charles üniversitesi, çek cumhuriyetinde üniversite okumak

Charles Üniversitesi

Charles Üniversitesi 1348’de kuruldu ve onu dünyanın en eski üniversitelerinden biri haline getirdi.  Çekya’nın en iyi üniversitesinden biri olan Charles Üniversitesi Dünya sıralamasında 266. Sıradadır. Üniversitede 17 fakülte (Prag’da 14, Hradec Králové’de 2 ve Plzeň’de 1), artı 3 enstitü, 6 diğer öğretim, araştırma, geliştirme ve diğer yaratıcı faaliyetler merkezi, bilgi hizmetleri sağlayan bir merkez, hizmet veren 5 tesis bulunmaktadır. Üniversitenin 7.900’den fazla çalışanı vardır; bu sayının yaklaşık 4.500’ü akademik ve araştırma personelidir.

Charles Üniversitesi’nin yaklaşık 50.000 öğrencisi vardır. Çek Cumhuriyeti’ndeki tüm öğrencilerin yaklaşık altıda biri 630’dan fazla farklı program sunan 300’den fazla akredite lisans programına kayıtlıdır. Lisans programlarında 20.000’den fazla, Yüksek Lisans programlarında yaklaşık 25.000 ve Doktora programlarında 8.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin diğer ülkelerden 7.000’den fazla öğrencisi vardır. Charles Üniversitesi mezunları, Çek Cumhuriyeti’ndeki herhangi bir nüfus kesiminin en yüksek istihdam oranlarından birine sahiptir. Her yıl çok çeşitli yaşam boyu öğrenme kurslarına 16.000’den fazla katılımcı katılmaktadır.

Charles Üniversitesi Fiyatları ve Bölümleri

LisansFiyatDilSüreSınav
Tıp ( 1. Fakülte)18.500€İngilizce6 yılVar
Diş Hekimliği (1. Fakülte)18.500€İngilizce5 yılVar
Tıp ( 2. Fakülte)16.500€İngilizce6 yılVar
Tıp ( 3. Fakülte)14.500€İngilizce6 yılVar
Tıp( Pilsen)12.500€İngilizce6 yılVar
Diş Hekimliği (Pilsen)14.000€İngilizce5 yılVar
Tıp (Hradec Kralove)13.000€İngilizce6 yılVar
Diş Hekimliği (Hradec Kralove)14.000€İngilizce5 yılVar
Eczacılık7.600€İngilizce5 yılVar
Bilgisayar Bilimleri6.000€İngilizce3 yılVar
Ekonomi ve Finans6.000€İngilizce3 yılVar
Tarih4.000€İngilizce3 yılVar
Politika, Psikoloji ve Ekonomi6.000€İngilizce3 yılVar
Sosyal Bilimler6.000€İngilizce3 yılVar
Koç6.500€İngilizce3 yılVar
Fizyoterapi9.000€İngilizce3 yılVar
Beşeri Bilimler2.000€İngilizce3 yılVar

Çekya’da Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır

Charles Üniversitesi’nin 17 bağımsız fakültesi vardır ve her fakültenin kendi özel başvuru prosedürü ve kabul koşulları vardır.

1. Adım: Bir çalışma programının seçilmesi.

a) İngilizce, Almanca, Rusça veya Fransızca dillerinde eğitim (ücretli)

b) İngilizce Tıp (öğrenim ücretli)

c) Çekçe eğitim (ücretsiz)

2. Adım: Başvuru sırasında kabul prosedürünün bir parçası olan diplomanızın tanınmasını sağlamak.

3. Adım: Başvuru formunun doldurulması. (bazı fakültelerin kendi başvuru formları vardır bunlar fakültelerin web sitesinde mevcuttur)

4.Adım: Başvuru formunu fakültenin istediği tüm belgelerle birlikte teslim edilmesi.

5.Adım: Başvuru ücretinin ödenmesi.

