Yurtdışı Eğitim azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Yarım asrı aşkın süredir faaliyet gösteren Azerbaycan Tıp Üniversitesi, zengin malzeme ve teknik altyapısı, eğitim binaları, öğrenci yurtları, klinikleri ve laboratuvarları ile şu anda Azerbaycan’ın en büyük bilim ve tıp merkezidir. Üniversitemizin araştırma laboratuvarları, tıp alanında bilimsel araştırmanın önemini artırmaya ve yeterli insan kaynağı oluşturmaya olanak sağlayan modern cihaz ve ekipmanlarla donatılmıştır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, binlerce öğrenciyi çevresinde birleştiren ve nüfusun sağlığını korumak için profesyonel doktorlar ve uzmanlar ile bilim adamları yetiştiren bir bilim merkezidir. Buradaki öğretim süreci, sağlık alanındaki bilimsel araştırma ve kazanımlarla doğrudan ilişkilidir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1930 yılında Bakü Devlet Üniversitesi tıp fakültesi temelinde kurulmuştur.

AMU’da mevcut 4 kliniğe ek olarak 6 eğitim binası, bir idari bina ve 1700 öğrenci kapasiteli 6 yurt bulunmaktadır. Sadece 11 katlı modern bir eğitim binası 2.500 öğrenciyi ağırlayabilir. Üniversitenin birçok teorik bölümü, internet merkezi, yaklaşık 1 milyon kitaba sahip eşsiz bir kütüphane ve “Tabib” yayınevi bulunmaktadır.

2020-2021 eğitim öğretim yılında Azerbaycan Tıp Üniversitesinin çeşitli eğitim kademelerinde 44 ülkeyi temsil eden 2505 yabancı öğrenim görmektedir. YÖK’ün kendi tercih kılavuzunda yer alan Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tarafından tanınmaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fiyatları ve Bölümleri

BölümFiyatSüre
Genel Tıp (Rus, Ing, Az)4.000$6 Yıl
Diş Hekimliği (Rus, Ing, Az)4.000$5 Yıl
Eczacılık (Rus, Ing, Az)4.000$5 Yıl
Halk Sağlığı (Rus, Ing, Az)4.000$5 Yıl

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Kayıt için Gerekli Belgeler

  • Online başvuru formunun doldurulması
  • Lise Diploması Apostilli Azerice Tercümeli (Lise diploması minimum puan %65 veya minimum puan TYT sınavı 180)
  • Lise Transkripti Apostilli Azerice Tercümeli
  • Pasaport en az 2 yıl geçerli
  • Varsa Dil sertifikaları (IELTS veya TOEFL)
  • Son 6 ayda çekilmiş fotoğraf

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Hazırlık

Hazırlık eğitim süresi: Ocak-Temmuz

Hazırlık, Azerice, Rusça, İngilizce olmak üzere 3 dilde eğitim verilir. Hazırlık sonrası sınav yapılmaktadır. Bu sınav hazırlığı hangi dilde okuduysanız o dilde yapılır.

Hazırlık: 3.000 $

Bölüm ücretleri: 4.000 $

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Öğrenci Konaklama

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nin 6 yurdu bulunmaktadır. Yurtların ikisi erkek, ikisi kız ve diğer ikisi yabancı uyruklu öğrenciler içindir. Yurtlarda okuma odaları, kütüphane, dünya kanallarını izleyebileceğiniz uydu TV setleri bulunmaktadır. Yurt binalarının her katında öğrencilerin akrabalarıyla buluşabilecekleri dinlenme odaları ve misafir odaları bulunmaktadır. Odalar, her öğrenci için en modern yatak odası mobilyaları, dolaplar ve bilgisayar masaları ile donatılmıştır. Yurtlarda ısıtma, gaz, elektrik, telefon ve internet hatları bulunmaktadır. Yurt öğrencilerinin boş zamanlarını anlamlı ve verimli geçirmeleri için çeşitli yürüyüşler, spor ve kültür programları yapılmaktadır. Yurtdışından gelen öğrencilerimizin Azerbaycan kültürünü, geleneklerini ve geleneklerini tanımaları için çeşitli tarihi yerlere geziler düzenlenmektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi yabancı öğrencilerin yurtlarda kalmasını önerir. 273 kişilik yurt, üniversite kampüsüne ve kliniklere çok yakın bir konumdadır. Öğrenci kız ve erkek öğrenciler farklı katlarda kalırlar. Her oda 3 kişilik olarak tasarlanmıştır, her odanın kendine ait tuvaleti, her katın kendine ait mutfağı vardır. Yurtta kalmanın maliyeti her akademik yıl için öğrenci başına 600 dolardır.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Kardeş ülkemiz olarak sayılan Azerbaycan 9 milyon nüfusa sahiptir ve başkenti Bakü’dür. Azerbaycan tarihi sokakları, mimari yapısı ile dikkat çeken ülkeler arasındadır. Dilimizin ve kültürümüzün aynı olması, ulaşımın kolay olması, sınavsız üniversite imkânı bulunması açısından uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Azerbaycan’da çok farklı ulustan çok fazla uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Uluslararası Öğrenciler yurt dışına gittiğinde yabancı dilden veya farklı kültürlerden ötürü çekinebilirler. Ancak Azerbaycan’da böyle bir durum söz konusu olmaz. Azeri Türkçesi konuşulan şehirde sıcak ve misafirperver halk arasında kendinizi ülkenizde gibi hissedeceksiniz.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK kılavuzundan yer almakla birlikte YÖK tarafından tanınmaktadır ve denkliği vardır. Azerbaycan Üniversitelerine kabul için öğrencilerin liseden mezun olmaları yeterlidir. Herhangi bir özel giriş koşulu aranmaz. Azerbaycan Üniversitelerinde tıp, diş hekimliği, eczacılık, mimarlık, mühendislik vb. bölümler mevcuttur. Eğitim süreleri Türkiye ile aynıdır. Üniversitelerde 3 dilde eğitim verilmektedir: Azerice, İngilizce, Rusça.

Ücretsiz Teklif Alın