abai university

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi

AbaiyKazak Ulusal Politeknik Üniversitesi, Kazakistan’ın en büyük yükseköğretim kurumudur. Kendine özgü bir eğitim sistemi geliştirmesiyle 10 ayrı fakülteyi bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliğine dahil olan Abay Üniversitesi uluslararası standartlara uygun olması eğitim ve bilim alanında yaptığı çalışmalar ile Magna Charta’ya katılmıştır.

Eğitim alanında 30 bölüm, 7 uzmanlaşmış eğitim enstitüsü, 3 genel üniversite bölümü bulunmaktadır. Hukuk, psikoloji bilgisayar bilimi, finans gibi bölümleri bünyesinde barındırmaktadır. Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir. Üniversite uluslararası öğrencilere örgün eğitime kabul ettiği gibi uzaktan eğitim programına da dahil edilmektedir.

Neden Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi

 • YÖK tarafında tanınan ve denklik verilen üniversite.
 • Kazakistanda sınavsız üniversite.
 • Deneyimli akademik kadrosu ile üstün eğitim.
 • 23 ülkeden 130 anlaşma ile yabancı üniversite işbirliği anlaşması imzalanmıştır.
 • Üniversite dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rankings 2021) 561.sırada yer almaktadır.
 • Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir.

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi Fiyatları

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİEĞİTİM YILIEĞİTİM DİLİ
HAZIRLIK1500 $ KAZ/RUS/İNG
HUKUK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
TARİH                     3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
SİYASET BİLİMİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG 
OKUL ÖNCESİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
PSİKOLOJİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
MATEMATİK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİYOLOJİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
KİMYA3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
COĞRAFYA3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
FİZİK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİLGİSAYAR BİLİMİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG

Kazakistan’da Sosyal Yaşam

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Almatı şehri tarihi eserleri parkları tiyatroları kış turizmi ile Kazakistan’ın en görkemli şehridir. Elmanın kalbi olan Almatı ismini şehirdeki çeşitli elma ağaçlarında almıştır. Düzgün planlanmış mimara sahip olan sokakları turistlerin çok dikkatini çekmektedir. Trans İli Ala Dağları ile çevirili şehir birçok güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Etrafı yüksek dağlarla çevirili olduğundan kayak turizmi oldukça gelişmiştir. Kazakistan’ın para birimi  Kazak Tengesi’dir. 

Resmi dili ise Kazakçadır ama halk yoğun bir şekilde Rusçayı da kullanmaktadır. Orta Asya’nın en modern şehri olan Almatı lüks sokakları, restoranları, iş kuleleri ile birçok insanı kendisine hayran bırakmaktadır. Türk vatandaşlara 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanı tanımaktadır. Kazakistan mutfağı oldukça zengindir. Hayvancılığın yaygın olduğu bu ülkede et ve süt ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Kendine özel yöresel yemeklerinin yansıra İtalya, Fransa, Çin, Özbek, Rus mutfaklarıyla çok yoğun bir şekilde karşılaşabilirsiniz.Panfilov Park, Yeşil Pazar, Arason Hamamı, Gorky Park, Zenkov Katedrali, Cumhuriyet Meydanı, Kök Töbe, Butakovka George muhakkak gidilmesi gereken yerlerdendir.

Şehir gündüzleri olduğu kadar geceleri de çok heyecanlıdır. Birçok bar ve gece kulüplerinde doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Gogol, Panfilov parkının yanındaki mekanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Almatı’da yıl boyunca festivaller durmaksızın devam etmektedir. En iyi besteci ve yazarın yer aldığı ödül festivalleri ve 21 Mart Nevruz festivalleri bunlardandır.

Kazakistan’da Üniversite Konaklama

Üniversitenin kendine ait yurt imkânları bulunmakla birlikte öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama imkanları da bulunmaktadır.

Konaklama ücreti yurtlarda yıllık70 – 400 $arasında değişmektedir.

Kazakistan’da Ulaşım

Türkiye’den Almatı şehrine hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz havayolu acentesi ile öğrencilerimize indirimli uçuşlar sağlamaktayız. Havayolu ile ulaşım ortalama 5- 5.30 saat sürmektedir.

Şehir içi ulaşımda ise metro, otobüs, troleybüs, tramvay, marshrutka gibi minibüsleri tercih edilmektedir.

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi YÖK Denkliği

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Neden Kazakistan’da Üniversite Eğitimi

Kazakistan, uluslararası eğitim için yükselen bir destinasyondur ve Asya ile Avrupa’nın, İslam kültürünün ve Rus etkisinin büyüleyici bir karışımıdır. Özellikle Almatı, Astana ve Çimkent şehirleri, antik kültür ile modern gelişimin heyecan verici bir karışımını sunar ve boş zamanlarınızda keşif için elinizin altında dağlar ve geniş boş alanlar vardır.

Kazakistan’ın dünya sıralamasındaki üniversitelere her yıl 50.000’den fazla uluslararası öğrenci kaydolmaktadır. Ülke, hem öğrenciler hem de siviller olmak üzere uluslararası vatandaşları ağırlıyor. Sakinlerin sadece yaklaşık %66’sı yerli Kazaklar, bu da ülkeyi etnik olarak çeşitli kılıyor.

Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan’da yurtdışı eğitim son zamanlarda Türk öğrencileri tarafından çok tercih edilmektedir. Yüksek eğitim kalitesi, YÖK tarafından tanınması ve QS Dünya sıralamasında ilk 400 ve ilk 1000 sıralamasında bulunan üniversiteleri ile Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim uluslararası öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsattır. Kazakistan’da üniversite eğitimi Türkiye eğitim sistemi ile benzerdir. Hem maliyet hem yüksek eğitim kalitesi ile öne çıkan Kazakistan Üniversitelerinde Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Beden Eğitimi, Ekonomi, Pazarlama bölümlerinde lise diplomanız ile okuyun.

Yurtdışı Eğitim - Kazakistanda Üniversite Okumak

Kazakistan Üniversite Ücretleri

Kazakistan’da üniversite ücretleri 1.500$ dan başlamaktadır. Eğitim standartlarının yüksek olduğu Kazakistan üniversitelerinde eğitim ücretleri 3.500$ a kadar yükselebilmekte. Kazakistan’da okuyabileceğiniz geleceği parlak ve popüler bölümlerin fiyatları şöyle: Ekonomi – 1.500$, Pazarlama – 1.500$, Psikoloji – 1.500$, İngilizce ilk öğretim – 1.500$, Beden Eğitimi – 1.500$, Hukuk – 1.500$ ve Mimarlık 1.500$. Bütün bölümlerin fiyatlarını incelemek için aşağıdaki üniversiteleri inceleyin!

Kazakistan Yaşam Maliyetleri

Yaşam maliyetleriniz, üniversite eğitiminizin süresi boyunca nerede kalmayı seçtiğinize bağlı olacaktır. Daha büyük bir şehirde yaşıyorsanız, daha küçük bir şehirde olduğundan daha fazla ödersiniz. Ortalama olarak, aylık 300 ABD Doları veya 250 Euro ile 1.500 ABD Doları/1.400 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu, konaklama, yiyecek ve seyahatiniz için geçerlidir.

Kazakistan Eğitim Dili

Kazakistan’ın iki farklı resmi dili vardır; Kazakça ve Rusça.

Kazakistan’da eğitim almak için Kazakça veya Rusça dil bilgisine sahip olmak faydalı olsa da, İngilizce olarak verilen kurslar giderek artmaktadır. Ana dili olmayan bir dilde eğitim almayı seçerseniz, muhtemelen yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Gerekli standartları karşılamıyorsanız, Kazakistan’daki üniversitelerin gelişmenize yardımcı olacak dil kursları sunması yaygındır.

İngilizce okuyabiliyor olsanız bile mümkün olduğunca Kazakça ve Rusça öğrenmeye çalışmalısınız. Yerel halk ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak, pratik yapmak için mükemmel bir yoldur. Bu, CV’nizde/özgeçmişinizde harika görünecek bir beceridir!

Kazakistan’da Eğitim için Şehirleri Keşfedin

Astana
Kazakistan’ın başkenti Astana, 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir 1997’den beri Kazakistan’ın başkenti olmuştur ve Orta Asya’nın en modern şehirlerinden biri haline gelmiştir. Şehirde ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış çok sayıda fütüristtik bina var.

Astana’da birçok üniversite bulacaksınız. Bunlar arasında L.N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi, şehrin en büyük üniversitesi. Ayrıca Astana’da özerk bir araştırma kurumu olan Nazarbayev Üniversitesi bulunmaktadır.

Almatı
Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı, yaklaşık 1.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 1929 ve 1997 yılları arasında ülkenin başkenti olarak hizmet vermiştir. Almatı, Kazakistan’ın en önemli ticaret ve kültür merkezidir ve ülkenin güneyindeki dağlık bölgede yer almaktadır.

Kazakistan Hakkında Temel Bilgiler

 • Resmi adı: Kazakistan Cumhuriyeti
 • Kazakistan Başkenti: Astana
 • Kazakistan’da Resmi diller: Kazakça ve Rusça
 • En büyük şehir: Almatı
 • Kazakistan Para Birimi: Tenge (₸) (KZT)

Kazakistan’da Yurtdışı Eğitim Görmek İçin Nedenler: Kazakistan, uluslararası öğrenciler için bir eğitim hedefi olarak ortaya çıkıyor. Ülkede çok çeşitli eğitim programları sunan birçok yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Ayrıca, kurumlar küresel değişim programları ve işbirliği içindedir, böylece dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri cezbeder.

Çok kültürlü çevre: Kazakistan çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Farklı din, kültür ve dillerin bir karışımıdır. Ülkede Ruslar, Tatarlar, Ukraynalılar, Uygurlar, Almanlar ve Kazaklar dahil olmak üzere yaklaşık 131 etnik köken var. Kazaklar, Kazakistan’daki toplam nüfusun yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturuyor. Burada okuyarak farklı gelenekler ve diller hakkında bilgi edinirsiniz.

Yeni Diller Öğrenin: Kazakistan’da Rusça ve Kazakça resmi dillerdir. Burada okuyan öğrenciler bu dilleri öğrenme fırsatı buluyor.

Uygun Fiyatlı Eğitim ve Yaşam Yeri: Kazakistan Cumhuriyeti, uluslararası öğrenciler için uygun fiyatlı bir yaşam ve eğitim yeridir. Kazakistan’da yaşam maliyeti ucuz.

Ücretsiz Bilgi ve Fiyat Alın