Charles Üniversitesi Başvuru Tarihleri

a) Çekçe öğretilen lisans programları

  • Lisans ve yüksek lisans programları için 28 Şubat veya 31 Mart
  • Doktora programları için 30 Nisan (Ph.D.)

b) İngilizce eğitim verilen lisans programlarına başvuru tarihleri 

Her fakülte için farklıdır. Başvuru tarihleri Şubat ve haziran aylarında değişiklik gösterir. Akademik yıl her zaman 1 Ekim’de başlar.

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Giriş Sınavları

Gerekli materyalleri son teslim tarihine kadar teslim eden tüm adaylar (gerekirse) bir giriş sınavına davet edilirler. Giriş sınavları, fakülte aksini belirlemedikçe, örneğin yabancı uyrukluların sertifikalarını aldıkları döneme göre ayarlanmadıkça, normal olarak Mayıs-Haziran veya Temmuz döneminde yapılır.

Yapılacak giriş sınavları fakülteden fakülteye değişiklik gösterir. Daha detaylı bilgi için uzman eğitim danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Charles Üniversitesi İngilizce Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Bölümleri

Charles Üniversitesin ‘de 5 tıp fakültesi vardır, üçü Prag’da, biri Pilsen’de ve biri Hradec Kralove’de bulunmaktadır. Bunlar, her biri kendi tıbbi tesislerine sahip, eşit statüde bağımsız kurumlardır. Fakültelerin hepsi İngilizce ve Çekçe tıp eğitimi sunmaktadır. İngilizce programların müfredatı, AB tarafından akredite edilmiştir. Beş tıp fakültesinin tümü, Charles Üniversitesi’ndeki tıp öğretiminin tarihsel geleneğini takip eder. Bununla birlikte, öğretim yöntemlerine yaklaşımları konusunda fakülteler arasında farklılıklar vardır. Her fakülte için ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Her fakültenin belirli giriş koşulları ve giriş sınavları vardır.

Eczacılık okumak isteyen uluslararası öğrenciler Hradec Kralove’deki Eczacılık Fakültesi, 5 yıllık Eczacılık lisans eğitim programını tercih edebilirler.

Çek Cumhuriyeti Üniversite Hazırlık

Dil ve Hazırlık Çalışmaları Enstitüsü, Charles Üniversitesi’nin bir parçasıdır ve öğrencileri Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde Çekçe veya İngilizce programları okumaya hazırlar. 31 Mayıs son başvuru.

COMPLEX hazırlık programları, Çek dili hakkında sıfır veya temel bilgiye sahip öğrenciler için tasarlanmıştır ve yoğun Çek dili eğitimi ile belirli çalışma alanlarındaki uzmanlığı birleştirir.

FAST hazırlık programları, Çek dilinde en az B1 seviyesine sahip öğrenciler için tasarlanmıştır ve Çekçe dil becerilerinin gelişimini belirli bir çalışma alanında uzmanlaşma ile birleştirir.

FLEXI hazırlık programı, 18 yaş ve üzeri, beşerî bilimler ve sanatla ilgilenen ve özel ilgi ve odaklarına göre ders seçen öğrenciler için tasarlanmıştır.

İNGİLİZCE hazırlık programı, Çek üniversitelerinin İngilizce programlarında sağlık (tıp, diş hekimliği, eczacılık ve ekonomi alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilere yöneliktir.

Çek Cumhuriyetinde Üniversite Eğitimi

Çek Cumhuriyeti’nde uluslararası öğrenciler için çeşitli eğitim seçenekleri mevcuttur. Örneğin, bir yaz okulu programı, bir ila iki dönemlik bir değişim programı lisans, yüksek lisans ve doktora programları. Çek Cumhuriyetinde eğitim dili genellikle Çekçedir. Fakat uluslararası öğrenciler tarafından oluşan yoğun talepler nedeni ile birçok üniversite İngilizce eğitim imkanı sunmakta. Lisans programları 3 ila 4 yıl sürmekte ve yükseköğretimin ilk kademesini oluşturur. Başarılı mezunlar, iş piyasasına girebilir veya ilgili alanlardaki takip yüksek lisans programlarında eğitimlerine devam edebilirler.

