Çek Teknik Üniversitesi Hazırlık

Masaryk İleri Araştırmalar Enstitüsü (MIAS), Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’daki Çek Teknik Üniversitesi’nin (CTU) bir parçasıdır. CTU, Orta Avrupa’daki en eski teknik üniversite ve dünyanın en eski sivil teknik üniversitesidir. QS Dünya Üniversite Sıralamasına göre, CTU Orta ve Doğu Avrupa’daki en iyi 10 üniversite arasındadır ve ülkenin en iyi teknik üniversitesidir. CTU ve MIAS birlikte çalışmaktadır. Enstitü, Çekçe ve İngilizce dillerinde eğitim programları sunar ve önde gelen teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere ticaret ve endüstriye hazır, yüksek düzeyde uzmanlaşmış becerilere sahip yöneticiler yetiştirir.

Çek Teknik Üniversitesi Kampüsü

Masaryk İleri Araştırmalar Enstitüsü (MIAS), Prag, Dejvice’deki Çek Teknik Üniversitesi’nin ana kampüsünde yer almaktadır. Dejvice Kampüsü, Prag’ın kuzey batı kesiminde, Dejvická metro istasyonunun yakınındadır.

MIAS dışında, CTU rektörlüğü ve diğer CTU fakültelerinin (İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilişim Teknolojileri ve Mimarlık) kampüsleri de bulunmaktadır. MIAS öğrencileri, üniversite yurtları, öğrenci kantinleri veya kütüphaneler dahil olmak üzere kampüsteki bir dizi tesisi kullanabilirler. Dejvice Kampüsü’nün merkezinde bulunan modern bir binada yer alan Ulusal Teknoloji Kütüphanesi (NTK), Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük ve en eski bilim ve teknoloji literatürü kütüphanesidir.

Çekçe Hazırlık Kursu

MIAS CTU, yalnızca Çek dili derslerini değil, aynı zamanda Çek tarihi ve kültürü derslerini, isteğe bağlı uzmanlık kursları ve öğrencilerin ülke hakkındaki bilgilerini genişletmek için organize geziler ve geziler içeren yoğun bir Çek dili kursu sunmaktadır. Bu derste öğrenciler, Çek Teknik Üniversitesi’ne kabul edilme şartlarından biri olan B2 seviyesindeki Çekçe sınavını başarıyla geçmeye hazırlanacaktır. 

Kurs, haftada 20/25 x 45 dk yoğunlukta iki sömestr 700 dersten oluşmaktadır. 

Adayların ortaokullarda öğrenimlerini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Kurs Süresi: 1 Eylül 2022 – 30 Haziran 2023

Nerede:  Campus Dejvice 

Öğrenim: 3.960 EUR (99,000 CZK) / bir akademik yıl

Çek Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık

İngilizce Hazırlık Programı, öğrencileri Üniversite Programlarına hazırlar ve iki yarıyıldan oluşur. Öğrenciler İngilizce, Matematik ve lisans eğitim programlarından seçilen isteğe bağlı uzmanlık kursları alırlar. Üniversite programlarından seçilen isteğe bağlı uzmanlık kurslarının başarıyla tamamlanması, lisans programlarında ileri eğitimde kabul edilecektir. İngilizce ve Matematikten final sınavlarını geçmek, katılımcının lisans derecesi programına kabul sınavlarını muaf olmalarını sağlar.

İngilizce Hazırlık programı sertifikalı dil sınavı ile tamamlanır ve başarılı olan öğrenciler B2 düzeyinde İngilizce dil sertifikası alırlar. Bu sertifika Çek Cumhuriyeti’ndeki tüm üniversiteler tarafından tanınır ve yurt dışında da kullanılabilir.

Kurs, haftada 20 x 45 dk yoğunlukta iki yarıyılda 560 dersten oluşmaktadır. Kaliteli bir eğitim verebilmek için dil sınıflarındaki öğrenci sayısı normalde 15’i geçmez.

