç Bilgi

Avrupa’nın 1. metro hattı Budapeşte’de yapıldı.

Güzel Budapeşte şehri, Tuna nehri ile ayrılan Buda ve Peşte olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

Macaristan Parlamentosu, 691 odası ve 20 kilometrelik merdiveni ile dünyanın en büyük 3. parlamento binasıdır.

Macaristan, Avrupa’nın en iyi kuş gözlem alanlarından biridir: burada yaklaşık 400 kuş türü ürer.

Yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Balaton Gölü (“Macar Denizi” lakaplı), Orta Avrupa’nın en büyük gölüdür.

Budapeşte’de her gün 70 milyon litre termal su yüzeye çıkıyor.

Macaristan, Yaz Olimpiyat Oyunlarında madalya kazananlar için dünyada 8. sırada yer alıyor.

Macarların birçok tarifte kullandığı büyük boy salyangoz şekilli yumurta eriştesinin (csiga) 9. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor.

Macaristan’da 10 milli park, 145 küçük doğa rezervi ve 35 peyzaj koruma alanı bulunmaktadır.

Macaristan Üniversiteleri Konaklama

Macaristan’da birkaç çeşit konaklama alternatifi var ama en ucuzu genellikle gittiğiniz üniversitenin öğrenci yurtlarıdır. Öte yandan, mahremiyeti tercih ediyorsanız, bir daire kiralamak da uygun bir seçenektir.

Bu şekilde, Macarların nasıl yaşadıklarına dair kişisel fikir edinebilirsiniz. Maliyet, başkentte veya dışında yaşamaya bağlı olarak çok farklı olabilir: Budapeşte’de ayda 70.000–150.000 HUF veya 120.000–200.000 HUF arasında konaklama masraflarınız olacaktır.

Macaristan Üniversitelerinde Ulaşım

Macaristan, tüm şehirlerdeki otobüsler, büyük şehirlerdeki troleybüsler ve tramvaylar, metro hizmetleri artı HÉV hatları olarak adlandırılan banliyö demiryolu hatları ve Budapeşte’deki tekne hizmetleri dahil olmak üzere verimli bir toplu taşıma ağına sahiptir.

Geçişler çeşitli süreler için mevcuttur (örneğin aylık) ve her ulaşım şekli için geçerlidir. Her türlü ulaşım aracında kullanılabilen biletler, istasyonlarda veya sokak büfelerinde mevcuttur. Tek bilet, tüm hat boyunca aktarmasız tek bir yolculuk için geçerlidir, ancak yolculuğunuz değişiklik içerdiğinde birden fazla bilete ihtiyaç vardır.

Düzenli olarak toplu taşıma kullanacaksanız, aylık veya yıllık bilet satın almak ekonomik olacaktır. Geçerli öğrenci kartı olan öğrenciler indirimli fiyatlardan yararlanma hakkına sahiptir.

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Debrecen Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Fiyat Teklifi Alın