Çekya Üniversite Eğitim Ücretleri

Çek dilinde eğitim almayı tercih ettiğiniz taktirde kamu ve devlet üniversitelerinde tamamen ücretsiz eğitim alabileceksiniz! Yasaya göre, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim, tüm milletlerden vatandaşlar için ücretsizdir. Ancak, bazı ücretler talep edilebilir: kabul işlemlerinin idaresi için ücretler, öğrenim süresinin belirli bir sınırın ötesine uzatılması için ücretler ve bir yabancı dilde öğrenim için ücretler. Özel yüksek öğretim kurumlarının kendi ücretlerini belirleyebileceğini lütfen unutmayın.

Başka bir dilde okumak istediğiniz taktirde öğrenim ücretleri yıllık 0 – 22.350 USD arasında değişmektedir. Kesin miktar, ilgili kuruma ve çalışma programına bağlıdır.

Çekçe Dil Hazırlık

Çekçe, 10 milyondan fazla insan tarafından konuşulan bir Batı Slav dilidir. Çek Cumhuriyeti’nde resmi dildir. Çek dilinde üniversite okumak ücretsiz! Yasaya göre, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim, tüm milletlerden vatandaşlar için ücretsizdir, ancak özel yüksek öğrenim kurumları kendi ücretlerini belirleyebilir. Çekçe okuyorsanız, kamu ve devlet kurumlarında yüksek öğrenim sizin için ücretsizdir! Çek dilini öğrenmek için gerçekten iyi bir sebep.

SLAVONİK ÇALIŞMALARIN YAZ OKULLARI (Süre: 3 – 4): hafta Çekçe kursları sunan Slav Çalışmaları Yaz Okulları, Çek Cumhuriyeti’ndeki birkaç devlet üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Kurslar yaz aylarında düzenlenir, uzunlukları 3 ila 4 hafta arasında değişir ve yabancı öğrenciler, öğretmenler, çevirmenler ve tercümanlar ve Çek/Slav dili çalışmaları alanında aktif olan diğer uzmanlar için tasarlanmıştır. Yaz Okulları, çeşitli yeterlilik seviyelerinde dil kursları, Çek edebiyatı, kültürü ve tarihi üzerine seminerler, tiyatro, müzik ve dans gösterileri gibi serbest zaman etkinlikleri, geziler vb. sunmaktadır.

ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN DÜZENLENEN DİL KURSLARI VE YAZ OKULLARI (Süre: 2 hafta – 1 yıl): Birçok Çek yüksek öğretim kurumu ayrıca uluslararası öğrenciler için Çekçe kursları ve Çekçe yaz okulları düzenlemektedir. Bu kurslar genellikle ücretlidir, ancak istisnalar olabilir (örneğin, devlet bursunun bir parçası olarak dil hazırlık kursu).

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimine kabul edildiyseniz, ülkeye giriş için vizeye ihtiyacınız vardır. Uzun dönem vize ve oturma izinlerinin işlenmesi tamamen yurtdışındaki Büyükelçiliklere ve Çek İçişleri Bakanlığı’nın yetkisindedir.

Çek Cumhuriyeti Yaşam Masrafları

Çek Cumhuriyeti’nde yaşam maliyetleri uygun olarak kabul edilir. Ortalama yaşam maliyetleri, yemek, konaklama, toplu taşıma ve kültür dahil olmak üzere ayda 350 ila 750 USD arasında değişmektedir. Tabii ki fiyatlar bulunduğunuz yere, konaklama tercihlerinize, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir.