Kurs Süresi: 1 Eylül 2022 – 30 Haziran 2023

Nerede: Campus Dejvice

Öğrenim ücreti: 3.225 € (79.000 CZK) / tam akademik yıl

Çekya, Prag’da Eğitim Almak İçin 5 Neden

1.Eğitim ve Yaşam Maliyetlerinin Çok Uygun Olması

Çek Cumhuriyeti’nde eğitim diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça uygundur. Çek dilinde verilen eğitimler ücretsizdir. Eğer Çekçe bilmiyorsanız Üniversitelerin hazırlık programları ile Çekçe öğrenebilir, lisansınızı ücretsiz okuyabilirsiniz. İngilizce eğitimler ücretli olmakla birlikte diğer Avrupa ülkelerine göre eğitim maliyetleri düşüktür. İngilizce bilmiyorsanız yine Üniversitelerin hazırlık programları ile İngilizce öğrenebilirsiniz. İngilizce eğitim maliyetleri bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama eğitim maliyeti 4.000 € ile 18.000 € arasında değişmektedir.

Prag’da yaşam maliyetleri uygundur. Öğrenciler aylık ortalama 400 € ile rahatça geçinebilirler. Bu ücret konaklama, ulaşım, yeme içme ve diğer bütün masrafları için yeterlidir.

2.Prag Avrupa’nın Kalbinde Yer Almaktadır

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın tam ortasında yer aldığı için Prag’da okurken hafta sonları veya tatillerinizde diğer Avrupa ülkelerini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Avusturya, Almanya, Polonya, Macaristan gibi ülkelere tren, otobüs veya uçak ile kolayca seyahat edebilirsiniz.

3.Prag’da Çok Kültürlü Bir Yaşam

Prag Avrupa’nın kalbinde yer aldığın için farklı milletlerden birçok insanı bünyesinde barındırır. Dünya’nın her yerinde yaşayan, okuyan, seyahat eden birçok yabancı vatandaşa sahiptir. Böylelikle burada okuyan öğrenciler farklı kültürleri tanıma hatta dillerini öğrenme imkanına sahiptir.

4.Prag’da Toplu Taşıma Olanakları

Prag’da toplu taşıma olanakları oldukça gelişmiştir. Hatta araba kullanan sayısı oldukça azdır. Tramvay, otobüs, metro, vapur gibi çok çeşitli toplu taşıma olanaklarıyla şehrin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla, hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu ulaşım olanakları öğrenciler için çok ucuzdur 100 € karşılığında bir yıllık geçerli olan ulaşım kartlarını alabilirler.

5. Prag Şehrinin Tarihi Mimarisi

Arnavut kaldırımlı sokakları, gotik kiliseleri, katedralleri, anıtları ve kaleleriyle Prag’ da Avrupa kültürünü derinden yaşayabilirsiniz. Birçok müzeyi ziyaret edip tarihini yaşarken, şehirde bulunan geniş parklar, kafeler, barlar, kulüpler, pazarlarında birçok etkinlik yapabilirsiniz. Spor severler için de futbol sahaları, basket sahaları, hokey sahaları vardır, bu alanda her sene birçok organizasyon ve etkinlik düzenlenmektedir.

Prag halkı çok sıcakkanlı ve yardımseverdir. Uluslararası öğrenciler çok yabancılık çekmeden şehre adapte olurlar ve birçok arkadaş edinirler.

Çek Teknik Üniversitesi Konaklama

Üniversite konaklaması ucuzdur ve elverişli bir konuma sahiptir. Odalar genellikle iki veya daha fazla öğrenci tarafından paylaşılır. Odalarda yatak, masa, sandalye, gardırop, ayakkabı dolabı, masa lambası bulunmaktadır. Banyolar çoğunlukla iki veya üç oda tarafından paylaşılır. Yurtlarda sınırsız yüksek hızlı internet erişimi vardır.

Konaklama aylık ortalama 120 € ile 180 € arasında değişiklik göstermektedir.

Ücretsiz Teklif Alın