YİYECEK VE İÇECEK FİYATLARI:

Okul Yemeği50 CZK / 2.3 USD
Pizzacıda Pizza110 CZK / 5 USD
Restoranda Yemek130 CZK / 5.9 USD
Süt Ürünleri10–30 CZK / 0.5–1.4 USD
Somun Ekmek20 CZK / 0.9 USD
1 kg Tavuk Eti100 CZK / 4.5 USD
1 kg Elma40–60 CZK / 1.8–2.7 USD
Maden Suyu15 CZK / 0.7 USD
ÖĞRENCİ KONAKLAMA FİYATLARI:
Öğrenci Yurdu150 $ aylık
Dairede Özel Oda250 $ aylık
Özel Daire450 $ aylık
EĞLENCE FİYATLARI:
Müze Bileti40 CZK / 1.8 USD
Sinema Bileti100–200 CZK / 4.5–9 USD
Tiyatro Biletleri100–500 CZK / 4.5–23 USD

Çek Cumhuriyetinde Öğrenci Konaklaması

Çek Cumhuriyeti’nde okurken konaklama ayarlamak için birkaç seçeneğiniz var. Bazı üniversiteler öğrenci yurtları sağlar ya da özel bir dairede kendi konutunuzu ayarlayabilirsiniz. Maliyetler, konaklama yerinin konumuna ve kalitesine bağlı olacaktır.

ÖĞRENCİ YURTLARI:

Çek Cumhuriyeti’ndeki çoğu üniversite, öğrencilere yurtlarda konaklama imkanı sunar. Tek kişilik odalar nadirdir, bu nedenle muhtemelen odayı bir oda arkadaşınızla paylaşacaksınız. Konaklama genellikle apartman tipi olup, ortak mini mutfak, duş ve tuvalet içeren iki adet iki yataklı odadan oluşmaktadır. Odalar genellikle tüm temel mobilyalarla (yatak, masa, sandalye ve raflar) donatılmıştır. Mutfaklar ocak, buzdolabı, akan su ve temel mutfak mobilyaları ile donatılmıştır. Perde, halı, battaniye, yastık, temizlik malzemesi, tabak, su ısıtıcısı, tost makinesi vb. diğer mobilya ve gereçlerin temini öğrenciye aittir.

Fiyatlar değişiklik göstermekle birlikte, oda arkadaşıyla birlikte (genellikle bir odada iki kişi yaşayan) bir odada aylık ortalama ücret 120 EUR civarındadır. Fiyatlara nevresim ve nevresimler, ortak mini mutfak veya mutfak ve banyo tesislerine erişim ve kullanım maliyetleri dahildir.

ÖZEL KONAKLAMA:

Öğrenciler ayrıca, genellikle ortak bir dairede bir oda veya bir daire olmak üzere kendi özel konaklama yerlerini de bulabilirler. Uluslararası öğrencilerin özellikle şehir merkezinde daha büyük daireleri paylaşmaları yaygındır. Yerleştikten ve yolunuzu öğrendikten sonra, bu sizin için ideal bir seçenek olabilir. Kendi konutunuzun avantajı, ev arkadaşlarınızı ve çevrenizi seçme imkanıdır. Fiyatlar dairenin büyüklüğüne, konumuna ve donanımına bağlıdır. 2-3 yatak odalı bir daire için kira aylık yaklaşık 500-800 Euro’dur.

Çek Cumhuriyetinde Öğrenci iken Çalışmak

Birçok öğrenci aynı anda hem çalışır hem de okur. Çek Cumhuriyeti’nde yarı zamanlı bir işete veya mevsimlik işte çalışmak çok yaygındır. Uluslararası öğrenciler için de çalışma seçenekleri var, çoğu iş Çekçe dilinde akıcılık gerektirdiğinden iş teklifinin sınırlı olabileceğine hazırlıklı olun. Bununla birlikte, birçok uluslararası şirket büyük şehirlerde faaliyet göstermektedir ve çeşitli dilleri konuşma veya anlama yeteneğiniz bir artı olabilir.

Ücretsiz Bilgi İsteyin

Çek Cumhuriyetinde Lise Diploması ile Üniversite eğitimi, Bölüm seçimi, Fiyat Bilgileri ve daha fazla bilgi için bilgi istek formunu doldurunuz!